Home Zdrowie Typy cery – rozpoznanie i pielęgnacja

Typy cery – rozpoznanie i pielęgnacja

by Agata Kubiak
Typy cery

Popularne przysłowie mówi, jak Cię widzą tak Cię piszą, dlatego twarz, na którą zwraca się uwagę na początku, powinna być zawsze zadbana.

Sekretem pięknej cery jest jej odpowiednią pielęgnacją. Kremy, maski, mleczka oraz inne kosmetyki pozwolą oczyścić i nawilżyć skórę twarzy. Najważniejsze jest jednak, poznanie swojego typu cery, aby pielęgnacja stała się efektywniejsza, a twarz emanowała błyskiem i zdrowym wyglądem.

Jak określić typy cery?

Specjalistyczne określenie typu cery odbywa się w gabinecie dermatologicznym, gdzie specjalista rozpozna typ cery i podpowie, w jaki sposób o nią dbać.cerę tłustą

Poznanie swojego typu cery nie jest trudne i można je wykonać w domowym zaciszu. Do tego celu potrzebny jest łagodny żel do mycia twarzy, płatek kosmetyczny oraz delikatna chusteczka.

Test rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia twarzy kosmetykiem, który jest bezzapachowy, nie powoduje podrażnień i dokładnie pozbędzie się resztek makijażu i innych zanieczyszczeń.

Następnie należy odczekać kilkanaście minut, w tym czasie nie należy stosować żadnych innych kosmetyków, mogą one sfałszować wyniki testu.

Po upływie określonego czasu można przystąpić do badania skóry, które pomoże określić jej typ. Typ cery określa się na podstawie odczuć, jakie pojawiają się po oczyszczeniu twarzy.

Posiadacze cery suchej będą odczuwać nieprzyjemne ściąganie skóry, na twarzy pojawią się suche, czerwone plamy, które będą nieestetycznie wyglądać.

Jeżeli osoba przystępującą do testu będzie dodatkowo odczuwać pieczenie i swędzenie wtedy można mówić o cerze wrażliwej.

Mokre plamy na delikatnej chusteczce powstające po przyłożeniu jej do całej powierzchni twarzy świadczy o cerze tłustej.cerę mieszaną

Świecenie w tzw. „strefy T” (czoło, nos, broda) oraz uczucie ściągnięcia lub neutralne odczucia na reszcie twarzy mogą świadczyć o cerze mieszanej.

W tym wypadku należy odczekać jeszcze godzinę. Jeżeli wcześniejsze odczucia pozostają bez zmian można mieć całkowitą pewność, że jest to cera mieszana.

Cera trądzikowa

Cera trądzikowa poza dużą ilością sebum, które będzie powodować tłuste plamy na chusteczce będzie charakteryzować się zmianami skórnymi np. zaskórnikami.

Jeżeli po upływie kilkunastu minut na twarzy nie pojawia się suche lub tłuste plamy oraz nie odczuwalne są żadne dolegliwości mówimy o cerze normalnej.

Typy cery

Cera mieszana charakteryzuje się połączeniem dwóch typów cer, suchej i tłustej. W strefie T nadmiernie wydzielane jest sebum, które powoduje efekt świecenia się skóry, dodatkowo mogą pojawiać się w tej części nieestetyczne wypryski. Natomiast na pozostałej części twarzy można zaobserwować suche, zaczerwienione plamy, które się łuszczą.

Cera wrażliwaskóra tłusta

Cera wrażliwa jest bardzo problematyczna. Poza zmianami skórnymi takimi jak suche plamy, zaczerwienienia, jej posiadaczom towarzyszą bolesne podrażnienia i uczucie ściągania skóry. Dodatkowo na wrażliwej cerze bardzo często widać pękające naczynka.

W momencie kontaktu z substancją podrażniającą skóra twarzy może puchnąć, towarzyszy temu nieprzyjemne uczucie ciepła. Ten typ cery jest bardzo narażony na zmienne czynniki klimatyczne.

Cera tłusta

Cera tłusta wytwarza dużą ilość sebum w wyniku czego zapychane jest ujście gruczołów łojowych, a twarz wygląda jakby się świeciła. Osoby posiadające tłustą skórę twarzy często zmagają się z zaskórnikami oraz z rozszerzonymi porami.

Wielkim plusem tłustej cery jest to, że nadprodukcja sebum zabezpiecza twarz przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi takimi jak mróz czy wiatr.

