Home Life Style Bezpieczne wakacje – co warto wiedzieć przed urlopem?

Bezpieczne wakacje – co warto wiedzieć przed urlopem?

by Agata Kubiak
Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje – co warto wiedzieć przed planowanym urlopem?

Bezpieczne wakacje czas rozpocząć. Jednakże w te, jak i w ubiegłoroczne wakacje pandemia COVID-19 krzyżuje wiele planów. Musimy liczyć się z szeregiem obostrzeń i wymogów, które należy spełnić przed wyjazdem na urlop.

Ponadto lista krajów, do których można obecnie swobodnie podróżować, jest znacznie krótsza niż chociażby dwa lata temu. Dokąd więc pojechać, czym kierować się przy wyborze kierunku, co warto wiedzieć przed urlopem i jak zachować bezpieczeństwo w podróży?

bezpieczny urlop gdzie

Wakacje – jak wybrać kierunek?

Bezpieczny urlopZe względu na wciąż szalejącą po świecie pandemię koronawirusa COVID-19, jako podróżujący musimy dostosować się do wielu zasad i wymogów. Decydując się na zagraniczny urlop, powinniśmy przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Bez względu na to, gdzie i jak będziemy podróżować, konieczne będzie zadbanie o własne zdrowie. W tym celu wykupić należy ubezpieczenie, dzięki któremu w razie jakichkolwiek problemów podczas wyjazdu będziemy mogli skorzystać z pomocy służby i ochrony zdrowia.

Ważne jest, aby ubezpieczenie to obejmowało również hospitalizację w razie zarażenia COVID-19 i pokrywało koszty leczenia za granicą.

Planując wakacje, musimy rozważyć jakim środkiem transportu zamierzamy podróżować. Czy będzie to samochód osobowy, czy samolot? W zależności od tego, co wybierzemy, musimy zapoznać się z warunkami wjazdu/wlotu do kraju, który wybraliśmy na spędzenie naszego urlopu.

Najbezpieczniejszym środkiem transportu będzie oczywiście podróż samochodem. Możemy wtedy bez problemu i zbędnych obaw przemieszczać się w gronie osób, co do których mamy pewność, że nie są zarażone lub nie miały styczności z osobą zarażoną.

Bezpieczny odpoczynek

Co robić, aby urlop był bezpieczny

Przed planowaną podróżą musimy zorientować się jakie wymogi wjazdu oraz ewentualnego tranzytu panują w krajach, przez które będziemy przejeżdżać.

Ponadto koniecznie trzeba wiedzieć, czy dany kraj wymaga testu na obecność COVID-19 i ile godzin przed przekroczeniem granicy należy wykonać test. Jeśli tak, to należy zorientować się jaki typ testu jest wymagany. Czy jest to test PCR, czy antygenowy?

Dodatkowo ważne jest czy dany kraj wymaga zaświadczenia o negatywnym wyniku testu w języku angielskim, czy wystarczy zaświadczenie w języku polskim. Należy także zwrócić uwagę czy kraj, do którego jedziemy, honoruje wyniki testu z każdego laboratorium czy też ma swoją listę miejsc, w których test należy wykonać. Wynik testu warto mieć nie tylko na urządzeniu mobilnym, ale także wydrukowany.

wakacjeJeśli decydujemy się na podróż samolotem czy autokarem, to podobnie jak w przypadku przemieszczania się samochodem musimy dowiedzieć się, czy wymagany jest negatywny test na COVID-19. Jeśli tak to, jaki i ile wcześniej musimy go wykonać.

Warto jednak pamiętać, że podróż samolotem czy innym zbiorowym środkiem transportu niesie za sobą zdecydowanie większe ryzyko zarażenia się niż przemieszczanie się samochodem.

Dlatego też przez cały czas trwania lotu lub podróży autokarem, należy mieć odpowiednio założoną maseczkę, a w miarę możliwości zachować dystans pomiędzy pasażerami. Należy również sprawdzić jakie wymagania i zalecenia narzucają nam przewoźnicy.

