Home Zdrowie Odchudzanie jak rozpocząć sześć żelaznych zasad

Odchudzanie jak rozpocząć sześć żelaznych zasad

by Agata Kubiak
odchudzanie

Odchudzanie jak rozpocząć sześć żelaznych zasad. Mnóstwo osób pragnie schudnąć. Niektórzy przechodzą na dietę odchudzającą ze względów zdrowotnych, a inni z estetycznych. Trzeba jednak wiedzieć, że sama zmiana diety to spalanie tkanki tłuszczowejzdecydowanie za mało.

Konieczne jest przestrzeganie wielu innych zasad, jeśli chcemy osiągnąć zamierzony cel. Na szczęście, jeżeli zadbamy o mądry plan, na pewno uda nam się pozbyć nadprogramowych kilogramów.

Idealna pora na odchudzanie

kaloryczność posiłkówJeżeli zamierzamy zacząć się odchudzać, dobrze byłoby rozpocząć konkretne działania w odpowiednim momencie. Warto jednak od razu zaznaczyć, że odpowiedni moment dla każdego może oznaczać co innego.

Na pewno nie należy decydować się na wprowadzenie drastycznych zmian w życiu, jeżeli przed nami jakieś stresujące wydarzenia. Odchudzanie jest ważnym projektem, dlatego warto byłoby domknąć pewne sprawy przed wdrożeniem w życie naszego planu.

Wydaje się, że dosyć dobrą porą na rozpoczęcie przygody z odchudzaniem jest wiosna. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ta pora roku kojarzy się nam z nowym początkiem.

Jesteśmy wówczas zdecydowanie bardziej energiczni i skłonni do robienia postanowień. Poza tym słoneczna i ciepła aura sprzyja aktywności fizycznej, która odgrywa niebagatelną rolę w procesie odchudzania.

Odchudzanie i realne cele

redukcji masy ciałaJeśli zależy nam na schudnięciu, powinniśmy jasno sprecyzować swoje cele. Najlepiej byłoby po prostu usiąść, spisać je na kartce i powiesić ją w jakimś widocznym miejscu. Postarajmy się określić, jak wiele kilogramów chcemy zrzucić.

Nie stawiajmy przed sobą mało realnych bądź całkowicie nierealnych celów. Szybka i gwałtowna utrata wagi nigdy nie jest zjawiskiem pożądanym i może prowadzić do tak zwanego efektu jo-jo.

Poza tym nierealne cele szybko doprowadzą nas do utraty motywacji. Jeżeli mamy problem z samodzielnym określeniem celów odchudzania, warto poprosić o pomoc doświadczonego dietetyka.

Najlepiej, jeżeli będzie on pomagał osobom zmagającym się z nadwagą i otyłością.

Odchudzanie – metoda małych zmian

proces odchudzaniaWiele osób pragnie widzieć efekty odchudzania natychmiast. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że waga nie drgnie po dwóch czy trzech dniach zdrowego odżywiania się.

Spektakularnych rezultatów nie dostrzeżemy także po tygodniu. Dobrze byłoby więc nauczyć się doceniać nawet najmniejsze zmiany na lepsze, które udało nam się wypracować.

Wówczas będziemy wdzięczni sami sobie za wysiłek, który już włożyliśmy w odchudzanie. Jeżeli zaś będziemy stale karcić się za niesatysfakcjonujące rezultaty, nasza przygoda z odchudzaniem szybko się zakończy.

procesy metaboliczneJeżeli uda nam się zrealizować jakiś cel, nawet najmniejszy, zanotujmy to na kartce. Kiedy będziemy na nią spoglądać, pojawi się nie tylko uczucie satysfakcji, ale i motywacja do dalszych działań.

Odpowiednia dieta

Nie da się ukryć, że odchudzanie nie będzie możliwe bez odpowiedniej diety.

