Home Fitness Czym są zmiany w tkance tłuszczowej? Rodzaje, dieta, leczenie i naturalne środki zaradcze

Czym są zmiany w tkance tłuszczowej? Rodzaje, dieta, leczenie i naturalne środki zaradcze

by Agata Kubiak
Tkanka tłuszczowa

Tkanka tłuszczowa jest tworzona przez komórki zwane „adipocytami”, które są w stanie gromadzić tłuszcz w postaci trójglicerydów i uwalniać go w postaci kwasów tłuszczowych i glicerolu. Dlatego adipocyty funkcjonują jako pojemniki, które mogą pomieścić tłuszcz (lipidy).

Ponieważ tłuszcz jest wykorzystywany do produkcji energii, tkanka tłuszczowa stanowi rezerwę energetyczną, która jest wykorzystywana głównie do procesów oddechowych i czynności serca, a pozostała część do czynności opcjonalnych.

 

Tkankę tłuszczową możemy podzielić na białą, która ma za zadanie wytwarzanie energii wykorzystywanej do głównych czynności organizmu, oraz brązową, która służy do wytwarzania energii rozproszonej w postaci ciepła.

Brązowy tłuszcz jest obecny od urodzenia, ale z wiekiem jest zastępowany przez tłuszcz biały. Kolejnym ważnym rozróżnieniem jest rozróżnienie pomiędzy tkanką tłuszczową a masą tłuszczową.

Tkanka tłuszczowa składa się z wody i białek, podczas gdy masa tłuszczowa to po prostu tłuszcz, który może prowadzić do mniej lub bardziej poważnych patologii, takich jak otyłość.

Jeśli masa tłuszczowa jest zlokalizowana, nazywamy to „lipomatozą”, która jest odpowiedzialna za zmiany metaboliczne i endokrynologiczne. W przeciwnym razie silny spadek masy tkanki tłuszczowej nazywany jest „lipodystrofią”, która odpowiada za zaburzenia endokrynologiczne, metaboliczne i psychiatryczne, jak w przypadku anorexia nervosa.

Rodzaje zmian w tkance tłuszczowej

Cellulit –  Termin odnosi się do zmiany warstwy tłuszczu, która znajduje się pod skórą, zwanej w medycynie „pannicolo adiposo”. Pod skórą znajduje się warstwa komórek tłuszczowych, które stanowią rezerwę energetyczną dla naszego organizmu. Komórki tłuszczowe mogą być zaangażowane w dwa proces:

 • Lipoza: faza, w której tłuszcz jest wykorzystywany przez organizm do celów energetycznych lub termicznych;
 • Liposynteza: faza, w której tłuszcz gromadzi się, nawet pod skórą, a dzieje się tak z powodu nadmiernego spożycia kalorii w wyniku nieprawidłowej diety lub z powodu małej aktywności fizycznej.

Skóra osoby cierpiącej na cellulit prezentuje klasyczną definicję „skórki pomarańczowej”. Cecha ta spowodowana jest zwiększeniem objętości komórek tłuszczowych, nagromadzeniem tłuszczu w udach, pośladkach i biodrach.

Ponieważ komórki pęcznieją i gromadzą się, mają trudności z zapewnieniem odżywiania z układu krwionośnego, a następnie odprowadzają część przez układ limfatyczny.

Osoby cierpiące na cellulit mogą odczuwać obrzęk w dotkniętym obszarze w postaci „węzłów włóknistych” w pośladkach i biodrach oraz ból spowodowany uciskiem wywieranym na nerwy przez zmienione lub zwiększone objętościowo komórki tłuszczowe.

Najczęstsze przyczyny powstawania cellulitu

 • genetyczne: szczególnie w obszarach śródziemnomorskich, kobiety mają większą ilość estrogenu, który może promować gromadzenie się wagi, zatrzymywanie wody i problemy z układem limfatycznym;
 • dietetyczne: w przypadku nieprawidłowej lub niezrównoważonej diety, z nadmiernym spożyciem pokarmów bogatych w sól lub tłuszcz;
 • farmakologiczne: typowe dla osób stosujących tabletki antykoncepcyjne;
 • siedzący tryb życia: brak ruchu fizycznego prowadzi do gromadzenia się płynów i tłuszczów, przy jednoczesnym zmniejszeniu krążenia limfatycznego i żylnego;
 • stres, który zmienia poziom hormonów;
 • ciąża i menopauza.

Czym jest lipodystrofia?

