Home Moda Tonery do włosów – czym są, jak działają i kiedy warto ich używać?

Tonery do włosów – czym są, jak działają i kiedy warto ich używać?

by Agata Kubiak
Tonery do włosów

Tonery do włosów zyskują coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród profesjonalnych fryzjerów, ale też osób, które samodzielnie eksperymentują z kolorem włosów w domu. Tonery to produkty do koloryzacji, dzięki którym szybko i łatwo możesz zmienić kolor fryzury, odświeżyć go albo skorygować. Co więcej, toner nie obciąża ani nie osłabia włosów, dlatego może być używany częściej niż klasyczne farby. Jak działają tonery do włosów, co warto o nich wiedzieć i czym kierować się przy ich wyborze?

 

Czym jest i jak działa toner do włosów?

Toner do włosów to produkt przeznaczony do ich koloryzacji, wybierany jako alternatywa lub uzupełnienie klasycznej farby. Tonery w przeciwieństwie do farb nie zawierają amoniaku, przez co działają znacznie delikatniej. Nie wnikają w głąb struktury włosów, przez co nie osłabiają ich, a kolor nanoszony jest na ich powierzchnię.

Choć kolor naniesiony przez toner szybciej blaknie, sam produkt może być używany częściej niż tradycyjna farba przez brak negatywnego wpływu na kondycję włosów.

Odpowiedni toner dla Twoich włosów może przybierać różną formę. Dostępne są między innymi tonery w formie balsamu, koloryzującego kremu, emulsji, płukanek, czy nawet szamponów do codziennego użytku, a nawet odżywek czy masek regeneracyjnych i odżywczych. Mogą one różnić się składem, sposobem użycia opisanym w dołączonej instrukcji, zalecaną częstotliwością stosowania, a także zawartością składników odpowiadających za efekt kolorystyczny. Tonery w formie szamponu znane są z subtelnego działania, podczas gdy silne emulsje tonujące mogą dawać wyraźne efekty zmiany koloru już po pierwszym użyciu.

Jakie efekty może dać toner do włosów?

Tonery do włosów mogą być używane do zmiany ich koloru jako alternatywa dla tradycyjnych farb, zwłaszcza na jasnych włosach, na których mogą dać najwyraźniejsze efekty koloryzacji. Toner może być także używany przy innych zabiegach fryzjerskich. Będzie on pomocny zwłaszcza w:

  • neutralizacji niechcianych refleksów – przede wszystkim żółtych odcieni obecnych często we włosach rozjaśnianych;
  • odświeżeniu blednącego koloru włosów farbowanych i pokryciu pojawiających się odrostów;
  • pokryciu siwych włosów, zwłaszcza niewielkich jasnych kosmyków lub odrostów;
  • pre-toningu, czyli przygotowaniu włosów do farbowania przez wstępną koloryzację dla stworzenia bazy i pełniejszego efektu;
  • korekcie po farbowaniu – dzięki niej wyrównasz kolor lub zamaskujesz ślady nierównomiernego nakładania farby na włosy.

Dla uzyskania pożądanych efektów najważniejszy jest odpowiedni dobór tonera. Jedną z kluczowych kwestii jest zgranie koloru tonera i włosów. W wielu przypadkach, zwłaszcza przy odświeżaniu czy podkreślaniu koloru, wybiera się odcień jak najbardziej zbliżony do noszonego na włosach. Jeśli jednak z pomocą tonera do włosów chcesz zneutralizować niepożądane refleksy, wybierz kolor przeciwny z koła barw.

Jak wybrać toner odpowiedni dla siebie?

Dobór tonera do włosów to z jednej strony wybór właściwego produktu, z drugiej – jego koloru. Jako właścicielka jasnych włosów, zwłaszcza naturalnych, nie potrzebujesz mocnych preparatów. Możesz sięgnąć po szampony, które łagodnie wpłyną na kondycję włosów i przy każdym użyciu będą odświeżać ich kolor.

Jeśli natomiast masz ciemne włosy, zwłaszcza grube, łagodne preparaty dadzą delikatny efekt w postaci kolorowego refleksu. Dla pełniejszego efektu koloryzacji sięgnij po mocniejsze emulsje. Przed użyciem sprawdź jednak, czy nie zawierają amoniaku – jednego z najbardziej szkodliwego dla włosów składnika.

Wybór koloru tonera zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli masz zamiar odświeżyć aktualnie noszony kolor, wzmocnić efekt farbowania, zatuszować pewne mankamenty fryzury albo pokryć siwe włosy, sięgnij po tonery w kolorze zbliżonym do farby lub tego, który masz aktualnie na głowie. Wybierając toner do pre-toningu, rozważ delikatnie jaśniejszy odcień od używanej po nim farby. Jaśniejsza baza zapewni równomierne krycie i nie będzie przebijać się po końcowej koloryzacji.

Jeżeli toner ma Ci posłużyć do neutralizacji niepożądanych refleksów, wybierz jego kolor, korzystając z tzw. koła barw – najlepszy będzie ten po przeciwnej stronie. Przykład? Niechciane odcienie żółci neutralizuje się tonerem w kolorze fioletowym. Kolorem niebieskim usuniesz z włosów odcienie pomarańczowe, a zielonym ciepłe nuty miedzi czy czerwieni.

Jak bezpiecznie używać tonerów do włosów?

Tonerów do włosów używa się zarówno w profesjonalnych salonach fryzjerskich, jak i w domowym zaciszu. Są to produkty, które dość łatwo aplikuje się na włosy – zazwyczaj nawet łatwiej niż tradycyjne farby, które wymagają pewnej precyzji i wprawy. Żeby być pewnym właściwego działania, przeczytaj dokładnie instrukcję użytkowania wybranego produktu i całkowicie się do niej stosuj. Wiąże się to także z wykonaniem próby na skórze przed użyciem produktu, która potwierdza, że nie zawiera on składników wywołujących podrażnienia alergiczne.

Większość tonerów nakłada się na umyte i wciąż wilgotne włosy. Produkt należy pozostawić na nich na kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt minut, w zależności od wskazań producenta i efektów, jakie chcesz uzyskać.

Może się zdarzyć, że przedział czasowy pozwala na pewną swobodę. Krótsze utrzymanie tonera na włosach zaleca się w przypadku włosów jasnych, nigdy niefarbowanych i cienkich, a także, kiedy chce się uzyskać delikatny efekt kolorystyczny w postaci refleksów. Pozostaw toner na włosach na dłuższy czas, jeśli masz ciemne i grube włosy albo chcesz uzyskać wyraźny efekt, na przykład wybierając toner jako alternatywę dla farby.

Powiązane artykuły