Home News Przetwory domowe

Przetwory domowe

by Agata Kubiak
Przetwory domowe

Jedni lubią przygotowywanie przetworów, a inni za tą czynnością nie przepadają. Nie da się jednak ukryć, że dzięki przetwarzaniu owoców oraz warzyw możemy cieszyć się ich smakiem i właściwościami także jesienią, oraz zimą.

domowe przetworyWarto byłoby zatem dowiedzieć się, czym kierować się przy wyborze owoców oraz warzyw.

Należałoby też zdawać sobie sprawę z tego, jakie są metody przetwarzania owoców oraz warzyw. Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo. Każdy powinien więc znaleźć metodę, która mu odpowiada.

Wybór owoców i warzyw

Wybór owoców oraz warzyw, które przetworzymy powinien być starannie przemyślany. Jedne gatunki nadają się bowiem do przetworzenia bardziej, a inne mniej. Jeżeli chodzi o warzywa, szczególną uwagę należy zwrócić na pomidory, paprykę, jak również na cukinię czy dynię.

domowych przetworówJeśli zależy nam na warzywach do kiszenia, w tej roli świetnie sprawdzą się ogórki.

Wśród owoców godnych naszej uwagi wymienić trzeba zaś maliny, porzeczki, truskawki, morele, ale także brzoskwinie czy jabłka. Wspomnieć należy także o śliwkach oraz o gruszkach.

Przygotowanie słoików

Aby można było cieszyć się smakowitymi i zdrowymi przetworami, należy przygotować nie tylko owoce oraz warzywa. Konieczne staje się również odpowiednie przygotowanie słoików.

Dzięki temu będą one wolne od niebezpiecznych zarazków. Dobrym pomysłem może okazać się ich wyparzenie, jak również wyprażenie. Wybór metody zależy przede wszystkim od naszych osobistych preferencji.

Wyparzanie słoików

przetwory domoweWyparzanie słoików wrzątkiem cieszy się naprawdę dużą popularnością. Może wynikać to z prostoty tejże metody.

Aby wyparzyć słoiki, wystarczy zalać je wrzącą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Po kilku minutach wodę można wylać, a słoiki przepłukać. Należałoby także włożyć nakrętki do garnka z gorącą wodą i gotować przez 10 minut.

Wyprażanie słoików

Alternatywą dla wyparzania słoików jest ich wyprażanie. W tym celu należy umieścić słoiki w piekarniku nagrzanym do 100 stopni Celsjusza. Po 20 minutach naczynia można wyjąć z piekarnika.

Metody przygotowania przetworów

gotowe przetworyIstnieje wiele metod przygotowywania przetworów. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim marynowanie, mrożenie, kiszenie, jak również suszenie i pasteryzowanie.

Warto byłoby dowiedzieć się czegoś na temat wszystkich z wymienionych metod. Wówczas będziemy mogli wybrać te, które wydają nam się najbardziej godne uwagi.

Marynowanie

Marynowanie to niezwykle popularną metodą przetwarzania owoców oraz warzyw. Marynuje się także mięso oraz grzyby. Żywność przetworzona w ten sposób zachowuje swoje liczne wartości odżywcze oraz jest wyjątkowo dobra w smaku.

Mrożenie

ogórków kiszonychMrozić można zarówno owoce, jak i warzywa, a także grzyby i mięso. To bardzo uniwersalny oraz niezwykle prosty sposób na to, aby móc jesienią oraz zimą cieszyć się smakiem malin, wiśni czy marchewek.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie owoce i warzywa nadają się do mrożenia. Nie będzie można mrozić, chociażby ogórków.

Kiszenie

Kiszenie to bardzo popularna metoda przetwarzania żywności. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście kiszone ogórki, choć można kisić także inne warzywa. Popularna ostatnimi czasy staje się kiszona cukinia.

Kiszonki są niesamowicie bogate w cenne dla naszego zdrowia probiotyki. Nie brakuje w nich również witaminy C, która w znaczącym stopniu wspiera odporność naszego organizmu.

Suszenie

sztucznych dodatkówSuszyć możemy zarówno owoce, jak i warzywa. Dzięki temu zachowają one swój niesamowity smak i aromat.

Bardzo smaczne będą, chociażby suszone jabłka doprawione cynamonem. Suszyć można także marchewkę, pietruszkę oraz rzecz jasna pasternak.

Takie warzywa można będzie później wykorzystać jako naturalną vegetę. Może posłużyć ona jako dodatek do zup oraz do niektórych dań z makaronem.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie warzywa nadają się do suszenia. Podobnie jest rzecz jasna z owocami. Wśród owoców, których raczej nie da się ususzyć należy wymienić, chociażby arbuza czy melona.

Pasteryzowanie

robię przetworyPasteryzowanie to jedna z najpopularniejszych metod przetwarzania warzyw oraz owoców.

Warto mieć świadomość tego, że istnieje zarówno pasteryzowanie na mokro, jak i na sucho. Dobrze byłoby wiedzieć, czym różnią się od siebie te dwie metody.

Pasteryzacja na mokro

Pasteryzowanie na mokro to nic innego jak gotowanie słoików w garnku z wodą. Można podgrzewać je na kuchence mikrofalowej, a także na piecu kaflowym.

Pasteryzacja na sucho

ogórki konserwoweAlternatywą dla pasteryzacji na mokro jest pasteryzacja na sucho. Jeżeli interesuje nas ta metoda, musimy posiadać piekarnik. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, aby temperatura w nim nie była zbyt wysoka.

Czas pasteryzacji zależy od kwasowości przetworu i pojemności opakowania

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak długo należy pasteryzować przetwory. Na to pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Wiele zależy bowiem od kwasowości przetworu, jak również od pojemności słoika, w którym się znajduje. Przykładowo, słoik o pojemności 1 litra należy pasteryzować przez 25 minut. Kiszonki pasteryzujemy zaś od kwadransa do 30 minut.

Z czego można zrobić przetwory?

przepisy na przetworyPrzetwory można przygotowywać przede wszystkim z owoców oraz z warzyw. To właśnie one najczęściej są wykorzystywane do ich robienia.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby przygotować przetwory z mięsa. Przypadną one do gustu przede wszystkim jego miłośnikom oraz osobom, które lubią sycące posiłki.

Jak zrobić przetwory mięsne w słoikach?

Niektórym osobom wydaje się, że zrobienie przetworów mięsnych w słoikach należy do czynności skomplikowanych. Nic jednak bardziej mylnego! Wystarczy wybrać najbardziej interesujący nas rodzaj mięsa, a później wykorzystać jeden z dostępnych w sieci, a także w książkach kucharskich przepisów.

Podobnie jak w przypadku przetworów z owoców i warzyw, niezmiernie istotne jest właściwe przygotowanie słoików. Należy także pamiętać o tym, że mięso wymaga dodatku aromatycznych przypraw. Warto wykorzystać między innymi ziele angielskie, liście laurowe, jak również pieprz, sól oraz oregano.

Powiązane artykuły