Home Moda Przytulny salon w stylu prowansalskim idealny na jesień

Przytulny salon w stylu prowansalskim idealny na jesień

by Agata Kubiak
Przytulny salon

Zbliżające się jesień i zima sprawiają, że szukamy ciepła, przytulności, miejsc, gdzie można się ogrzać i schronić przed chłodem. Takie odnaleźć można w salonie w stylu prowansalskim. Pełen jest on ciepła, przytulności, sielskości i klimatu wprost z południowej Francji, gdzie kwitnie pachnąca lawenda i rosną lasy oliwkowych drzewek. Jak zaaranżować takie wnętrze? Zobacz, czym się charakteryzuje salon w stylu prowansalskim.

Po czym można poznać salon prowansalski?

Styl prowansalski powstał z fascynacji francuską wsią i jej urokiem. Dziś spotkać można go jednak nie tylko w wiejskich posiadłościach, ale także wysokiej klasy apartamentach w wielkich miastach. Jego miłośnicy doceniają swojskość, ciepło i swobodny styl prowansalskich wnętrz. Aby osiągnąć przytulny klimat, zapraszają oni do nich:

  • meble i akcesoria z naturalnego drewna, najczęściej bielonego lub lekko przecieranego,
  • jasne, pastelowe kolory –aranżacja salonu prowansalskiego opiera się na kremowej bieli, ciepłych beżach, pastelowych fioletach, rozbielonych żółciach i jasnych zieleniach; odcienie te pojawiają się na ścianach, podłogach, zabudowie meblowej, tekstyliach, dodatkach;
  • dekoracje z duszą, z babcinych strychów i pchlich targów;
  • rośliny zarówno w formie świeżych kwiatów w wazonach, jak i zielonych roślin w donicach czy pachnących ziół rodem z francuskich ogrodów.

Jak zaaranżować salon w stylu prowansalskim?

Najważniejszym elementem stylu prowansalskiego jest kominek. Jeśli nie ma możliwości montażu tego tradycyjnego, to wystarczy portal kominkowy. Jego gzyms będzie miejscem, gdzie pojawiają się stylowe, nadgryzione czasem dekoracje. W pobliżu kominka nie może zabraknąć wygodnej, miękkiej sofy. Obok niej warto przewidzieć miejsce na fotel typu uszak, stolik kawowy oraz lampę z materiałowym abażurem, która będzie dawać lekkie i subtelne światło. Lampa podłogowa będzie jednak tylko dopełnieniem oświetlenia, to główne stanowić powinien bowiem żyrandol zawieszony nad sofą. Idealnym wyborem będzie ten z rattanowym abażurem lub z drobnymi kryształkami.

Aranżacje salonu prowansalskiego warto uzupełnić o tekstylia takie jak jutowe dywany, plecione kosze z rattanu, trawy morskiej lub bambusa, dekoracyjne poduchy, pledy i koce. Na stoliku kawowym koniecznie natomiast musi się znaleźć miejsce na szklany lub ceramiczny wazon pełne lawendy lub polnych kwiatów. Lekkie konsole lub półki przeszklonych regałów pięknie wyeksponują natomiast klasyczną porcelanę, rodowe pamiątki, stare zegary. Na ścianach salonu powiesić można natomiast rodzinne zdjęcia, lustra w drewnianych ramach, natomiast okna salonu prowansalskiego ozdabia się koronkowymi zasłonami.

Jakie meble wybrać do pokoju dziennego w stylu prowansalskim?

Po meble do salonu prowansalskiego warto wybrać się do sklepu Miloo Home. Sympatycy francuskich wnętrz odnajdą w nim drewniane meble o przecieranych powierzchniach, delikatnie bielone lub w całości malowane na biało. Wśród innych propozycji wyróżniają się

zaokrąglonymi liniami i lekką formą. W oczy będą rzucać się też delikatne zdobienia i frezowania, a także gięte nóżki, ornamenty, kołatkowe uchwyty. Krzesła, fotele, sofy w stylu prowansalskim będą tapicerowane eleganckim welurem w pastelowych odcieniach. W Miloo Home dostępne są też prowansalskie meble wyplatane wikliną lub rafą.

Powiązane artykuły