Home Podróże Grecja ceny 2024

Grecja ceny 2024

by Agata Kubiak
Grecja ceny 2024

Grecja stanowi nie lada pokusę dla wszystkich. W szczególności dla Polaków, którzy bardzo chętnie wybierają się w tamtym kierunku na wakacje. Gdzie dokładnie udać się do Grecji?

W jednoznaczny sposób nie da się odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ całą Grecja jest piękna – i ta kontynentalna, i wyspy, gdzie zawsze można liczyć na piękne plaże i krystalicznie czystą wodę. Przygotowując się do wakacji w Grecji, warto sprawdzić czy jest tam tanio, czy też drogo.

Waluta i płatności w podróży

grecji obowiązuje waluta euro

Od 2002 roku na terenie Grecji obowiązuje Grecjo, co poniekąd pozwoliło na ujednolicenie waluty, która obowiązuje w większości krajów na terenie Unii Europejskiej.

Wcześniej w Grecji obowiązywała drachma, która pozostała aktualnie wspomnieniem dla wielu starszych mieszkańców.

Tak więc przygotowując się do podróży, warto zadbać o obecność tej waluty w formie banknotów.

ceny w grecjiCo prawda, w kantorach nie wydają monte, ale bez problemu będzie można banknoty rozmienić na drobne na stacjach benzynowych.

Warto zadbać o ich obecność, aby mieć „drobniaki”, dzięki czemu będzie można zapłacić za toaletę lub za inne drobnostki.

Jeżeli chodzi o płatności kartą, to jak najbardziej są one zalecane. Można skorzystać z konta walutowego, jeżeli ktoś takowe posiada.

W innym przypadku przyda się karta Revolut, którą należy wcześniej wyrobić. Jest to karta, która ma bardzo korzystny przelicznik, jeżeli chodzi o płatności za granicą.

Czy w Grecji jest drogo?

Według danych statystycznych koszt utrzymania w Grecji mocno poszybował w górę na przeciągu ostatnich lat. Chodzi tu jednak w głównej mierze o osoby, które żyją tam na co dzień. Turyści, którzy przyjeżdżają tutaj na wakacje aż tak mocno zwyżek cenowych mogą nie odczuć. Oto przykładowe ceny za niektóre produkty spożywcze obowiązujące w Grecji w 2023 roku:

 • mleko – 1 litr od 1 do 2 euro;
 • chleb – 500 od 0,70 do 1,80 euro;
 • ryż biały – 1 kg od 1 do 3,50 euro;
 • sery – 1 kg od 6 do 15 euro;
 • pierś z kurczaka – 1 kg od 4 do 10 euro;
 • banany – 1 kg -d 1,20 do 3 euro;
 • ziemniaki – 1 kg od 0,50 do 1,50 euro.

ceny w grecjiCeny są zróżnicowane, ponieważ wszystko uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie rejonem Grecji ma się do czynienia.

Ceny w stolicy są wyższe od tych, które obowiązują w mniejszych miejscowościach. Najwyższe podwyżki widoczne są na rynku energetycznym.

Aktualnie śmiało powiedzieć, że Grecy mają to nieszczęście, że ich rachunki za prąd należą do jednych z najwyższych – w szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę inne kraje leżące na terenie Unii Europejskiej.

Ile kosztują wakacje w Grecji – ceny 2024?

uwagę średnie zarobki greków Wszystko uzależnione jest od tego, w jaki sposób są organizowane. Ci turyści, którzy będą planowali wyjazd samodzielnie, mogą wakacje zaplanować dla siebie nieco taniej niż to bywa w przypadku biur podróży.

Jest to spowodowane chociażby tym, że nie trzeba płacić tzw. robocizny dla biura podróży.

Wszystko organizuje się na własną rękę. Na dodatek niekoniecznie nocleg trzeba szukać w najdroższych hotelach.

Korzystając z odpowiednich serwisów można znaleźć miejsca w kwaterach prywatnych, gdzie także można liczyć na wiele wygód. Do tego można zrezygnować z podróży samolotem stawiając na własny samochód.ceny paliwa

W szczególności, jeżeli w podróż wybiera się kilka osób. Przykładowo – cena za wakacje dla czteroosobowej rodziny (dwójka dzieci i rodzice) jadącej własnym samochodem, wynieść może ok. 11 tysięcy złotych w środku lata. Jest to koszt podany łącznie z wyżywieniem.