Znane są przypadki wysokich kar pieniężnych nałożonych przez linie lotnicze na pasażerów, za ściągniecie maseczki i napicie się wody czy ugryzienie kanapki. Warto mieć to na uwadze i zaznajomić się bardzo dokładnie z zasadami obowiązującymi na pokładzie samolotu i innego środka zbiorowego transportu.

bezpiecznie na wakacje 2021

Gdzie spędzić wakacje?

Niezależnie od tego, jak będziemy się przemieszczać, musimy na bieżąco uzupełniać informacje o sytuacji epidemicznej w kraju, który wybraliśmy na wakacje. Wymogi i obostrzenia zmieniają się dość dynamicznie, dlatego, aby mieć pewność, że jesteśmy na bieżąco, należy sprawdzać strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz rządową stronę naszego celu podróży, bo to właśnie na nich znajdziemy aktualne informacje.

Warto także wyjeżdżając na wakacje zagranicę, zarejestrować się w systemie Odyseusz. W razie jakichkolwiek niebezpiecznych sytuacji Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło się z nami skontaktować i udzielić informacji oraz pomocy.

Lista krajów, do których można wjechać spełniając odpowiednie warunki. 

Zdecydowana większość krajów na całym świecie zamknęła swoje granice i nie wpuszcza na swoje terytorium turystów. Swobodne podróżowanie jak na razie odeszło w zapomnienie. Są jednak państwa, do których można wjechać, spełniając odpowiednie warunki.

W jednych krajach będzie to potwierdzenie przyjęcia dwóch dawek szczepionki przeciwko COVID-19 (w przypadku szczepionki J&J będzie to oczywiście jedna dawka).

bezpiecznie na wakacje zagraniczneW innych ważny, negatywny wynik testu na COVID-19. Są również państwa, które nie wymagają ani wykonania testu, ani przyjęcia szczepionki, a ponadto nie nakładają obowiązku kwarantanny.

Lista wszystkich tych krajów jest na bieżąco aktualizowana na stronach rządowych.

Kraje, do których można aktualnie wjechać i nie wymagają testu ani kwarantanny: Albania, Dominikana, Kostaryka, Macedonia i Meksyk.

Kraje, które wymagają negatywnego wyniku testu: Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Egipt, Grecja, Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie, Kenia, Kuba, Luksemburg, Malediwy, Malta, Portugalia i Madera, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Włoch, Wyspy Zielonego Przylądka, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tanzania.

Kraje, do których można wjechać po przyjęciu pełnej dawki szczepionki przeciwko COVID-19: Albania, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Cypr, Dominikana, Grecja, Madera, Macedonia, Meksyk.

gdzie jechać na bezpieczne wakacje

Czego unikać podczas wakacji w trakcie pandemii COVID-19?

Bezpieczne wakacjePrzede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, z którymi podróżujesz. Unikaj dużych skupisk ludzi i gwarnych miejsc, bo to właśnie w nich ryzyko zarażenia się jest największe.

W miarę możliwości zachowaj dystans 2-1,5 metra od innych osób. Nawet jeśli podróżujesz samochodem z grupą przyjaciół, staraj się unikać przebywania w większej grupie i zamkniętym pomieszczeniu np. na stacji benzynowej czy w restauracji, przy której zatrzymacie się w trakcie podróży.

Dla większego bezpieczeństwa noś w takich miejscach maseczkę, nie dotykaj powierzchni wspólnych, jakimi są klamki czy blaty. Warto mieć przy sobie płyn dezynfekujący, którego użyjemy, chociażby po użyciu dystrybutora z paliwem. Krótko mówiąc, dbaj o swoją higienę i zachowaj środki ostrożności.

Zachowanie zdrowia podczas wakacji

Zachowanie zdrowia podczas wakacji może być trudne. Często jesteś w nowym miejscu i otoczony przez nowych ludzi, jedzenie i otoczenie.

Ale nie musi tak być. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować zdrowie w podróży:

– Pakuj przekąski, gdy jesteś głodny

– Przynieś własną butelkę z wodą, aby móc ją napełnić z dowolnego źródła wody

– Unikaj jedzenia poza domem na każdy posiłek – spakuj lunch lub kup coś małego w sklepie spożywczym

Powiązane artykuły