Home Kobieta w biznesie Nieprawidłowe oświetlenie w miejscu pracy – do czego prowadzi?

Nieprawidłowe oświetlenie w miejscu pracy – do czego prowadzi?

by Agata Kubiak
oświetlenie w miejscu pracy

Właściwe oświetlenie w miejscu pracy jest niezbędne dla prawidłowego i bezpiecznego wykonywania rozmaitych zadań. Wpływa na to dobór lamp, źródeł światła oraz właściwe rozmieszczenie punktów świetlnych w przestrzeni, w której realizuje się zadania wzrokowe. Zasady tworzenia systemów oświetleniowych w miejscach pracy są regulowane przez wiele przepisów BHP, w tym oczywiście restrykcyjne polskie normy. Wciąż jednak zdarza się, że przedsiębiorcy nie przykładają odpowiedniej wagi do tej kwestii. Może to doprowadzić do wielu problemów. Jakich? O tym opowiemy w dalszej części artykułu.

Czynniki szkodliwe i czynniki uciążliwe – dlaczego odpowiednie oświetlenie w pracy jest ważne?

W przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w wielu miejscach zwraca się uwagę na kwestię związaną z eliminacją lub ograniczaniem czynników, które w negatywny sposób oddziałują na codzienne funkcjonowanie pracowników, podczas wykonywania rozmaitych czynności.

Tego typu niekorzystne zjawiska określa się jako:

 • czynniki szkodliwe,
 • czynniki uciążliwe.

Do pierwszej kategorii zalicza się oddziaływania (czynniki fizyczne lub chemiczne) mogące doprowadzić do wystąpienia trwałego schorzenia u osób pracujących. Do tej kategorii zalicza się przede wszystkim:

 • hałas,
 • ultradźwięki,
 • drgania,
 • stały kontakt z substancjami chemicznymi lub pyłami.

Czynniki uciążliwe to natomiast oddziaływania prowadzące do pogorszenia się samopoczucia, przedwczesnego przemęczenia. W dłuższej perspektywie również one potrafią jednak powodować szereg dolegliwości zdrowotnych. Wśród nich najczęściej wylicza się:

 • wymuszoną pozycję ciała,
 • niewłaściwe oświetlenie w miejscu pracy.

Do czego może doprowadzić nieodpowiednie oświetlenie w miejscu pracy?

Niewłaściwe oświetlenie w miejscu pracy może dotyczyć zarówno nieodpowiedniego poziomu natężenia światła (zbyt jasne lub zbyt ciemne oświetlenie), a także złego rozkładu punktów świetlnych w polu zadania wzrokowego i jego bezpośrednim otoczeniu.

Jeśli nie zadba się o prawidłowe zbudowanie systemu oświetleniowego, zgodnego z polskimi normami (PN-EN 12464-1:2012), wówczas potrafi to doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, wynikających z nadmiernego obciążenia narządu wzroku.

W efekcie może dojść do:

 • szybszego zmęczenia,
 • pogorszenia ostrości widzenia,
 • łzawienia i zaczerwienienia oczu,
 • bólu głowy,
 • spadku koncentracji, ogólnego pogorszenia samopoczucia.

Opisane powyżej symptomy wpływają z kolei nie tylko na kondycję fizyczną jednostki, ale też na efektywność pracy, co z kolei przekłada się na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Mniejsza wydajność i złe samopoczucie pracowników, to gorsze tempo realizacji zadań, ograniczenie kreatywności oraz zwiększone ryzyko popełnienia kosztownych błędów, co przekłada się na sytuację ekonomiczną i wizerunkową działalności gospodarczej.

Lampy do pracy – jakie powinno być oświetlenie stanowisk pracy?

Właściwe oświetlenie w miejscu pracy w optymalnym wariancie powinno stanowić połączenie oświetlenia naturalnego, wpadającego przez okna, drzwi i świetliki, oraz oświetlenia sztucznego. Do tej drugiej grupy zaliczają się lampy główne, zapewniające doświetlenie całej przestrzeni, oraz zadaniowe, doświetlające przestrzeń roboczą.

Natężenie światła, wielkość oraz typ opraw każdorazowo dostosowuje się do konkretnych warunków, potrzeb pracownika oraz specyfiki wykonywanych zadań wzrokowych. Niektóre czynności wymagają większego natężenia światła (projektowanie, pisanie i czytanie), w innych przypadkach trzeba też pamiętać o zastosowaniu lamp hermetycznych, przystosowanych do pracy przy wysokiej wilgotności lub zapyleniu powietrza.

Lampy zadaniowe muszą równomiernie doświetlać całą przestrzeń pracy, bez pozostawiania fragmentów zacienionych lub nadmiernie oświetlonych. Pozwala to utrzymać komfort widzenia na dobrym poziomie przez naprawdę długi czas.

Odpowiednie oświetlenie – sposób na bezpieczeństwo i efektywne działanie

Odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy to warunek konieczny dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu dla wszystkich pracowników. Ograniczenie czynników uciążliwych przekłada się na lepsze samopoczucie personelu. Równocześnie sprzyja też utrzymaniu maksymalnej wydajności codziennej pracy, a to przynosi szereg korzyści nie tylko zdrowotnych, ale też biznesowych. Każdemu przedsiębiorcy powinno zatem zależeć na dobraniu odpowiednich produktów oświetleniowych w firmach.

***

Szukasz ciekawostek na temat oświetlenia do miejsca pracy? Odwiedź stronę: azzardo.com.pl, by znaleźć rozmaite informacje z branży oraz poznać opinie ekspertów na temat zasad bezpieczeństwa w efektywnym i efektownym oświetleniu stanowisk pracy.

Powiązane artykuły