Home Zdrowie Wypadanie włosów – przyczyna i leczenie

Wypadanie włosów – przyczyna i leczenie

by Agata Kubiak
Wypadanie włosów

Wypadanie włosów to dzisiaj problem wielu ludzi. Na taki stan rzeczy mogą złożyć się różne przyczyny. Na liście tej wymienia się stres, uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, wewnątrzustrojowe i wiele, wiele innych.przyczyny wypadania włosów Najważniejsze to znaleźć powód i postawić słuszną diagnozę. Dzięki temu będzie można wprowadzić spersonalizowane leczenie.

Kim jest trycholog?

Trycholog jest lekarzem, który zajmuje się wyłącznie chorobami i problemami skóry głowy oraz włosów. W swojej pracy wykonuje on dokładne badania stanu skóry głowy, cebulek włosów i schorzeń takich jak łuszczyca, łupież, czy łojotokowe zapalenie skóry. Przeprowadzone testy pomagają w ustaleniu przyczyn wypadania włosów i dobrać właściwe metody leczenia.

Wypadanie włosów – objaw niektórych chorób

przyczyną wypadania włosówWypadanie włosów może być objawem wielu chorób. Przykładem jest zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy. W tym przypadku niewłaściwe stężenie tyroksyny prowadzi do spowolnienia procesów, jakie zachodzą w cebulkach włosów. W rezultacie dochodzi praktycznie do całkowitego zatrzymania wzrostu.

Inne choroby to między innymi toczeń rumieniowaty układowy, zespół policystycznych jajników, czy anemia. Warto wspomnieć również o tak zwanym łysieniu plackowatym. Co ciekawe taka przypadłość dotyka głównie młodych osób przed 30 rokiem życia.wypadaniu włosów

Cechą charakterystyczną tej choroby są tak zwane włosy wykrzyknikowe, czyli ułamane kosmyki mające grubsze i ciemniejsze końcówki niż nasada. Wypadanie włosów występuje też w przypadku łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy skóry głowy, czy choroby Addisona.

Ostatnie z wymienionych schorzeń to problem związany z funkcjonowaniem układu hormonalnego, który powstaje w wyniku przewlekłego niedoboru hormonów wytwarzanych przez korę nadnerczy.

Wypadanie włosów – sprawa dla trychologa

wypadaniu włosówDo trychologa należy zwrócić się wtedy, gdy wypadanie włosów jest znacznie większe niż normalnie. Bardzo często do tego specjalisty kieruje pacjentów dermatolog, gdy konkretny przypadek wymaga takiej konsultacji. Trycholog to lekarz, który zajmuje się tylko skórą głowy.

Ta wąska specjalizacja pozwala mu dokładnie przyjrzeć się przypadłości, z którą zmaga się potrzebujący. Opinii trychologa warto zasięgnąć również w przypadku łupieżu, czy też łojotokowego zapalenia skóry.

Wypadanie włosów a stres

proces wypadania włosówStres dopada każdego. Niektórzy mają go pod dostatkiem, natomiast inni trochę mniej. Niestety wywołuje on liczne problemy zdrowotne. W jego wyniku dochodzi do zwiększenia poziomu kortyzolu.

Przewlekła nieumiejętność trzymania nerwów na wodzy prowadzi do wielu chorób cywilizacyjnych, w tym także stanów zapalnych. Istotne jest też to, że nadmierne emocje mogą prowadzić do wypadania włosów spowodowanych złym stanem skóry głowy.łysienie androgenowe

Schorzenie takie nosi nazwę łysienia psychogennego. Badania naukowe potwierdzają, że silny stres utrzymywany z przerwami przez dłuższy czas prowadzi do zaburzeń związanych z funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej. Swoje właściwości traci też układ odpornościowy.

Ciekawe jest też to, że łysienie psychogenne może dotyczyć nie tylko skóry głowy, gdyż pojawia się też na innych częściach ciała.

Wypadanie włosów a przyjmowane leki

wypadanie włosów przyczynyKolejnym czynnikiem mającym wpływ na łysienie jest przyjmowanie preparatów leczniczych. W tym przypadku utratę włosów wywołuje toksyczne działanie leku na komórki macierzy mieszka włosowatego. Najczęściej jest tak, że proces ten jest odwracalny.

Wszystko uzależnione jest od rodzaju przyjmowanego farmaceutyka. Objawy pojawiają się szybko, ponieważ najczęściej po trzech miesiącach od rozpoczęcia określonej kuracji.wypadanie włosów przyczyny Interesujące jest też to, że włosy wówczas wypadają nie tylko ze skóry głowy, ale także ze sfer intymnych, rzęs oraz brwi.

