Home News TikTok Now

TikTok Now

by Agata Kubiak
TikTok Now

TikTok- czym jest

TikTok to platforma rozrywkowa do wrzucania krótkich filmików z wykorzystywaniem utworów. W 2021 roku przekroczyła miliard użytkowników. Istnieje od 2016 roku. Wcześniej funkcjonując jako musical.ly od 2014 roku. Słynie z tanecznych trendów, lipsyncowania, opowiadania historii czy też śmiesznych wideo, które każdy użytkownik może skomentować czy też polubić. Kiedyś jako musical.ly podbił serca najmłodszych użytkowników. Teraz można znaleźć tam twórców w przeróżnym wieku, którzy zachwycają się ową aplikacją i używają jej na co dzień.

Tiktok Now- nowa funkcja na platformie

Platforma nadal nieustannie się rozwija, tworzy nowe trendy i funkcje chcąc wzbogacić i zachęcić nowych użytkowników do skorzystania z niej. Wprowadzanie nowych funkcji pozwala rosnąć aplikacji w niezwykle dynamicznym tempie. Tym razem przedstawia nam Tiktok now. Co to jest? Jak tego używać? Porozmawiajmy o tym.

Czym jest Tiktok now?

Tiktok now to nowa opcja, na którą pomysł został zaczerpnięty od aplikacji BeReal, która ostatnio zyskała na popularności. Tiktok now służy do wykonywania zdjęć lub tworzenia 10 sekundowych klipów z naszego codziennego życia. Przypomnienia z prośbą o zdjęcie lub film w danym momencie są wysyłane użytkownikom co jakiś czas i ma to za zadanie zachęcić użytkowników do opublikowania spontanicznego momentu w ich życiu. Aplikacja automatycznie wykona zdjęcie przednim i tylnim aparatem telefonu. Użytkownicy publikują swoje dzieła i mają do nich dostęp inni użytkownicy platformy. Tiktok codziennie będzie nam wysyłać przypomnienie o wykonaniu tej czynności.

„Tiktok Now to zupełnie nowa przestrzeń do dzielenia się swoimi treściami i pokazywania siebie w zupełnie inny sposób. Jestem przekonana,że nasza najnowsza funkcja, wspierana także poprzez dedykowaną aplikację, spotka się z entuzjazmem miliardowej społeczności Tiktoka na całym świecie, także w Polsce” – pisze Paula Kornaszewska, head of operations Tiktok CE, w komunikacie dla wirtualnemedia.pl

Tiktok now- od kiedy w Polsce?

Od 19 września w Polsce jest dostępna aplikacja Tiktok now, którą można pobrać. Można ją wyszukać na Google Play lub App Store. Od 20 września planowane było wprowadzenie tej opcji również przy użyciu tradycyjnej aplikacji Tiktok, poprzez wejście w drugą zakładkę na dole o nazwie „Now”, jednakże nie u wszystkich ta opcja działa i przekierowuje do sklepu w którym tą aplikacje można zainstalować.

Jak używać Tiktok now?

Jeśli jesteśmy użytkownikami Tiktoka, to zostaniemy automatycznie zalogowani również na nową aplikacje. Znajdziemy tam naszych obserwujących z Tiktoka oraz ich posty.

Aby zobaczyć zdjęcia i filmy innych użytkowników, trzeba dodać własne dzieło. Wystarczy kliknąć opublikuj, wtedy mamy 3 minuty aby wykonać zdjęcie lub nagrać wideo. Aby wykonać zdjęcie, wystarczy kliknąć w okrągły przycisk na dole, aby nagrać filmik, wystarczy go przytrzymać.

Na aplikacji możemy zarówno oglądać posty naszych przyjaciół, jak i „odkrywać”- czyli oglądać posty nieznajomych. Znajduje się tutaj również zakładka z zaproszeniami do znajomych, tam możemy obserwować profile, przyjmować oraz zapraszać do Tiktok Now. Wchodząc u góry w „znajomi”, pokazuje nam ilu mamy przyjaciół w aplikacji.

Ostatnią zakładką jest nasz profil, tam znajduje się kalendarz, który pokazuje nam nasze wrzucone zdjęcia z określonych dni.

Tiktok Now- zasady korzystania

Tiktok now ma kilka ważnych zasad korzystania. Użytkownicy mają kontrolę kto ich treści będzie przeglądał. Jak czytamy :

-poniżej 16 roku życia konta będą domyślnie prywatne

-osoby w wieku 13-15 lat mogą uzyskiwać komentarze tylko od znajomych

-osoby poniżej 18 roku życia nie będą widoczne w zakładce „odkryj”

Są to przemyślane zasady, które mają chronić młodszych użytkowników przed nieodpowiednimi komentarzami i pokazywaniem nieznajomym szczegółów z ich życia. Za to dorosłe osoby mogą w ten sposób zapoznawać się i wymieniać chwilami.

BeReal a Tiktok now

Tiktok now jest łudząco podobny do BeReal, który powstał jako pierwszy. Jest to francuska platforma utworzona w 2020 roku .Użytkownicy otrzymują tam wiadomość o treści „It’s time to be real”. Mają 2 minuty na wykonanie zdjęcia, aby było bez przesadnego pozowania. Nie ma tam upiększających filtrów, a widzimy po prostu zwykłe czynności danych osób w ciągu dnia. Czasem zdarzą się też śmieszne ujęcia, tak jak popularne zdjęcie chirurga podczas operacji czy też zdjęcie palącej się kuchenki. Na zdjęcia można reagować różnymi emotkami. Widać ogromną inspirację Tiktoka ową aplikacją. Użytkownicy Tiktoka bowiem zaczęli wstawiać zdjęcia z BeReal do swoich filmów i to zapoczątkowało cały trend związany z tą aplikacją. Również na Snapchacie mogliśmy spotkać się z opcją używania jednocześnie przedniej i tylniej kamery do zdjęć czy filmów.

Tiktok now, Be Real jako odejście od idealizacji w social mediach

Coraz więcej młodych osób zmaga się z problemami akceptowania własnego siebie. Wynika to z ciągłego patrzenia na wyidealizowane życia innych użytkowników .Można śmiało powiedzieć, że Tiktok now czy BeReal to aplikacje służące do wyjścia naprzeciw pokazywaniu tylko najciekawszych chwil i najlepiej wy pozowanych zdjęć min. na Instagramie czy też przepełnionych filtrami filmików z Tiktoka , co może wprawić w kompleksy przeciętnego obserwatora. Dzięki nim, uświadamiamy sobie, że życie innych osób nie jest zawsze tak ciekawe i piękne jak to ukazują. Zdjęcia z pracy, porannej kawy czy sprzed telewizora w nieułożonych włosach i bez makijażu to normalność, którą tam zobaczymy.

Doskonałe posunięcie ze strony Tiktoka

Promowanie i założenie takiej aplikacji przez samego Tiktoka, który ma przeogromne zasięgi jest przełomem w social mediach. Korzystanie z takiej platformy może wpłynąć pozytywnie na społeczeństwo. Jest to bez wątpienia bardzo dobry ruch ze strony Tiktoka i miejmy nadzieję, że doprowadzi to do dobrych zmian. Już teraz aplikacja BeReal ma ponad 5 milionów pobrań, a Tiktok Now ponad milion. Chociaż patrząc po komentarzach odnośnie aplikacji Tiktoka, nie wyrażają zachwycenia. Może to skłoni twórców do wprowadzenia  kolejnych ulepszeń?

 

 

Powiązane artykuły