Home Zdrowie Wszywka Łódź – leczenie choroby alkoholowej

Wszywka Łódź – leczenie choroby alkoholowej

by Agata Kubiak
Wszywka Łódź

 

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej nie jest refundowany. Oznacza to, że pacjent musi zapłacić za jego wykonanie z prywatnych pieniędzy. Koszt zabiegu oscyluje w granicach kilkuset złotych. Cena waha się w zależności od miasta, kliniki oraz wybranego lekarza, który przeprowadza zabieg. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz podaje lek w okolicach łopatek lub  pośladków tak, aby blizna była jak najmniej widoczna.  Należy podkreślić, że lek nie wywołuje dodatkowych objawów, wchodzi jedynie w reakcje z alkoholem a przykre dolegliwości są odpowiedzią na spożywanie alkoholu.

 

Wszywka alkoholowa – czy to jest bezpieczne?

Produkcja Esperalu zakończyła się w 2009 roku, jednak od 2018 roku jest ponownie dostępny pod nazwą Disulfiram WZF. Potocznie nadal jednak lek ten nazywany jest Esperalem lub wszywką alkoholową. Jest to środek produkowany przez firmę Polfa Warszawa S.A.. Ważne aby podkreślić, że Esperal jako substancja sama w sobie nie jest niebezpieczna, ani nie zagraża życiu pacjenta. Natomiast nie każdy może stosować ten lek w bezpiecznych warunkach. Substancja ta nie jest przeznaczona dla osób zmagających się z problemami wieńcowymi, sercowymi, naczyniowymi czy posiadających marskość wątroby. O zastosowaniu wszywki alkoholowej u danego pacjenta decyduje lekarz po przeprowadzonym wywiadzie. Pacjent musi wyrazić świadomą zgodę na zabieg. W momencie, gdy osoba posiadająca wszywkę alkoholową zażyje alkohol, występują u niej nieprzyjemne dolegliwości. Dolegliwości te przypominają objawy zatrucia alkoholowego. Są to między innymi zaczerwienienie twarzy, bóle głowy, zawroty głowy, duszności, potliwość, przyśpieszona akcja serca, kołatanie serca, lęk i niepokój.

 

 

Wszywka alkoholowa – czy to jest skuteczne?

Wszywka Łódź to metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej. Cieszy się wysoką skutecznością, gdyż zapobiega sięganiu po alkohol. Osoby boją się reakcji swojego organizmu oraz nie chcą doświadczać nieprzyjemnych dolegliwości, dlatego mimo chęci nie sięgają po alkohol. Podskórne podanie leku sprawia, że substancja czynna cały czas wydzielana jest do krwioobiegu jednostki. Działanie substancji wynosi około osiem – dwanaście miesięcy. Kluczową rolę w działaniu wszywki alkoholowej odgrywa strach. To on powstrzymuje jednostkę przed sięganiem po alkohol. Wszywka alkoholowa nie oddziaływuje na odczucia, dlatego osoba uzależniona prawdopodobnie nadal będzie zmagać się z chęcią sięgania po alkohol.

 

 

Wszywka alkoholowa- czy warto?

Uzależnienie od alkoholu skutkuje tym, że osoba traci kontrolę nad własnym życiem. Jednostka bardzo często nie kontroluje własnego zachowania, swoich sów, ilości wypijanego alkoholu a co najważniejsze nie potrafi odmówić spożywania alkoholu. Spożywanie dużych ilości alkoholu wyniszcza organizm. Narządy wewnętrzne osoby uzależnionej, głównie wątroba, trzustka i nerki są bardzo obciążone. Prowadzić może to do wielu poważnych schorzeń. Jednotka pod wpływem uzależnienia zaniedbuje też dom, pracę czy relacje z najbliższymi. Moment podjęcia decyzji o utrzymaniu trzeźwości i przywrócenia kontroli nad własnym życiem jest kluczowy.

Jedną z metod wspomagających proces leczenia choroby alkoholowej jest podskórne podanie wszywki alkoholowej. Jest to zabieg w pełni bezpieczny i bezbolesny. Lek ten nie ingeruje w inne płaszczyzny życia osoby uzależnionej. Jednostka może podejmować aktywność zawodową, prowadzić pojazdy czy uprawiać aktywność fizyczną.