Taka sytuacja może wystąpić przede wszystkim po lekach antykoncepcyjnych, przeciwzakrzepowych na przykład heparyna, czy też środkach stosowanych przy chorobach reumatologicznych.

Wypadanie włosów – suplementacja i pielęgnacja

kondycję włosówIstnieje wiele suplementów, które pomogą wzmocnić cebulki włosów. Naszym kosmykom potrzebne są głównie minerały takie jak żelazo, miedź, cynk i krzem.

Co więcej, koniecznie trzeba też zwiększyć podaż witamin z grupy B oraz witaminy A i E. Nie bez znaczenia są też kwasy tłuszczowe omega 3.

Warto przyjmować suplementy, ale także zadbać o właściwą dietę. W tym celu należy spożywać warzywa strączkowe i produkty zbożowe. Dla włosów dobre są też świeże warzywa i owoce,nadmierną utratą włosów nabiał, chude mięso, orzechy, migdały, pestki słonecznika, tłuste ryby morskie i wiele innych. Nie zapominaj też o odpowiedniej pielęgnacji. Poza myciem i szczotkowaniem włosów wykonuj też systematyczne masaże skóry głowy.

W rezultacie poprawisz ukrwienie w obszarze cebulek. Taki zabieg bardzo dobrze działa zatem na wzrost włosów. Ważną zasadą jest też to, aby nie używać zbyt dużej ilości szamponu do mycia. Do mieszków włosowychszczotkowania wybieraj raczej szczotki z naturalnego włosia. Unikaj też inwazyjnych metod modelujących kosmyki. Kobiety, które farbują włosy, powinny sięgać po zdrowe farby stworzone na bazie naturalnych wyciągów roślinnych.

Co zrobić gdy wypadają włosy?

problem wypadania włosówCzasami zdarza się, że wyeliminowanie złych nawyków ratuje sytuację. Spróbuj zmienić dietę na zdrową i dostarczającą cenne składniki dla organizmu oraz skóry głowy. Zadbaj też o właściwą pielęgnację. Stosuj zioła i domowe receptury takie jak skrzyp polny, pokrzywa, dziurawiec, chmiel, nasturcja, brzoza, czy też korzeń łopianu.

Warto też przyjmować suplementy zawierające witaminę A, E z grupy B, krzem, miedź, czy też cynk. Staraj się też unikać lub zminimalizować stres w Twoim życiu. W przypadku, gdy to nie pomoże udaj się do lekarza trychologa na konsultację.

Prawidłowa diagnoza wypadania włosów

lśniące włosyLekarz zleci wykonanie różnych badań, a między innymi jest to mikrobiologiczne badanie skóry głowy. Jest to test, który potwierdza lub wyklucza obecność grzybów prowadzących do powstania stanu zapalnego. Co więcej, lekarz z pewnością zleci też określenie stężenia hormonów TSH i fT4.

W takiej sytuacji można też ustalić stężenie hormonów androgenowych i hormonów związanych z działaniem układu mieszków włosowychrozrodczego. Może też istnieć podejrzenie obecności chorób autoimmunizacyjnych.

Dlatego ważnym badaniem jest morfologia krwi. Dzięki temu można stwierdzić, czy nadmierne wypadanie włosów nie jest spowodowane anemią lub niedoborem żelaza.

Metody leczenia wypadania włosów

skórę głowyNajważniejsze to znaleźć przyczynę i leczyć chorobę, która prowadzi do wypadania włosów. W przypadku dużych ubytków włosów stosuje się mezoterapię i laseroterapię. Pierwszy zabieg polega na łagodnym ostrzykiwaniu skóry głowy.

Wykorzystywane są w tym przypadku preparaty witaminowe lub peptydowe. Leczenie prowadzi się miejscowo i bezpośrednio w obszarze, w którym doszło do przerzedzenia. Trzeba zadbać też o wypadające włosywłaściwy sposób odżywiania, zmienić niewłaściwe nawyki i wprowadzić do codzienności większą aktywność fizyczną.

Warto także udawać się na regularne masaże skóry głowy lub prowadzić je w zaciszu własnego domu. Co więcej, unikaj też wiązania włosów w ciasny kucyk, z kolei na noc splataj kosmyki w luźny warkocz. Często też szczotkuj włosy szczotką wykonaną z naturalnego włosia.

Powiązane artykuły