Home Zdrowie Endometrioza a ciąża – czy zagraża ciąży?

Endometrioza a ciąża – czy zagraża ciąży?

by Agata Kubiak
Endometrioza

 

Czym jest endometrioza? Endometrioza to pojawianiem się endometrium, czyli błony śluzowej trzonu macicy, która nie znajduje się w jej naturalnym umiejscowieniu. Ektopowe tkanki oddziałują na zmiany hormonalne w takim sam sposób, jak endometrium macicy – podczas miesiączki bardzo podobnie krwawią oraz mogą powodować stany zapalne, zrosty, czy też zwłóknienia. Choroba endometriozy może przebiegać bezobjawowo, ale często jest jednak przewlekłą chorobą zapalną, która bardzo pogarsza jakość życia. Objawia się z reguły zmianami w przydatkach, niepłodnością i bolesnym miesiączkowaniem.

Choroba endometriozy dotyczy niestety 6-15% ogólnej populacji kobiet i coraz częściej młodych dziewczyn. Estymuje się, że nawet 38% kobiet z endometriozą miało pierwsze objawy przed 15 rokiem życia. 

Czy endometrioza utrudnia zajście w ciążę?

Związek występowania i zmagania się z endometriozą a problemami z zajściem w ciążę został niejednokrotnie udokumentowany. Z uwagi na przemieszczanie się endometrium w różne miejsca jamy brzusznej oraz ich dalszy rozwój (m.in. poprzez wszczepianie się oraz powiększanie) endometrioza, zwłaszcza nieleczona, może powodować niepłodność. Warto wiedzieć, że samo występowanie endometriozy (zwłaszcza w jej początkowym stadium) nie wyklucza możliwości naturalnego zajścia w ciążę. Istnieją jednak elementy, które mogą upośledzać kobiecą płodność m.in. poprzez:

– powodowanie negatywnych stanów zapalnych w jamie brzusznej kobiety,

– niekorzystny wpływ na macicę,

– upośledzenie prawidłowego funkcjonowania jajowodów oraz jajników,

– pojawianie się torbieli endometrialnych na jajnikach, skutkiem czego następuje zmniejszenie rezerwy jajnikowej,

Endometrioza zwiększa także prawdopodobieństwo pojawienia się zrostów w jamie brzusznej. W zaawansowanym stadium choroba może powodować obniżenie jakości komórek jajowych kobiety, powoduje także upośledzenie reakcji pomiędzy komórką jajową a plemnikiem. Z tego też powodu, w przypadku wykrycia endometriozy kluczowym jest jej skuteczne leczenie, bowiem im wyższy stopień choroby, tym coraz mniejsze szanse na naturalne uzyskanie ciąży.

Jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę mają endometriozę?

Zajście w ciążę oraz jej utrzymanie bez jakichkolwiek komplikacji w przypadku zachorowania przez kobietę na endometriozę wymaga od obojga partnerów dużo wysiłku, cierpliwości oraz starań o utrzymanie ciąży na jej późniejszych etapach.

Zwiększenie prawdopodobieństwa zajścia w ciążę podczas endometriozy mogą wspomóc terapie hormonalne, których zadaniem jest łagodzenie dolegliwości choroby oraz zapobieganie powstawaniu nowych ognisk endometriozy. W bardziej zaawansowanych przypadkach przeprowadza się laparoskopię zwiadowczą lub z usunięciem poszczególnych zmian, które mają uwolnić kobiece narządy od zmian endometrialnych oraz udrożnić jajowody.

Czy endometrioza zwiększa ryzyko poronienia?

Endometrioza, a ciąża mają ze sobą wiele wspólnego a ich diagnostyka oraz podejmowane środki i leczenie nie powinny być podejmowane w rozłączeniu od siebie.

Warto pamiętać, że ciąża podczas endometriozy powinna być traktowana jako ciąża podwyższonego ryzyka. Podczas ciąży mogą pojawiać się niejednokrotnie krwawienia, które wiążą się z ryzykiem przedwczesnego porodu, odklejenia się łożyska czy urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową. Endometrioza powoduje nie tylko problemy z zajściem w ciążę ale także zwiększa ryzyko poronienia. Zrosty które spowodowała choroba mogą powodować niedrożność lub ograniczoną drożność jajowodów, przez co zwiększa się ryzyko zajścia w ciążę pozamaciczną. Kobiety z endometriozą często też zmagają się z zaburzeniami funkcjonowania układu immunologicznego. Wpływa to nie tylko na obniżenie płodności ale także powstawanie poronień nawracających.

Zaostrzenie choroby może dawać szczególne dolegliwości w okolicach pierwszego trymestru ciąży, co jest efektem nagłych zmian hormonalnych oraz powiększającej się macicy. Dlatego też kobiety chore na endometriozę powinny podczas ciąży pozostawać pod stałą opieką lekarza specjalisty. Więcej informacji znajduje się w artykule gemini.pl/poradnik/artykul/endometrioza-a-ciaza-jaki-jest-jej-wplyw-na-plodnosc/ . 

 

 

Powiązane artykuły