Home Life Style Sztuka usztywniana kapeluszy słomkowych

Sztuka usztywniana kapeluszy słomkowych

by Agata Kubiak
Sztuka usztywniana kapeluszy słomkowych

Jak usztywnić kapelusze słomkowe?

Zarówno letnie wojaże, wakacyjne spacery, lecz także lipcowe prace w ogrodzie nie mogą obyć się bez lekkiej i skutecznej ochrony głowy, którą bez wątpienia stanowią kapelusze słomkowe z dużym rondem. Jako dodatek, który można znaleźć praktycznie w każdej damskiej garderobie, kapelusz plażowy, nie tylko doskonale chroni głowę i ramiona przed palącym słońcem. Zapewnia również właściwą cyrkulację powietrza zapobiegającą nadmiernemu poceniu. Żeby zaznajomić się z metodą usztywniania kapeluszy słomkowych, musimy poznać rodzaje słomy, z których są produkowane. Taka wiedza przyda się podczas zakupów określonego modelu.

Surowcem wykorzystywanym do produkcji kapeluszy słomkowych jest słoma, którą stanowią wysuszone łodygi roślin włóknistych, oleistych lub łusek zbożowych. Swój końcowy efekt kapelusz słomkowy zawdzięcza specyficznemu wyplataniu, nadającemu mu pożądaną wielkość, kształt i wielkość ronda. Do zalet kapeluszy ze słomy należy:

  • uniwersalne i stylowe wykończenie – ten element damskiej i męskiej garderoby dopasuje się do każdej stylizacji,
  • świetna ochrona włosów, skóry głowy, twarzy, szyi i ramion przed upalnym słońcem,
  • oddychająca słoma doskonale przepuszcza powietrze, tym samym wentylując głowę,
  • komfort i lekkość użytkowania.

Kapelusz słomkowy – z jakich surowców jest wytwarzany?

Komfort noszenia kapeluszy słomkowych jest zdeterminowany rodzajem użytego do jego produkcji surowca. Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów kapeluszy słomkowych, które różnicuje gatunek słomy. Zgodnie z powyższym wyróżnia się cztery rodzaje słomy, z których najczęściej produkuje się kapelusze słomkowe, do których należy:

  • słoma papierowa – to w pełni ekologiczny materiał, przemysłowo produkowany z naturalnej celulozy. Należy wiedzieć, że słoma papierowa jest o wiele trwalsza i plastyczna niż jej odpowiedniki pozyskiwane z naturalnych włókien. W żadnym wypadku kapeluszy ze słomy papierowej nie należy traktować po macoszemu, gdyż w swej stylistyce nie odbiegają od kapeluszy z naturalnych surowców, stając się doskonałą alternatywą dla okryć głowy wykonanych z naturalnej słomy,
  • słoma z rafii – to rodzaj słomy pozyskiwany z łykowego włókna palmy tropikalnej, znanego ze swej giętkości i wytrzymałości. Słoma z rafii chociaż jest wysoce podatna na wilgoć, to jej włókna są odporne na działanie szkodników,
  • słoma panamska – dzięki temu surowcowi, nakrycie głowy wyplecione z liści palmy panamskiej zyskało osobliwe określenie. Kapelusz Panama, bo o nim mowa, jest wykonany ze szlachetnej odmiany słomy, która odpowiada za drobny splot oraz jego jasną kolorystykę,
  • słoma konopna – dzieli się na 3 kategorie, do których należy: abaka, czyli konopie manilskie pozyskiwane z włókien bananowca, sinamay – konopie filipińskie, bardzo wytrzymałe i plastyczne oraz sizal – konopie otrzymywane z liści agawy sizalowej, błyszczące i niezwykle komfortowe w noszeniu.

Słomkowy kapelusz – czym go usztywnić?

W trosce o to, by słomkowy kapelusz pomimo upływu czasu zachowywał swój pierwotny kształt, należy zwrócić uwagę na właściwe usztywnienie jego ronda. Z pewnością nieraz spotkaliście się z tym, że pod wpływem intensywnej eksploatacji rondo kapelusza uległo deformacjom. Na szczęście istnieje sprytny sposób na to, by nadać mu odpowiednią sztywność. Wystarczy krochmal w proszku, mąkę ziemniaczaną lub żelatynę rozprowadzić w niewielkiej ilości wody, a następnie powstałą mieszankę wetrzeć w jego strukturę. Należy pamiętać, aby po zabiegu usztywniania pozostawić kapelusz do powolnego wyschnięcia na płaskiej powierzchni – zapobiegnie to ewentualnym odkształceniom. Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na pielęgnację kapeluszy słomkowych, wejdź na https://hatfactory.pl/pl/blog/jak-czyscic-kapelusz-slomkowy-n60.

Dbaj o kapelusz na co dzień!

Odkształcanie kapeluszy słomkowych nie jest zbyt skomplikowanym procesem, jednak aby zaoszczędzić sobie tego typu zabiegów, warto na co dzień dbać o swoje ulubione nakrycie głowy. Właściciele kapeluszy wykonanych z naturalnych włókien doskonale wiedzą, że źle znoszą one kontakt z wilgocią. Jeśli jednak już do tego dojdzie, należy dopilnować, by mógł w naturalnych warunkach wyschnąć na otwartej przestrzeni. Absolutnie nie zaleca się suszenia go za pomocą suszarki do włosów, gdyż podczas tak intensywnego suszenia włókna splotu będą się kurczyć, powodując nieodwracalną deformację kapelusza słomkowego.

Także wyjeżdżając na wakacje, pod żadnym pozorem nie wkładajcie go do bagażu, gdyż przebywanie w tak niekomfortowych warunkach z pewnością wpłynie na jego kształt. Aby cieszyć się z jego funkcjonalności podczas egzotycznych wojaży, miejcie go zawsze na głowie lub w luźnej, tekstylnej torbie. Jeśli chodzi o przechowywanie kapelusza słomkowego, zapewnijcie mu oddzielne miejsce na półce w szafie z dala od promieni słonecznych i wilgoci. W żadnym wypadku nie przechowujcie go z innymi częściami garderoby, gdyż z pewnością wpłynie to na jego pierwotny kształt. Jeśli jesteście fanami oryginalnych nakryć głowy, wejdźcie na https://hatfactory.pl/ i odnajdźcie swój wymarzony styl!

Powiązane artykuły