Bardzo często popełnianym błędem jest jednak długotrwałe głodzenie się. Tymczasem, dieta powinna być oparta o zasady zdrowego żywienia.

Na pewno dobrze byłoby wyeliminować ze swojego jadłospisu cukier, jak również dania typu fast food. Zrezygnujmy więc z chipsów, prażynek i słonych paluszków. Postarajmy się o to, aby na naszym stole królowały świeże warzywa oraz owoce. Jeżeli jemy mięso, wybierajmy chudy drób.

spalanie kaloriiNabiał, który spożywamy powinien być naturalny. Tłuste sery, takie jak mascarpone, feta czy parmezan lepiej ograniczyć. Pamiętajmy także o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów.

Najlepiej, jeżeli będzie to woda mineralna bądź napary ziołowe. Starajmy się spożywać skromne posiłki co 3-4 godziny.

Zmiana myślenia o diecie

Bardzo częstym błędem osób, które się odchudzają jest negatywne podejście do diety. Wiele osób traktuje ją jak jakąś karę. Tymczasem, nasze nastawienie ma ogromny wpływ na osiągane efekty.

Dobrze byłoby więc nieco inaczej spojrzeć na konieczne zmiany w swoim sposobie odżywiania. Nie zmuszajmy się jednak o tego, aby sięgać oczyszczenie organizmupo produkty, za których smakiem nie przepadamy.

W przeciwnym razie, szybko utracimy motywację do działania. Starajmy się wybierać takie owoce, warzywa, mięsa czy sery, które nam smakują. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie nam przestrzegać zasad diety.

Zdrowe odchudzanie

Pamiętajmy także o tym, aby nie wracać do błędnych nawyków żywieniowych po osiągnięciu satysfakcjonujących rezultatów. W przeciwnym bowiem razie musimy liczyć się z efektem jo-jo.

Poza tym przetworzona żywność nie jest dobra dla naszego zdrowia, ani dla naszej urody. Jeżeli mamy problem z samodzielnym skomponowaniem satysfakcjonującego nas jadłospisu, nie bójmy się skorzystać z pomocy fachowca.

Doświadczony dietetyk bez problemu poradzi sobie ze sporządzeniem dla nas zdrowego i smacznego jadłospisu. Poza tym, dzięki wizycie w gabinecie dietetycznym, uzyskamy cenne wskazówki na temat tego, jak odchudzać się z głową.

Ćwiczenia fizyczne

aktywnością fizycznąZmiany w sposobie żywienia są bardzo istotne, jeżeli zależy nam na zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Nie możemy jednak poprzestawać wyłącznie na tym.

Aby odchudzanie było efektywniejsze, warto byłoby zwrócić uwagę także na aktywność fizyczną.

Wydaje się, że najlepiej zdecydować się na taki rodzaj sportu, który sprawia nam autentyczną przyjemność. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie nam o regularność. Nie musimy jednak ograniczać się wyłącznie do jednego rodzaju aktywności.

czasie odchudzaniaRóżnorodność jest jak najbardziej wskazana. Godny uwagi będzie na pewno jogging, jak również długie spacery na świeżym powietrzu, którym sprzyja wiosna.

Ponadto, warto byłoby zainteresować się pływaniem. Aktywność fizyczna w wodzie przyczynia się nie tylko do utraty wody, ale i do ujędrnienia sylwetki.

utrata masy ciałaPoza tym pływanie odciąża nasz kręgosłup, dzięki czemu zniwelowane mogą zostać różnego rodzaju bóle.

Aby sport mógł przynieść pozytywne rezultaty, musi być uprawiany systematycznie.

Wydaje się, że warto zadbać przynajmniej o 180 minut aktywności fizycznej tygodniowo.

Doskonale jednak będzie, jeżeli niezależnie od uprawianej dyscypliny sportu, zadbamy o codzienny, piętnastominutowy spacer. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że dosyć szybko dostrzeżemy rezultaty, których oczekujemy.

Powiązane artykuły