Home News Wiosna – najważniejsze informacje

Wiosna – najważniejsze informacje

by Agata Kubiak
Wiosna

Wiosna to ulubiona pora roku wielu osób. Wszystko powoli budzi się do życia, wokół robi się zielono i słychać śpiew ptaków. Początek astronomicznej wiosny jest ruchomy i zależy od ruchów Słońca. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tej urokliwej pory roku.pierwsze oznaki wiosny

Wiosna

Wiosna to jedna z czterech pór roku występujących w przyrodzie w klimacie umiarkowanym. Charakteryzuje się one przede wszystkim umiarkowanymi temperaturami, które wciąż wzrastają oraz w miarę umiarkowaną ilością opadów atmosferycznych.

pierwszym dniem wiosnyZastanawiając się kiedy jest pierwszy dzień astronomicznej wiosny, warto zaznaczyć, że rozpoczyna się ona od równonocy wiosennej i trwa do przesilenia letniego.

Zwykle oznacza to, że wiosna rozpoczyna się 21 marca a kończy 22 czerwca, czasem zdarza się tak, że daty te występują trochę wcześniej lub trochę później.

Pierwszy dzień wiosny

Podczas astronomicznej wiosny dzień jest dłuższy nić noc, a do przesilenia letniego, kiedy to dni stają się krótsze, a noce dłuższe. Temperatura powietrza wiosną zwykle sięga kilkunastu stopni i rzadko spada poniżej 0.

liścieZ kolei wiosna klimatyczna to okres, w którym średnie dobowe temperatury wahają się między 5 a 15 st. C. Wiosna poprzedza zimę, jednak badacze dostrzegają pomiędzy tymi porami roku etap przejściowy zwany przedwiośniem.

Wyróżnia się także wiosnę fenologiczną, czy okres, w którym zaczynają kwitnąć krokusy i przebiśniegi.

Pierwszy dzień wiosny – kiedy wypada?

Jak wspomniano wcześniej pierwszy dzień wiosny przypada w dni równonocy wiosennej, która zwykle przypada 21 marca (dzień wcześniej lub dzień później).

W XX wieku w strefie czasowej, w której znajdowała się Polska – wiosna zwykle rozpoczynała się 21 marca, ale wraz ze zbliżaniem się do końca stulecia data ta zmieniła się na 20 marca.

Wszystkie kolejne pierwsze dni wiosny od 2012 roku do 2043 będą przebiegały 20 marca, natomiast od 2044 do 19 albo 20 marca. Wszystko przez różnicę w czasie trwania roku kalendarzowego i zwrotnikowego, która została wyrównana przez kalendarz gregoriański.

Wiosna w kulturze

W Polsce wiosną obchodzi się święta Wielkiej nocy, które są najważniejszymi świętami chrześcijaństwa. Główne uroczystości wielkanocne poprzedza tzw. Triduum Paschalne.

możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeńWarto zaznaczyć, że z obchodem świąt Wielkanocnych związane jest wiele tradycji i zwyczajów, które w mniejszej formie przetrwały do dzisiaj.

Na pożegnanie zimy rytualnie spala się lub topi kukłę, która symbolizuje Marzannę. Kolejną tradycją jest wspólne malowanie jajek, a później dzielenie się nimi.

Warto także zaznaczyć, że w kulturze słowiańskiej w nadejście wiosny celebruje się święto Jarych Godów. Przypada ono dokładnie na równonoc wiosenną.

W dalszej części wiosny obchodzi się także Święto pracy, a także Święto Narodowe Trzeciego Maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji.

Ciekawostki o wiośnie

Warto zaznaczyć, że wiosną wszelkie zwierzęta zwiększają swoją aktywność po uśpieniu zimowym. Rozpoczyna się rozmnażanie i sezon godowy. Sieci pokarmowe stają się o wiele bardziej skomplikowane niż w czasie zimy. Niektóre ptaki wiosną powracają z ciepłych stref klimatycznych.

Kiedy wiosną dni stają się coraz dłuższe, a odczuwalna temperatura rośnie, do życia budzą się poszczególne rośliny. Wypuszczają one liści i zakwitają. Dzięki temu ta pora roku jest tak piękna i zachwycająca.

Bardzo częstym zjawiskiem, z którym można się spotkać gdy zaczyna się wiosna jest tzw. przesilenie wiosenne, które objawia się zmęczeniem, zniechęceniem, sennością, a także bólem mięśni. Organizm jest osłabiony i domaga się odpoczynku.

Wiosna to bardzo specyficzna pora roku. Mimo że z uwagi na współczesne zmiany klimatyczne pogoda wiosną nie jest tak przewidywalna, ta pora roku nadal jest dosyć atrakcyjna i wyróżnia się bardzo przyjemnymi temperaturami, coraz dłuższymi dniami i umiarkowaną ilością opadów.

Astronomiczna wiosna kończy się wraz z przesileniem letnim – kiedy to temperatury wzrastają, a obudzona do życia przyroda żyje własnym życiem. Następnie nadchodzi jesień, po niej zima i znów można oczekiwać pierwszych, wiosennych promieni słońca.

Powiązane artykuły