Home Moda Zegarek z masą perłową – w czym tkwi jego fenomen?

Zegarek z masą perłową – w czym tkwi jego fenomen?

by Agata Kubiak
Zegarek z masą perłową – w czym tkwi jego fenomen?

Masa perłowa to obecnie popularna substancja używana w jubilerstwie, ale nie tylko. Używa się jej do zdobienia wielu produktów – w tym oczywiście zegarków. Dlaczego zegarek z masą perłową cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Przekonaj się!

 

Skąd bierze się masa perłowa?

Masa perłowa to substancja organiczna. Wytwarzana jest wewnątrz muszli ostryg oraz innych morskich mięczaków. Jej zadaniem jest ochrona przed pasożytami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, ale z naszego punktu widzenia liczy się przede wszystkim jej piękny wygląd.

Trudno jednoznacznie określić kolor masy perłowej, ponieważ występuje ona w rozmaitych wariacjach: białej, srebrzystej, kremowej, a nawet zielonkawej, niebieskawej czy grafitowej, choć te ostatnie są rzadsze. Oczywiście każdy z tych kolorów sam w sobie mieni się szeroką gamą odcieni, co właśnie stanowi estetyczny atut tej substancji.

Masę perłową zaczęto używać w połowie XIX wieku do wyrobu guzików. Jest nie tylko piękna, ale także wytrzymała, co pozwoliło jej znaleźć szerokie zastosowanie. Dziś chętne jest wykorzystywana przy produkcji zegarków. Choć nadal używa się organicznej masy perłowej, niektórzy producenci zastępują ją syntetyczną (sztuczną) masą, która jest bardzo podobna z wyglądu i właściwości do swojej naturalnej odpowiedniczki.

 

Zegarek z masą perłową – przystępny luksus

Zegarek z masą perłową stanowił dawniej luksusową ozdobę. Była ona zestawiana z innymi drogocennymi materiałami – złotem, kamieniami szlachetnymi i tym podobnymi. Dzisiaj zastosowanie masy perłowej jest dużo powszechniejsze, a jej pozyskiwanie lub produkcja – zdecydowanie tańsze. Mimo to zegarek z masą perłową nadal kojarzy się z luksusem. A to sprawia, że jest często wybierany, ponieważ jego cena może być przystępna.

Masa perłowa zdecydowanie częściej zdobi zegarki damskie, ponieważ – podobnie jak perły – substancja ta uważana jest powszechnie za mocno kobiecą. Nie oznacza to, że producenci zegarków rezygnują z wykorzystania masy perłowej przy produkcji męskich modeli, a tylko że modeli damskich, w których zastosowano ten materiał, jest zdecydowanie więcej.

Podobnie rzecz ma się z bransoletami, które w przypadku modeli z masą perłową zdecydowanie przeważają nad klasycznymi skórzanymi paskami.

 

Do czego założyć zegarek z masą perłową?

Kiedy zegarek z masą perłową był synonimem zamożności, zakładano go głównie na specjalne okazje, do eleganckich kreacji. Dziś ten schemat jest często przełamywany. Choć zegarek taki nie współgra ze stylem sportowym, to coraz częściej pojawia się w zestawieniach casualowych. Jest także świetny w strojach biznesowych. Oczywiście wieczorowe wyjścia nadal są dobrą okazją do tego, by założyć zegarek z masą perłową. To sprawia, że modele ozdobione tą substancją są dziś bardzo uniwersalne.

Powiązane artykuły