Jakie ceny obowiązują w przypadku biur podróży w 2024 roku. Aktualnie już teraz wiele ofert można znaleźć na stronach najpopularniejszych biur. Oto kilka przykładów:

 • 1444 złotych z Rainbow do Paras Sun w maju dla jednej osoby;
 • 1620 zł z Rainbow do Lesbos we wrześniu dla jednej osoby;
 • od 2266 złotych na Korfu w maju od Coral Travel dla jednej osoby;
 • od 2160 złotych na Rodos w październiku od Coral Travel dla jednej osoby.

Chcąc dowiedzieć się, ile dokładnie będą kosztować wakacje w Grecji z biurem podróży, należy poszukać informacji w sieci, gdzie zawsze każda oferta jest bardzo dokładnie opisana.

Ile kosztuje obiad w Grecji? Ceny w restauracjach

ceny paliw różniąCeny uzależnione są również od regionu i wielkości miasta. Najdrożej jest chyba w Atenach, które stanowią centrum tego kraju. Restauracje można znaleźć tam praktycznie na każdym kroku.

Oto przykładowe ceny, na jakie można natknąć się w restauracjach: sałatka grecka od 3,5 euro; spaghetti od 4 euro; pizza od 5 euro; owoce morza od 8 euro, kawa i herbata od 2 euro.

Należy także nadmienić, że ceny mogą się wahać i uzależnione są od tego, czy lokal znajduje się w hotelu, czy też działa jako samodzielna restauracja do jakiej można wejść „z ulicy”.

Koszty ulicznego jedzenia

Grecja to także uliczne jedzenie, które jest naprawdę wyborne i ciężko odmówić sobie, jeżeli dookoła będzie czuło się takśrednia cena wiele przyjemnych zapachów. Wśród ulicznego jedzenia króluje gyros. Jest to płaskie ciasto z mielonym mięsem, warzywami, frytkami i sosem. Za taki rarytas płaci się na ogół dwa euro i trzeba przyznać, że można się tym naprawdę najeść.

Cena zakwaterowania – ile zapłacimy za nocleg w Grecji?

Wszystko uzależnione jest od tego, gdzie taki nocleg będzie planowany. Średnio za wynajem w hotelach, które mają trzy gwiazdki zapłacić można od 50 do 150 euro za osobę.

ceny atrakcjiIm będzie wyższy standard, tym większa pewność, że ceny będą rosnąć. W przypadku kwater prywatnych (np. pokój do wynajęcia w mieszkaniu) za jedną osobę można zapłacić jedynie 10 euro za dobę.

Samo mieszkanie (w całości, bez wydzielania pokoi) średnio płaciło się ok. 30 euro za dobę. Jednak jest to też uzależnione od tego, z jakim dokładnie standardem mieszkania ma się do czynienia.

Koszty życia w Grecji oraz ceny w sklepach artykułów spożywczych

grecji kontynentalnej Przykładowe ceny artykułów spożywczych, jakie obowiązywały w 2023 roku, już zostały podane. Koszty życia w Grecji są wysokie, ale mieszkańcy są do tego przyzwyczajenie.

Wydaje się na dodatek, że podołają oni tym standardom i są w stanie utrzymać się w swoim państwie za otrzymywaną pensję.

Średnie koszty utrzymania dla rodziny z czterema członkami wynoszą ok. 2500 euro.

Dla jednej osoby takie koszta wynoszą ok. 730 euro. Za to za sam wynajem mieszkania można tam zapłacić nawet o 17 do 25% mniej niż w Przypadku Polski. Warto zaznaczyć, że w okresie wiosenno-letnim ceny warzyw i owoców są tutaj bardzo niskie.

Tanie sklepy w Grecji

podstawowe produkty spożywczeOczywiście, że nie trzeba narzekać na obecność takich sklepów. Są tam one i będąc na wakacjach można tam z powodzeniem zachodzić.

Wśród najpopularniejszych tańszych sklepów wymienić można doskonale znanego wszystkim Lidla. Jednak tamtejszy asortyment może różnić się od tego, co znaleźć można w Polsce.

Inne sklepy, gdzie ceny są naprawdę niskie, to Alfa-Beta Vassilopoulos, Masoutis czy Veropoulos. Są to tutejsze markety z atrakcyjnymi ofertami.

Małe sklepy spożywcze

ceny zaczynająTakich sklepów również nie brakuje na terenie Grecji. Można je przyrównać do polskich Żabek lub Lewiatanów.

Te małe sklepiki również są doskonale wyposażone, ale trzeba na nie uważać. Może się bowiem okazać, że za poszczególne produkty zapłaci się tu jednak zdecydowanie więcej.

Aczkolwiek, świeżość produktów w mniejszych sklepach jest zdecydowanie większa.

Ceny alkoholu w Grecji – ile zapłacimy za piwo?

Będąc na wakacjach, czasem trudno odmówić sobie wypicia dobrego piwa – w szczególności, jeżeli jest ono schłodzone. Jeżeli chodzi o ceny alkoholu w Grecji to przedstawiają się one w następujący sposób:

 • wino od 4 do 12 euro, jeżeli chodzi o sklepy;
 • piwo od 0,90 do 2,50 euro.

Ceny za alkohole mogą być nieco wyższe, jeżeli jest ono podawane do posiłku w restauracji.

Wydatki na atrakcje w Grecji

Będąc tutaj na wakacjach, ciężko będzie odmówić sobie poznania największych atrakcji, które można znaleźć na terenie Grecji. Ceny za poszczególne atrakcje zmieniają się każdego roku. Średnie ceny w 2023 roku za atrakcje przedstawiają się w następujący sposób:

 • Akropol Ateński w Atenach 20 euro za bilet;
 • Bilet łączony do Akropolu Ateńskiego oraz innych zabytków 30 euro;
 • Delfy, czyli stanowisko archeologiczne 13 euro;
 • Mykeny w Peloponez 12 euro;
 • Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach 12 euro.

Za zwiedzanie dzieci niekiedy nie trzeba płacić. Wiele placówek muzealnych wychodzi z założenia, że dzieci do momentu ukończenia 18 roku życia wszędzie wchodzą za darmo.

Ceny paliwa w Grecji

greckich restauracjachNa wyspach są najwyższe. Grecja kontynentalna pod tym względem jest zdecydowanie tańsza. Średnie ceny w Grecji za litr benzyny wynosi ok. 1,83 euro, czyli niecałe 8 polskich złotych.Średnia cena za jeden litr diesla to 1,79 euro, czyli 7,75 polskich złotych.

Wydatki na komunikację – autobusy oraz pociągi

Nie da się powiedzieć ile dokładnie trzeba zapłacić za bilet, ponieważ – jak było to już wielokrotnie wspominane – wszystko uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie miastem ma się do czynienia. Na szczęście, nie trzeba obawiać się nadmiernego obciążenia finansowego.

Z reguły za jeden bilet z możliwością przesiadki płaci się od 1 do 1,50 euro. Przykładowo, za taki bilet należy zapłacić w Atenach ok. 1,20 euro.

ceny żywności W Salonikach cena za taki bilet wynosi 0,90 euro. Turystom zaleca się zakup biletów na 24h lub też tych, które przeznaczone są na kilka dni.

Wtedy ceny jednostkowe są korzystniejsze.

Ewentualnie mając kartę dającą możliwość zwiedzenia najważniejszych atrakcji, można także liczyć w tym na bilety na przejazd komunikacją miejską.

Podsumowanie – jakie są ceny w Grecji 2024?

ceny jedzeniaWłaściwie to każdy musiałby osądzić czy ceny są wysokie, czy jednak można zakwalifikować je do niskich. Są tacy turyści, którzy z wielkim entuzjazmem będą reagować na tak atrakcyjne ceny wynajmu.

W szczególności, jeżeli wspomną z czym muszą/musieli zmagać się w Polsce.

Trzeba jednak przyznać, że ceny mięsa w Grecji są dość wysokie. Może będąc w tamtejszy kraju warto jednak zrezygnować z mięsa na rzecz świeżych owoców, które na pewno będą smakowite.

Tym bardziej że wiele z nich można zakupić bezpośrednio od hodowców. Szacuje się, że każdego roku do Grecji przybywa ok. 800 tysięcy polskich turystów, którzy marzą o tym, aby móc wypocząć w greckim słońcu.

Powiązane artykuły