Home Fitness Dieta jak utrzymać wagę po diecie?

Dieta jak utrzymać wagę po diecie?

by Agata Kubiak
dieta

Dieta a zrzucenie zbędnych kilogramów to marzenie wielu osób. Zdarza się jednak, że po utracie wagi następuje efekt jo-jo, a my nie możemy się cieszyć smukłą sylwetką zbyt długo. Dlatego po osiągnięciu celu nie należy spoczywać na laurach – utrzymanie ciała w formie wymaga nie tylko jednorazowej diety, lecz również zmiany stylu życia. Czym jest efekt jo-jo oraz jak go uniknąć?

Dieta i jej ryzyko

Dieta i większość decydujących się na dietę odchudzającą osób chce zrzucić zbędne kilogramy jak najszybciej. Nie zawsze

utrzymać wagę

utrzymać wagę

jednak jest to dobra metoda. Szybka, ryzykowna dieta może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Tygodniowo, bezpiecznie jest zrzucać 0,5-1 kg.

Warto pamiętać, że większa utrata kilogramów koniec końców wcale nie przyniesie pożądanych efektów. Jedząc mało, spowolnimy nasz metabolizm. Możemy zauważyć w naszym organizmie wiele niepokojących objawów, takich jak drżenie mięśni, problemy z koncentracją, zmęczenie czy pogorszenie kondycji skóry, paznokci i włosów.

kaloryczność posiłków

kaloryczność posiłków

Dlatego chcąc uniknąć efektu jo-jo, powinniśmy odpowiednio dobrać dietę – nie decydujmy się na te obiecujące bardzo szybkie efekty, ponieważ w dłuższej perspektywie przyniosą nam tylko problemy zdrowotne.

Jak utrzymać wagę po schudnięciu? Dieta na utrzymanie wagi

Utrzymanie odpowiedniej wagi może sprawiać nie lada kłopot. Niektórym wydaje się, że raz zrzucone kilogramy już nigdy do nas nie wrócą. Jest to oczywiście zupełnie błędne myślenie. O ile podczas diety skupialiśmy się na ograniczeniu kalorii, o tyle po jej zakończeniu musimy zatroszczyć się o zmianę nawyków.

utrata wagi

utrata wagi

Przede wszystkim, nie możemy przestać zwracać uwagi na to, co spożywamy. Wybierane przez nas produkty powinny być bogate w białko oraz niskokaloryczne.

Taki posiłek dostarczy nam niezbędnej energii oraz da poczucie sytości. Warto sięgać po chudy drób, jaja czy ryby.

Niezwykle istotne jest prowadzenie zdrowego trybu życia – można zapisać się na siłownię bądź chodzić na codzienne spacery. Należy też zawsze jeść śniadanie.

efekty odchudzaniaNawyk pomijania tego posiłku może prowadzić do efektu jo-jo. Jest niemal pewne, że rezygnując ze śniadania, w ciągu dniatkanka tłuszczowa sięgniemy po większe porcje pozostałych posiłków, a także niezdrowe przekąski.

Taka zależność została potwierdzona naukowo. Śniadanie powinno być zjedzone w ciągu godziny od wstania. Nie tylko zapobiegnie to podjadaniu, lecz również pobudzi nasz uśpiony metabolizm do działania.

Efekt diety – jak utrzymać? Jak uniknąć efektu jo-jo?

zmiana nawyków żywieniowych

zmiana nawyków żywieniowych

Odchudzanie, które nie spowoduje efektu jo-jo, musi odbywać się powoli. Wtedy mamy szansę zachować efekty na dłużej. Osoba na diecie powinna przede wszystkim zachowywać regularność posiłków (4-5 dziennie). Dzięki temu metabolizm nie spowolni. Przyjmowane jedzenie powinno być pożywne oraz zdrowe, nie warto jest patrzeć jedynie na kalorie.

Poleca się jedzenie dużej ilość warzyw, chudego mięsa, ryb, nabiału, owoców oraz produktów z pełnego ziarna. Co więcej, warto zrezygnować ze smażenia potraw, zastępując je gotowaniem, grillowaniem oraz pieczeniem bez tłuszczu, np. w folii aluminiowej.

chcesz utrzymać wagę

chcesz utrzymać wagę

Na diecie łatwo jest się odwodnić, dlatego koniecznie powinniśmy zadbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości wody (najlepiej 2 litry dziennie). Taka dieta pomoże w późniejszym utrzymaniu efektów, ponieważ nie spowolni metabolizmu – a to sprawi, że unikniemy efektu jo-jo.

Czym jest efekt jo-jo?

Niestety popularną metodą tracenia zbędnych kilogramów jest stosowanie głodówek. Chcąc błyskawicznie schudnąć, możemy uzyskać efekt przeciwny do zamierzonego. Przyjmowanie bardzo małej ilości kalorii prowadzi do spadku masy ciała, lecz również do spadku przemiany materii i to aż o 15-20%.

Dieta, która nie spełnia podstawowych potrzeb organizmu, przyczyni się do wysłania organizmowi sygnału, że należy zmniejszyć wydatkowaną energię – a wtedy metabolizm spowalnia.

Oznacza to, że po zakończeniu diety, jedząc tyle samo, ile jedliśmy wcześniej, możemy znacząco przytyć. Waga końcowa może okazać się większa niż wyjściowa, co powszechnie nazywa się efektem jo-jo.

Zapomnij o efekcie jo-jo

nawyki żywieniowe

strategia odchudzania

Jak zapomnieć o efekcie jo-jo oraz cieszyć się smukłą sylwetką nawet po zakończeniu diety? Pomóc w tym może nie tylko kontynuowanie zdrowej, niskokalorycznej diety oraz codzienne ćwiczenia, lecz również inne metody. Niezwykle ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości wody, która powinna być wypijana w niewielkich porcjach w ciągu dnia.

Można też sięgać po herbatki ziołowe, które wspomagają przemianę materii, a także owocowo-warzywne soki. Co więcej, warto zatroszczyć się o odpowiednią ilość snu oraz jego jakość.

uniknąć efektu jojo

uniknąć efektu jojo

Za mała ilość może przyczyniać się do zaburzeń apetytu, np. zwiększenia łaknienia. Wiele osób decyduje się też na monitorowanie swoich postępów poprzez prowadzenia dziennika odchudzania.

Jest to świetny sposób na zmotywowanie się. Wystarczy codziennie zapisywać, co danego dnia zjedliśmy – pomoże to w wyłapaniu ewentualnych błędów żywieniowych.

Rozpocznij zdrowo odchudzanie

Już rozpoczynając odchudzanie, powinniśmy przemyśleć, jak będzie wyglądać nasza dieta po uzyskaniu docelowej wagi. To

starych nawyków

starych nawyków

bardzo ważne, aby zdać sobie sprawę, że piękna sylwetka nigdy nie jest efektem jednorazowej diety. Wypracować ją można jedynie poprzez zmianę negatywnych nawyków żywieniowych w pozytywne, regularne treningi oraz zdrowy styl życia.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy uda nam się skomponować zbilansowaną dietę odchudzającą oraz uniknąć efektu jo-jo, warto zwrócić się do dietetyka, który wyręczy nas w tym zadaniu.

Powiązane artykuły