Home Zdrowie Jodek potasu uczniowie mogą dostać tabletki

Jodek potasu uczniowie mogą dostać tabletki

by Agata Kubiak
Jodek potasu

Jodek potasu (potassium iodide)

Jod jest cennym pierwiastkiem i jest klasyfikowany jako niemetal. W ludzkim organizmie jest minerałem śladowym – to znaczy występuje w bardzo małych ilościach, ale jest również niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania.

Szacuje się, że w organizmie człowieka znajduje się tylko około 50 mikrogramów jodu, z czego aż 75% znajduje się w tarczycy.

Jodek potasu (KI) to nieorganiczna substancja chemiczna, sól potasowa kwasu jodowodorowego.
Tworzy bezbarwne kryształy łatwo rozpuszczalne w wodzie. Elektroliza stopionego jodku potasu wytwarza jod i potas.

wchłanianiem radioaktywnego joduNiewielkie jej ilości dodaje się do soli kuchennej (tzw. soli jodowanej). Kolejnym dodatkiem jest jodan potasu KIO3.

Niedobór jodu w organizmie może prowadzić do wielu chorób. Są niebezpieczne dla rozwoju płodu i wczesnego dzieciństwa.

Dlatego suplementacja jodu jest czasami wymagana w okresie ciąży i karmienia piersią. Jednak zawsze należy to robić tylko za radą lekarza i pod jego ścisłym nadzorem.

Jakie właściwości ma jodek potasu?

Jest to związek nieorganiczny, znany również jako wodorowodorek potasu. Produkowany jest w warunkach laboratoryjnych głównie na potrzeby przemysłu farmaceutycznego jako dodatek do leków, maści, płynów i suplementów diety.

Jodek potasu to bezwonny, niepalny związek chemiczny o słonym i gorzkim smaku, który rozpuszcza się w wodzie.

nieorganiczny związek chemicznyMa postać małych białych kryształków i może być również przezroczysty. Roztwór jodku potasu jest substancją, która nie wytrzymuje zmian warunków środowiskowych.

Przegrzanie i wilgoć mogą powodować korozję metali, wytwarzając szkodliwe dla zdrowia wodór i tlenki azotu.

Roztwór Kl rozpuszczony w wodzie lub odparowany działa żrąco: podrażnia błony śluzowe skóry, nosa i oczu oraz zaburza pracę przewodu pokarmowego prowadząc do różnego rodzaju chorób przewodu pokarmowego.

Kiedy stosuje się jodek potasu?

Jodek potasu jest substancją chemiczną stosowaną w celu zapobiegania wchłanianiu radioaktywnego jodu przez tarczycę. Dostępne na rynku produkty zawierające jodek potasu są stosowane w leczeniu zaburzeń tarczycy. W przypadku zagrożenia radioaktywnego należy podać roztwór Lugola zawierający jodek potasu osobom znajdującym się w obszarze zagrożonym.

Jak działa jodek potasu w przypadku skażenia promieniotwórczego?

suplement dietyPodczas uszkodzenia reaktora jądrowego istnieje znaczne ryzyko emisji radioaktywnego jodu. W przypadku skażenia radioaktywny jod jest wchłaniany przez tarczycę i tam magazynowany.

Dlatego bardzo ważne jest przyjmowanie nieaktywnego jodu w postaci roztworu jodku potasu i jodu zwanego płynem Lugola. Zapobiega wchłanianiu radioaktywnego jodu.

Jakie są działania niepożądane jodku potasu?

Jodek potasu występuje w tabletkach, płynach lub kroplach. Można go przyjmować już w wieku sześciu miesięcy – zawsze po konsultacji z lekarzem. Nigdy nie należy samodzielnie przyjmować tabletek jodku potasu z powodu działań niepożądanych, ponieważ może to zakłócać czynność tarczycy.

jodu radioaktywnegoNieprawidłowe stosowanie jodku potasu może powodować m.in. dysfunkcję tarczycy, nie należy go przyjmować bez konsultacji z lekarzem, gdyż może powodować np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy.