Można stwierdzić, że skóra twarzy produkuje naturalną ochronę. Udowodniono, że cera tłustą później ulega procesom starzenia, jest to kolejny plus tego typu cery.

Sucha cera

Cera sucha w przeciwieństwie do wcześniej przedstawionej cery tłustej charakteryzuje nadmiernym przesuszeniem.skóra wrażliwa Często na powierzchni twarzy można zaobserwować suche, łuszczące się plamy, które mogą być zaognione i powodować ból.

Cera sucha jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji lub może być dziedziczona, w każdym z tych przypadków trzeba o nią odpowiednio zadbać.

Osoby z suchą skórą nie muszą przejmować się zaskórnikami, ale za to powinni obawiać się mikro uszkodzeń. Zmienne warunki atmosferyczne wpływają negatywnie na stan suchej cery, zima należy ją odpowiednio zabezpieczać.

Cera normalna

rozpoznać typ ceryCera normalna najczęściej występuje u dzieci, natomiast u ludzi dorosłych praktycznie nie występuje. Charakteryzuje się odpowiednim nawilżeniem, jest gładka i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, a koloryt jest równomierny, co prowadzi do tego, że wygląda ona świeżo i promiennie.

Posiadacze cery normalnej nie doświadczają uczucia świądu i pieczenia. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to cera idealna. Niestety z wiekiem cera normalna bardzo często przekształca się w cerę suchą.

Pielęgnacja określonych typów cery

cerę tłustąCera mieszana jest bardzo kłopotliwa, jej pielęgnacja wymaga dużo czasu i wiedzy. Powinno się rozgraniczyć strefę suchą tłustą po to, by o każdą część zadbać odpowiednio.

Obszary tłuste należy intensywnie nawilżać, natomiast strefę T powinno się dobrze oczyszczać, aby zapobiec nadmiernemu świeceniu i pojawieniu się wyprysków czy zaskórników.

Odpowiednio rozdzielając różne partie twarzy można stosować dwa rodzaje kosmetyków, do cery suchej i osobno do cery tłustej. Należy pamiętać, aby kosmetyki nie zawierały składników, które mogą powodować podrażnienia.

Wrażliwa cera potrzebuje przemyślanej pielęgnacji. Stosowane kosmetyki powinny zawierać jak najmniej składników. Poza tym nie mogą one zawierać substancji zapachowych, alkoholu czy barwników, ponieważ będą one powodować dodatkowe podrażnienia.

Niewskazane jest stosowanie peelingów gruboziarnistych. Warto stosować produkty stworzone specjalnie dla tego rodzaju skóry. Cera wrażliwa potrzebuje specjalnego zabezpieczenia przed mrozem, który może ją podrażnić. Latem należy stosować kremy z bardzo wysokim filtrem.skóra wrażliwa

Dbając o tłustą cerę należy zaopatrzyć się w kosmetyki, które nie będą zapychać rozszerzonych porów. Bardzo ważne jest jej oczyszczanie, powinno się dokładnie zmywać resztki makijażu oraz tłusty film produkowany przez skórę.

Nie można zapomnieć o odpowiednich kremach, które dostarczą skórze odpowiednich składników odżywczych.

Poza odżywieniem należy zadbać o zmatowienie tłustej cery. Do tego celu warto używać kremów, które posiadają w swoim składzie cząsteczki absorbujące sebum.

Cera sucha potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Kosmetyki stosowane do jej pielęgnacji nie powinny zawierać alergenów, barwników oraz alkoholu. Wszystkie te substancje, zamiast pomagać mogą doprowadzić do brzydkich zmian skórnych i dolegliwości bólowych.gruczoły łojowe

Skóra sucha jest bardzo delikatna, dlatego do jej oczyszczania powinno stosować się łagodne płyny do demakijażu. Należy także ograniczyć stosowanie peelingów gruboziarnistych, które mogą uszkodzić naskórek.

Cera normalna

Cera normalna jest praktycznie idealna, należy jednak o nią odpowiednio dbać, aby nie doprowadzić do jej przesuszenia lub przetłuszczenia. Dbając o cerę normalna należy zaopatrzyć się w delikatne kosmetyki, które odpowiednio oczyszczą, a następnie odżywia skórę.

Wszystkie zabiegi pielęgnujące mają na celu utrzymanie jej jak najdłużej w stanie optymalnym.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz