Home News Pierwszy dzień wiosny 2022 – kiedy wypada kalendarzowy początek wiosny w Polsce?

Pierwszy dzień wiosny 2022 – kiedy wypada kalendarzowy początek wiosny w Polsce?

by Agata Kubiak
wiosna

Pierwszy dzień wiosny 2022 – kiedy wypada kalendarzowy początek wiosny w Polsce? Wiosna jest jedną z piękniejszych pierwszy dzień wiosnypór roku i wiele osób z niecierpliwością czeka na jej początek. Nie da się ukryć, że to właśnie w tym okresie wszystko budzi się do życia i staje bardziej kolorowe.

To właśnie na wiosnę odczuwamy znaczny przypływ energii i sił witalnych, a także mamy znacznie większą motywację do działania. Warto więc wiedzieć, kiedy w Polsce przypada kalendarzowy początek wiosny i jak bardzo różni się on od jej astronomicznego początku.

Pierwszy dzień wiosny- kiedy wypada?

dzień wagarowiczaKażdy z nas z niecierpliwością czeka na pierwsze, słoneczne i cieplejsze dni. Wiosna jest bowiem ulubioną porą roku większości z nas.

Dłuższe dnie, a także wyższe temperatury sprzyjają spędzaniu czasu na zewnątrz, a także sprzyjają różnorodnym aktywnościom. Niemniej jednak warto podkreślić, że zarówno pierwszy dzień wiosny kalendarzowej, jak i pierwszy dzień wiosny astronomicznej nie zawsze wypadają w tym samym dniu.

pierwszy dzień wiosny przypadaZwykle kalendarzowa wiosna rozpoczyna się już 21 marca, co jest stałą datą. W tym roku więc jej początek przypada na poniedziałek.

Co ciekawe, to również w tym dniu uczniowie wybierają się na świętowanie tak zwanego Dnia Wagarowicza i tłumnie robią sobie wolne od zajęć lekcyjnych.

Kiedy jest pierwszy dzień astronomicznej wiosny?

wiosenne porządkiZastanawiacie się, kiedy swój początek ma astronomiczna wiosna? Otóż data ta nie jest datą stałą. Tak więc można przyjąć, ze astronomiczna wiosna może mieć swój początek zarówno 20 jak i 21 marca. Jak będzie to wyglądało w 2022 roku?

Zgodnie z kalendarzem, pierwszy dzień astronomicznej wiosny w tym roku wypada w niedzielę, czyli 20 marca.

Ciekawostką jest fakt, że wraz z upływem kolejnych lat, początek astronomicznej wiosny będzie wypadał coraz wcześniej.

Czy wiedzieliście, że w roku 2048 prawdopodobnie astronomiczna wiosna będzie się rozpoczynała już z dniem 18 marca? Co ciekawe, za około 100 kolejnych lat, czyli w roku 2102 astronomiczna wiosna może wypaść nawet 13 marca. Tak więc z każdymi kolejnymi latami, będzie ona rozpoczynała się coraz wcześniej.

topienie marzannyCo więcej, astronomiczna wiosna dla wielu osób jest prawdziwym powodem do świętowania. Zwykle kobiety przygotowują marzannę, którą później idą utopić w rzece lub w jeziorze.

To właśnie ona jest symbolem pożegnania się z zimą, a także przywitania nadchodzącej wiosny.

Niemniej jednak, o ile w przeszłości zwyczaj ten miał ogromne znaczenie, o tyle obecnie traktuje się go już jako jedynie zabawę.

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny- kiedy wypada?

Wspomniane już zostało, że wiosna kalendarzowa i wiosna astronomiczna, nie wypadają w tym samym czasie. Niemniej jednak jeśli chodzi o wiosnę kalendarzową, to jej początek zawsze jest datą stałą.

równonocą wiosennąTak więc, z nadejścia kalendarzowej wiosny, co roku możemy cieszyć się już 21 marca. W tym roku dzień ten jest poniedziałkiem. Oznacza to, że już za kilka dni, będziemy mogli oficjalnie cieszyć się pierwszym dniem kolorowej i magicznej wiosny.

Skąd różnice w astronomicznym i kalendarzowym początku wiosny?

Każdy z pewnością szybko zauważył, że zarówno astronomiczny jak i kalendarzowy początek wiosny, nie są tą samą datą. Oczywiście różnica pomiędzy nimi nie jest zbyt wielka, zwykle wynosi to jeden dzień lub- co ciekawe- nawet kilka godzin.

Kalendarzowa wiosna zawsze rozpoczyna się z dniem 22 marca, podczas gdy astronomiczna około 20-21 marca. Wiele osób może się więc zastanawiać, czym taka różnica jest w ogóle spowodowana. Tak więc dlaczego występuje pewna rozbieżność pomiędzy pierwszym dniem wiosny kalendarzowej i pierwszym dniem wiosny astronomicznej?

przywołać cieplejszą poręOtóż okazuje się, że odpowiedzialne są za to przede wszystkim ruchy słońca. Pierwszy dzień wiosny astronomicznej ma swój początek zawsze w tym samym momencie, w którym występuje wiosenna równonoc, często nazywana po prostu wiosennym przesileniem.

Ten stan jest nam wszystkim bardzo dobrze znany, gdyż to właśnie wtedy zarówno dzień jak i noc, mają ten sam czas trwania, który równy jest 12 godzin. Stan ten trwa aż do przesilenia letniego, które jest najdłuższym dniem w całym roku.

Powiązane artykuły