Nie należy przyjmować samych suplementów diety zawierających jod ani dobrze znanego roztworu Lugola, czyli wodnego roztworu jodu w jodku potasu.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania jodku potasu?

Uczulony na jod. Nie stosować w przypadku podejrzenia raka tarczycy, limfocytarnego zapalenia tarczycy lub autonomicznego gruczolaka tarczycy.

Opryszczkowate zapalenie skóry. Objawiająca się nadczynnością tarczycy. W przypadku utajonej nadczynności tarczycy dawka jodku potasu nie powinna przekraczać 150 µg.

Jod podawany doustnie może zapobiegać nadczynności tarczycy, guzkom autonomicznym lub terapii radioaktywnym jodem raka tarczycy.

Czy można stosować jodek potasu w ciąży?

tabletki zawierająceJodek potasu jest kluczowym elementem zaangażowanym w produkcję hormonów tarczycy. Hormony te mają ogromny wpływ na utrzymanie ciąży i rozwój płodu oraz prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Organizmy kobiet przechowują te pierwiastki, ale mogą one zostać uszczuplone ze względu na zwiększone zapotrzebowanie w czasie ciąży.

Średnie dzienne zapotrzebowanie na jod dla kobiet w ciąży wynosi 0,25 mg. W przypadku kobiet karmiących jest nieco wyższy.

Suplementacja tego pierwiastka w dawce 0,2 mg/dzień, na przykład w postaci suplementu multiwitaminowego, jest uważana za bezpieczną i zalecaną u większości kobiet w ciąży.

Czy jodek potasu można stosować podczas karmienia piersią?

Kobiety karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem i przestrzegać wytycznych dotyczących dawkowania. Jod przenika do mleka matki, więc może być konieczne badanie noworodka pod kątem hormonów tarczycy.

Jodek potasu można podawać dzieciom w wieku 6 miesięcy, ale zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy samodzielnie ustalać dawki.

Jakie jest dawkowanie jodku potasu w przypadku skażenia radioaktywnego?

Jodek potasu do ochrony tarczycy jest dostępny w bardzo dużych dawkach, wielokrotnie większych niż te, które można znaleźć na półkach aptecznych, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę tylko preparaty na receptę. Aby chronić tarczycę, użyj pojedynczej dawki jodku potasu wyrażonej w miligramach od kilku miligramów do ponad stu miligramów.

Czym się różnią tabletki z jodkiem potasu od płynu Lugola?

składnik lekówPłyn Lugola to wodny roztwór jodku potasu. Ponieważ krystaliczny jod jest trudny do rozpuszczenia w wodzie destylowanej, należy użyć jodku potasu – jodu związanego z cząsteczkami potasu.

Wzorcowe stężenie roztworu Lugola ma następujący skład: 100 mg/ml jodku potasu i 50 mg/ml jodu. Urzędnicy twierdzą, że służy tylko do dezynfekcji ran. Spożywanie go może powodować poważne zaburzenia żołądkowo-jelitowe i ciężkie reakcje alergiczne.

W medycynie alternatywnej jest stosowany doustnie w leczeniu tyreotoksykozy, w celu ochrony tarczycy przed radioaktywnym jodem oraz w leczeniu niedoboru jodu, często wymagającego operacji. Dawka tego leku zależy od choroby oraz ogólnego stanu zdrowia i podatności.

leki stosowanePoniższe informacje nie stanowią porady medycznej, są to jedynie ogólne informacje oparte na opiniach użytkowników Lugola.

 

Płyn lugola do czego ?

Płyn Lugola został opracowany w 1834 roku przez francuskiego lekarza i chemika Jeana Lugola. Jest to mieszanina wody i jodku potasu z dodatkiem niewielkiej ilości jodu.

Płyn Lugola jest stosowany jako środek antyseptyczny, dezynfekujący i miejscowy w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik czy łuszczyca.

Powiązane artykuły