Home News Kiedy jest Dzień Kobiet, a kiedy Dzień Dziewczyny?

Kiedy jest Dzień Kobiet, a kiedy Dzień Dziewczyny?

by Agata Kubiak
Kiedy jest Dzień Kobiet, a kiedy Dzień Dziewczyny?

Każda kobieta – niezależnie od tego, czy jest małą dziewczynką, czy dojrzałą kobietą – zasługuje na uznanie płci przeciwnej, nie tylko od święta. Są jednak w naszym kalendarzu wyjątkowe daty, które powszechnie uznawane są za poświęcone właśnie okazywaniu szacunku płci pięknej.

Najbardziej rozpoznawalnym i znanym dniem poświęconym kobiecie jest Dzień Kobiet. Niemniej jednak w ciągu roku mamy jeszcze jedno święto, które przeznaczone jest dla nieco młodszych – Dzień Dziewczynki.

Dzień Kobiet – 8 marca – dlaczego świętujemy?

międzynarodowy dzień kobietMiędzynarodowy Dzień Kobiet jest tak rozpowszechnionym świętem, że trudno o nim nie pamiętać. Ten wyjątkowy dzień może poszczycić się już ponad 100-letnią tradycją.

Pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był bowiem już w 1909 roku., Wtedy to jednak świętowano w dniu 28 lutego, kiedy to Socjalistyczna Partia Ameryki uchwaliła w ten oto sposób pamięć ofiar poległych w pożarze w zamkniętej fabryce kobiet, które poddane długotrwałemu uciskowi przez pracodawcę zostały w ten sposób ukarane przez pracodawcę za próbę strajku.

W kolejnych latach Dzień Kobiet – jako dzień pamięci sufrażystek, czyli kobiet walczących o równouprawnienie płci, ze szczególnym uwzględnieniem tak warunków, jak możliwości i wynagrodzenia za pracę – obchodzono dnie 8 marca. Data ta przetrwała do dziś.

Dzień Kobiet oczami świata

8 marcaPrzypadający w Polsce na 8 marca Dzień Kobiet jest datą, która uznawana jest w większości krajów za święto płci pięknej.

Niemniej jednak są również państwa, które nie posiadają oficjalnie wskazanej daty poświęconej pamięci kobiet.

Dzień Kobiet jest wpisany do kalendarzy takich państwa jak: Albania, Algieria, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Burkina Faso, Chiny, Czarnogóra, Kamerun, Kazachstan, Kirgistan, Kuba, Laos, Macedonia, Mołdawia, Mongolia, Polska, Rumunia, Serbia, Tadżykistan, Ukraina, Wietnam, Włoch czy Zambia. Inną datę wybrali oficjalnie Turcy, u których Dzień Kobiet przypada na dzień 8 sierpnia.

Polski Dzień Kobiet – od obowiązku po tradycję

krzewieniu idei praw kobietOgromna popularność świętowania Dnia Kobiet w Polsce zapoczątkowana została w czasach Polskiej Republiki Ludowej.

Wówczas, niejako obowiązkiem panów, podyktowanym często nawet przez pracodawców i przykład ówczesnych elit politycznych państwa polskiego, niemal każda kobieta obdarowywana była tradycyjnymi i po dziś dzień wspominanymi z łezką w oku goździkami i rajstopami.

Dzień ten zapisał się w pamięci kilku pokoleń, co przekłada się na czasy współczesne.

całym świecie dzień kobietAktualnie Dzień Kobiet w Polsce ma dwa oblicza. Z jednej strony kobiety podnoszą głos w sprawie wciąż jeszcze nie we wszystkich kwestiach uregulowanego lub respektowanego równouprawnienia płci.

W wielu – szczególnie większych – miastach organizowane są tzw. „manify”, czyli pokojowe protesty w formie przemarszów propagujących najważniejsze problemy i postulaty współczesnych kobiet.