Termin ten odnosi się do grupy chorób, które charakteryzują się utratą lub brakiem podskórnej tkanki tłuszczowej oraz nagromadzeniem tłuszczu np. w mięśniach lub narządach takich jak wątroba.

Stan wychudzenia, któremu towarzyszy uczucie głodu oraz typowe cechy, takie jak wydłużona twarz, wydatne mięśnie, wystające żyły, są objawami obecności tej choroby. Diagnoza często bywa opóźniona, ponieważ nie jest to jeszcze dobrze znana choroba.

Patologia ta może być spowodowana upośledzeniem mechanizmów biorących udział w tworzeniu adipocytów. Może to być również objawem HIV, insulinooporności lub innych problemów związanych z metabolizmem.

Lipodystrofia może prowadzić do zaburzeń pracy wątroby, cukrzycy, ale także do problemów z sercem. Z tych powodów istotne jest wczesne postawienie diagnozy, a następnie podjęcie odpowiedniego leczenia farmakologicznego.

Czym jest lipomatoza?

Tłuszczak to guzek utworzony przez tkankę tłuszczową, który może powstać zarówno pod skórą, jak i w innych miejscach ciała, a czasami konieczne może być jego usunięcie.

Zwykle ma nie więcej niż 5 cm średnicy, jest miękki w dotyku i łatwo się przesuwa przy lekkim nacisku palca. W większości przypadków nie powoduje on dyskomfortu, ale może wywoływać ból, jeśli uciska pobliskie nerwy.

Kiedy w tkankach tych guzków dochodzi do rozrostu, nazywa się to „lipomatozą”. Przyczyny tego nie są jeszcze znane, ale uważa się, że może to być spowodowane zaburzeniami równowagi hormonalnej i neurologicznej.

Styl życia w dużym stopniu wpływa na stan zdrowia naszego organizmu, dlatego oprócz regularnych badań lekarskich, decydujące znaczenie może mieć prawidłowa diagnoza. Zaleca się również, aby:

 • unikać palenia;
 • spożywać dużo owoców i warzyw;
 • ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych;
 • ograniczyć spożycie alkoholu;
 • kontroluj swoją wagę ciała;
 • nie należy wystawiać się na działanie promieni słonecznych lub lamp opalających.

Czym jest otyłość?

Jest to patologia, która występuje, gdy kalorie przyjmowane przez organizm są większe niż te spalane w codziennej aktywności, co generuje znaczny przyrost masy ciała.

Niewielki odsetek przypadków ma podłoże genetyczne lub jest związany z zaburzeniami metabolicznymi, tarczycowymi lub hormonalnymi.

Otyłości sprzyjają nadużycia żywieniowe, nieprawidłowe diety z nadmiernym spożyciem cukrów, błonnika, przyjmowanie leków i mała aktywność fizyczna.

Oprócz powodowania widocznych zmian w wyglądzie fizycznym, patologia ta powoduje kilka zaburzeń w zależności od stopnia nasilenia, takich jak:

 • trądzik;
 • duszność i trudności w poruszaniu się
 • zmiany w cyklu miesiączkowym;
 • kryzysy bezdechu podczas snu;
 • przedwczesna miażdżyca.

Powikłania otyłości są liczne i obejmują: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, choroby układu krążenia, zespoły lękowe, zaburzenia snu i zmiany hormonalne.

Czynniki wpływające na zmiany w tkance tłuszczowej

Czynniki, które mogą prowadzić do zmian w tkance tłuszczowej różnią się w zależności od osoby. W szczególności mogą one być związane z

 • Czynniki genetyczne: które mogą determinować liczbę komórek tłuszczowych, powodować zmiany w zachowaniach żywieniowych i zużyciu energii;
 • Dieta: ogólnie rzecz biorąc, dieta oparta na węglowodanach i włóknach, diety z wysokim spożyciem tłuszczów, które, stymulując w mniejszym stopniu poczucie sytości i czyniąc jedzenie smaczniejszym, prowadzą do zwiększenia spożycia pokarmu;
 • Siedzący tryb życia: siedzący tryb życia jest kolejnym ważnym czynnikiem sprzyjającym otyłości i nadwadze. Uprawianie aktywności fizycznej nie tylko pomaga spalić zbędne kalorie, ale także uregulować spożycie pokarmów.
 • Dysfunkcje hormonalne: różne czynniki endokrynologiczne mogą powodować otyłość;
 • Przyjmowanie leków: wzrost wagi może być spowodowany przez hormony steroidowe i cztery rodzaje leków psychoaktywnych.

