Home Moda Jak wybrać idealną walizkę? 3 najważniejsze aspekty

Jak wybrać idealną walizkę? 3 najważniejsze aspekty

by Agata Kubiak
Walizka

Wybór walizki, która będzie pakowna, wytrzymała i wygodna w użytkowaniu, może przyprawić o zawrót głowy. Na rynku jest cała masa różnorodnych modeli, więc trzeba wiedzieć, na jakie elementy warto zwrócić uwagę. Poznaj trzy najważniejsze aspekty w procesie wyboru walizki!

Rodzaj walizki – twarda czy miękka?

Rodzaj walizki

OCHNIK, model WALAB-0057-51(W22)

Walizki podróżne można podzielić na dwa główne typy – twarde i miękkie. Pierwsza grupa charakteryzuje się sztywną, twardą konstrukcją. Takie walizki najczęściej wykonuje się z tworzyw ABS czy PC. Drugi rodzaj cechuje się wykorzystaniem miękkich materiałów. Walizka nie jest sztywna, a jej ściany wykonuje się np. z nylonu. To syntetyczny, wytrzymały materiał, który zapewnia jej miękkość.

 

Zarówno walizki twarde, jak i miękkie mają plusy i minusy. Sztywne modele są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli walizka znajduje się w luku z bagażami rejestrowanymi, istnieje mniejsza szansa na to, że np. przemoknie czy wskutek uderzenia coś wewnątrz niej się zniszczy lub stłucze. Nie trzeba też martwić się przedarciem materiału. Wadą takiej walizki może być to, że nie ma żadnych kieszeni bocznych, a jej pojemność jest ściśle ograniczona sztywną konstrukcją.

 

Walizki miękkie są bardziej elastyczne, a na dodatek na zewnątrz mają dodatkowe kieszenie, w których można schować przedmioty pierwszej potrzeby. Do ich wnętrza da się włożyć trochę więcej rzeczy, ponieważ materiał się naciąga. Gęste sploty nylonu sprawiają, że miękkie modele także są bardzo solidne. Niestety takie walizki są mniej odporne na wilgoć niż ich twarde odpowiedniki i słabiej zabezpieczają swoją zawartość, zwłaszcza gdy ściśnie się je z innymi w luku bagażowym.

Rozmiar walizki – kabinowa czy rejestrowana?

Walizki występują w wielu rozmiarach – zarówno bardzo małych, jak i ogromnych. Przy wyborze wymiarów bagażu należy kierować się nie tylko własnymi potrzebami, ale także wymaganiami w danym środku transportu. W samochodzie jedynym ograniczeniem jest rozmiar bagażnika, ale np. w samolocie trzeba trzymać się ściśle określonych wymogów. Każda linia lotnicza dopuszcza nieco inny rozmiar walizek kabinowych, czyli tych, które wnosi się ze sobą na pokład. Zwykle mają one około 55 cm wysokości, 35 cm szerokości oraz blisko 20 cm głębokości. Najlepiej wybrać taki rozmiar, który wpisuje się w zasady kilku przewoźników.

Rodzaj walizki

OCHNIK, model WALNY-0030-69-19(W22)

W przypadku dużych bagaży rejestrowanych ograniczenia dotyczą przede wszystkim wagi. Do popularnych modeli należą te w rozmiarze 28”. Mają one ponad 70 cm wysokości. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zakup zestawu kilku walizek, które są ze sobą spójne designem. W zależności od potrzeb mogą służyć zarówno jako bagaż kabinowy, jak i walizka na wycieczkę pociągiem. Mają różne rozmiary, więc zawsze którąś z nich da się dopasować do aktualnych potrzeb. Cały zestaw można wykorzystać np. w trakcie wyjazdów rodzinnych.

 

Liczba kółek – to także ma znaczenie!

Walizki

OCHNIK, model WALPC-0006-61-16(W22)

Niektóre walizki mają tylko dwa kółka, inne cztery. Przed zakupem konkretnego modelu warto się zastanowić, która opcja jest bardziej praktyczna. Walizki dwukołowe ciągnie się za sobą, natomiast te z czterema kółkami można prowadzić obok siebie, w pionie. To bardzo stabilne modele, których koła się obracają. Pierwszy typ walizek może być nieco uciążliwy, gdy bagaż jest ciężki, a drugi natomiast nie sprawdzi się najlepiej na nierównym podłożu.

 

Wybór idealnej walizki – podsumowanie

Gdy wiesz już, jaki rodzaj walizki bardziej Ci odpowiada, jaki ma mieć rozmiar i ile kółek, możesz przejść do wyboru detali. W przypadku modeli twardych kolor warto dobrać według swoich preferencji. Miękkie walizki mogą bardziej chłonąć zabrudzenia, więc poleca się szczególnie te ciemniejsze wersje. Poza tym ważnym dodatkiem jest także rodzaj zapięcia i ewentualnego zabezpieczenia bagażu. Niektóre modele mają systemy chroniące przed kradzieżą zawartości. Mogą to być np. zamki TSA. Jeśli zamierzasz przewozić cenne przedmioty, to warto się tym szczególnie zainteresować.

 

Powiązane artykuły