Drugie oblicze Dnia Kobiet to okazywanie przez mężczyzn szacunku, uznania i podziwu dla pań. Pierwsze dni marca to wyjątkowy czas, w którym zdecydowanie wzrastają zyski kwiaciarni sprzedających mnóstwo bukietów – szczególnie z tulipanów i powracających do łask – goździków.

Dzień Dziewczyny – 11 października

Święto to – zdecydowanie mniej znane i tym samym mniej popularne od Dnia Kobiet – nie może również poszczycić się aż tak długą historią, jak święto kobiet. Dzień Dziewczyny został bowiem ustanowiony na mocy uchwały Organizacji Narodów Zjednoczonych pod koniec 2011 roku – ma zatem niewiele ponad dekadę.

Niesie za sobą jednak ogromne przesłanie – oczywiście oprócz kolejnej okazji do okazania uznania dla roli płci pięknej w życiu każdego z nas.

prawa kobietDzień Dziewczyny ustanowiono celem ukazania wyzwań, z jakimi w swoim codziennym życiu muszą mierzyć się tak mniejsze, jak i nieco starsze dziewczyny. W szczególności wskazuje się tu na problemy związane z równouprawnieniem w zakresie kształcenia, dostępu do technologii i zdobyczy współczesnego świata.

Pomimo, iż dziewczyny stanowią połowę społeczeństwa, które jest i będzie odpowiadało za nasz świat, pomimo ciągłych apeli oraz walki o równouprawnienie we wszystkich dziedzinach życia, dyskryminacja i traktowanie kobiet jako słabszych, mniej potrafiących w porównaniu do mężczyzn, jest w niektórych, a nawet ciągle w większości krajów, wciąż bardzo widoczna i nie ulega poprawie.

Dzień Dziewczyny – święto z przesłaniem

święto kobiet obchodzoneKażdego roku Dzień Dziewczyny jest uzupełniany aktualnym hasłem przewodnim, które odzwierciedla i kieruje uwagę na dany problem społeczny, który w szczególności odbija się na dziewczynkach.

Pierwszy Dzień Dziewczynek – który obchodziliśmy 11 października 2012 roku wskazywał na kwestię małżeństw, w których jedną z stron jest nieletnia kobieta. Hasło „Moje Życie, Moje Prawo, Koniec Dziecięcych Małżeństw” stało się przyczynkiem do licznych debat społecznych, parlamentarnych i międzynarodowych.

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek to okazja do propagowania idei równości już od najmłodszych lat, wpajania, że każdy człowiek jest równy drugiemu człowiekowi, ze wartość każdego życia jest taka sama, bez względu na płeć.

pierwszy międzynarodowy dzień kobiet11 października organizowane są liczne wykłady, warsztaty, happeningi, koncert oraz zbiórki, których głównym celem jest rozwój samoświadomości dziewczynek, a przede wszystkim świadomości rodziców i elit politycznych.

Święto Dziewczyny – mniej formalnie

Nieco patetyczne i wzniosłe przesłanki utworzenia Dnia Dziewczynek nie stanowią żadnej przeszkody do tego, by uczcić to święto chociażby tak, jak Dzień Chłopaka, o którym pamięta się w każdej szkole. Warto w tym dniu obdarować swoją koleżankę lub córkę drobnym upominkiem, zabrać ją do kina czy do restauracji, a przed wszystkim – złożyć życzenia.

Dzień Kobiet i Dzień Dziewczynek – spraw radość swojej kobiecie

W obecnych czasach, w których żyjemy ciągle w biegu, warto poświęcić chwilę czasu na dostrzeżenie kobiet w naszym otoczeniu. Jeśli nie potrafimy tego zrobić bez okazji, warto posłużyć się tymi dwiema, wyjątkowymi datami i drobnym gestem, życzeniami czy kwiatkiem wywołać uśmiech i radość na kobiecej twarzy.

Powiązane artykuły