Wytyczne dietetyczne i dieta

Aby spróbować interweniować poprzez poprawę stylu życia, a zatem również diety u osób, które cierpią z powodu tych zmian w tkance tłuszczowej, oto kilka wskazówek, które należy przestrzegać przy stole:

 • spożywać pokarmy bogate w błonnik i o niskiej zawartości tłuszczu, zwłaszcza owoce i warzywa;
 • zastąpić tłuszcze pochodzenia zwierzęcego tłuszczami pochodzenia roślinnego;
 • uprawiać aktywność fizyczną na świeżym powietrzu przez co najmniej pół godziny dziennie.

W walce z otyłością pomocne mogą być strategie prewencyjne i kontrola diety. Lekarz będzie miał za zadanie kontrolować zarówno czynniki biologiczne, jak i psychologiczne, sprawdzać, ile energii zużywa osoba badana i wskazywać nie tylko prawidłową dietę, aktywność fizyczną, jaką należy stosować w ciągu dnia, ale także, w razie potrzeby, najbardziej odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Zabiegi

W przypadku lipomatozy konieczna jest interwencja chirurgiczna, gdy guzek znajduje się w kłopotliwym położeniu, powodującym ból lub zwiększenie objętości. Procedury usuwania obejmują również liposukcję i zastrzyki sterydowe.

W przypadku otyłości można zmodyfikować swoją dietę z pomocą dietetyka, poprawić jakość swojego stylu życia poprzez jego ulepszenie, jeśli to konieczne, uprawiać więcej aktywności fizycznej i kontrolować ilość spożywanych kalorii.

W przypadku osób cierpiących na ciężką otyłość lub tych, u których występują ryzykowne komplikacje zdrowotne, możliwa jest również interwencja chirurgiczna w postaci pionowego opasania i ominięcia żołądka, które zmniejszają objętość żołądka, pomagając w ten sposób zrzucić zbędne kilogramy.

Terapie farmakologiczne muszą być przepisane przez lekarza i przyjmowane według ściśle określonych wskazań, przy niezbędnym wsparciu psychologicznym, behawioralnym i pedagogicznym. Operacja jest zarezerwowana tylko dla tych, którzy nie mogą uzyskać wyników po leczeniu farmakologicznym lub w poważnych sytuacjach.

Naturalne środki zaradcze

Oprócz poprawy stylu życia, warto skontaktować się z wykwalifikowanymi ekspertami w celu zbadania konkretnego przypadku.

Ryzyko podejmowania zabiegów typu „zrób to sam”, a więc bez wsparcia zdrowotnego i odpowiedniego przeszkolenia, może nie zidentyfikować prawdziwej przyczyny leżącej u podstaw problemu, co może spowodować szkody fizyczne, ale także psychiczne.

Wśród najbardziej popularnych naturalnych środków do walki ze zmianami w tkance tłuszczowej, w szczególności z cellulitem, można uciec się do stosowania

Rolki do samodzielnego masażu: która pomaga w masażu miejsc dotkniętych chorobą. Narzędzie to pomaga interweniować na komórki tłuszczowe, ale musi być wspierane przez sesje drenażu limfatycznego, w przeciwnym razie może być bardziej bolesne niż skuteczne;
próżnia: jest to próżnia przy użyciu silikonowych, plastikowych lub szklanych kubków z wyposażeniem elektrycznym. W tym przypadku działanie będzie bardziej powierzchowne i mniej inwazyjne, ponieważ pomoże doprowadzić krew do dotkniętych obszarów i zmobilizować tkanki. Ponownie, może to być bolesne i można zostawić siniaki na tym obszarze, jeśli wykonane nieprawidłowo.

Do naturalnych środków zaradczych można również dodać:

 • ćwiczenia fizyczne: uprawiane regularnie, unikanie zbyt gorących środowisk i sportów, które mogą powodować siniaki, co stanowi bardzo duże ryzyko u osób cierpiących na cellulit;
 • zdrowa i zrównoważona dieta: zawsze przy wsparciu wykwalifikowanego specjalisty. Unikaj spożywania pokarmów bogatych w sól, takich jak wędliny, sery i mięsa, zamiast tego jedz warzywa i owoce, które nie są zbytnio przesłodzone;
 • pić herbaty i napary ziołowe w celu usunięcia nadmiaru płynów i pobudzenia diurezy;
 • unikać palenia tytoniu i picia alkoholu;
 • ograniczyć źródła stresu;
 • praktykuj sesje drenażu limfatycznego przeprowadzane przez profesjonalistów, idealna technika masażu pomagająca zwalczać cellulit i relaksować się.

healthweb.pl

 

Powiązane artykuły