Pomaga to zapanować jednostkę nad własnym uzależnieniem i pomału wracać do pełni normalności, poprawy relacji oraz kontroli nad własnym życiem.

Skuteczność zabiegu jest tym większa im większa motywacja pacjenta. Podjęcie świadomej decyzji przez pacjenta ma wpływ na utrzymywanie przez niego stanu trzeźwości. Skuteczność działania wszywki alkoholowej jest również tym większa im pacjent bardziej angażuje się w terapię zarówno indywidualną jak i grupową.

 

 

Wszywka alkoholowa – jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg podskórnego podania Esperalu cechuje bezpieczeństwo oraz mała inwazyjność. Sprawia to, że pacjent nie musi specjalnie przygotowywać się przed przystąpieniem do zabiegu oraz nie wymaga rekonwalescencji po jego wykonaniu. Przed zabiegiem, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi wywiad lekarski i wyeliminuje ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Pacjent powinien poinformować lekarza o zażywanych lekach.

Bardzo ważne, aby pacjent nie spożywał alkoholu przed zabiegiem. Spożywanie alkoholu na  mniej niż dwanaście godzin przed wykonaniem zabiegu lub bycie pod wpływem alkoholu podczas wizyty jest dyskwalifikacją do odbycia zabiegu w wyznaczonym terminie. Należy poinformować o tym lekarza, gdyż podanie wszywki w tym okresie może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

 

Wszywka alkoholowa – jakie są skutki skutki uboczne?

Działanie wszywki alkoholowej samo w sobie nie powoduje wystąpienia dodatkowych reakcji lub objawów. Skutki uboczne pojawiają się w momencie połączenia leku z alkoholem. Po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej pacjent powinien unikać płynów do płukania jamy ustnej, stworzonych na bazie alkoholu, słodyczy lub innych produktów spożywczych, które w swoim składzie zawierają alkohol. Pacjent powinien również unikać leków, które zawierają alkohol. Szczególną uważność należy również zwrócić na sosy, które zawierają ocet lub alkohol oraz na kosmetyki w tym również perfumy, gdyż mogą doprowadzić do powstania reakcji alergicznych na skórze.

Charakterystyczne objawy po spożyciu alkoholu mimo posiadania wszywki alkoholowej to:

  • ból głowy
  • zawroty głowy
  • drżenie mięśni
  • drgawki
  • nudności
  • wymioty
  • biegunka
  • kołatanie serca
  • przyśpieszona akcja serca
  • zmiany ciśnienia
  • potliwość
  • lękliwość
  • niepokój
  • męczliwość
  • i inne

Zastosowanie u pacjenta wszywki alkoholowej powinno połączone być z podjęciem terapii leczenia uzależnień. Dzięki terapii pacjent jest w stanie zmienić swoje myślenie, schematy działania oraz przywrócić kontrolę nad własnym życiem. Działanie Esperalu nie wpływa na zanik chęci sięgania po alkohol. Pacjent nadal odczuwa nieopanowane pragnienie konsumpcji alkoholu. Jednak mając świadomość poważnych dla zdrowia konsekwencji, często udaje mu się powstrzymać przed spożyciem alkoholu. Jednak jeżeli pacjent nie przejdzie procesu terapeutycznego i nie wyrobi w sobie zmiany nawyków po okresie kilku miesięcy, kiedy działanie wszywki zakończy się,jednostka może wrócić do spożywania alkoholu. Dlatego tak ważne jest podkreślanie, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej.

Celem działania wszywki alkoholowej jest wzbudzenie wstrętu do alkoholu. Awersja do tej substancji zostaje wzbudzona poprzez wywołanie nieprzyjemnych dolegliwości po spożyciu alkoholu. Pacjent doświadcza silnych objawów zatrucia alkoholowego nawet po zjedzeniu cukierka zawierającego alkohol. Należy jednak pamiętać, że spożywanie alkoholu podczas terapii Esperalem może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych a nawet utraty życia. Okres działania leku to od kilku miesięcy do około roku.

Powiązane artykuły