Home Life Style Dlaczego srebro ciemnieje?

Dlaczego srebro ciemnieje?

by Agata Kubiak
Dlaczego srebro ciemnieje?

Biżuteria jest nieodłącznym towarzyszem kobiet i mężczyzn. Każdy posiadacz ozdób pragnie, aby jak najdłużej zachowały one swoje walory estetyczne i cieszyły oko, zgodnie z intencją zakupową. Dokładamy starań, by tak było. Tym co może martwić amatorów srebrnej biżuterii jest nalot, który bardzo często z czasem pojawia się na tym metalu. Dlaczego srebro czarnieje? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie oraz porady dotyczące przechowywania i pielęgnacji srebrnych dodatków.

 

Dlaczego srebro czernieje?

Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę, że czernienie srebra jest procesem naturalnym, który wynika z właściwości tego metalu. Nie do końca prawdziwe jest przekonanie, że proces ten jest wywołany przez utlenianie srebra. Po części tak, jednak należy pamiętać, że utlenianie zachodzi przy wysokich temperaturach. Głównym czynnikiem wpływającym na pogorszenie wyglądu ozdób jest siarczek srebra. Na ciemnienie srebrnej biżuterii ma zatem wpływ otoczenie, ale również sam użytkownik i to, w jaki sposób będzie dbał o swoje wyroby jubilerskie.

Dlaczego srebro ciemnieje na ciele?

Dlaczego srebro ciemnieje na ciele?

Czerniejące srebro jest mniej spektakularne i połyskliwe, przez brunatny lub grafitowy nalot jaki się na nim pojawia. To prawdziwe utrapienie. Miłośnicy srebra często zadają sobie pytanie: dlaczego srebro czernieje na szyi? Przyczyn ciemnienia metalu może być wiele. Przede wszystkim, częste noszenie srebrnej biżuterii, a zwłaszcza w miejscach, które mają ścisły kontakt ze skórą i potem, powoduje interakcję z metalem. Zachodzi tu utlenianie, ale też organizm, który jest na co dzień wystawiony na oddziaływanie zanieczyszczeń, pozbywa się ich poprzez skórę. Mowa tu między innymi o związkach siarki, które mają największy wpływ na ciemnienie srebra. Z tego powodu biżuteria noszona często, może być bardziej podatna na sczernienie. Nie oznacza to jednak, że biżuteria mniej używana i przechowywana w warunkach odpowiadających srebru, będzie całkiem zabezpieczona przed tym procesem. Będzie on zachodził i tak, jednak określone czynniki mają wpływ na jego szybkość.

Jak zabezpieczyć srebro przed nieestetycznym nalotem?

Wiemy już dlaczego srebro czernieje na ciele. Pora zastanowić się, jak można temu procesowi przeciwdziałać i go opóźnić. Można zacząć już od samego wyboru ozdoby. Jeśli postawimy na srebro lepsze jakościowo, o wyższej próbie, będzie się ono dłużej opierać ciemnieniu. Bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie – z dala od wody i wilgoci oraz tak, by poszczególne ozdoby się o siebie nie ocierały. Warto ograniczyć również ekspozycję srebra na słońce i odizolować ozdoby z tego metalu od innych. W sprzedaży są dostępne specjalne woreczki do przechowywania srebra – niebagatelną rolę w przypadku srebra ma również ograniczenie jego kontaktu z powietrzem.

Biżuteria srebrna – oksydowana. Czym jest?

Cały wpis ukazuje ciemnienie srebra jako coś negatywnego i nieuchronny efekt działania czasu. Są jednak pewne plusy czernienia srebra. Dzięki temu można na przykład sprawdzić, czy ozdoba nie jest wykonana z jakiejś mieszanki, a prawdziwego srebra. Są osoby, które lubią taki efekt wizualny i decydują się na zakup ozdób oksydowanych. Takie srebro jest celowo czernione, aby uzyskać bardziej wyjątkowy wygląd i stylistykę. Co jednak, jeśli czerniejące srebro nie jest w naszym guście?

Co zrobić gdy srebro czernieje?

Przede wszystkim nie wpadać w panikę. Czernienie srebra jest w pełni odwracalne. Są metody domowe, takie jak na przykład zwyczajne przecieranie srebrnej ozdoby miękką szmatką lub kąpiel w solonej wodzie z użyciem aluminum i/lub sody oczyszczonej, która usuwa cząsteczki nalotu z biżuterii. Oczywiście dobór metody będzie zależny od fazy procesu i trudności usunięcia wytrąconego już nalotu, jak też rodzaju ozdoby. Metoda, która będzie bardzo skuteczna w przypadku czyszczenia pierścionka, może nie sprawdzić się tak samo dobrze w przypadku łańcuszka. Warto jednak mieć świadomość że sposobów jest wiele. Jednymi z najbardziej efektywnych są: zakup specjalistycznego preparatu przystosowanego do czyszczenia srebra, lub pójście do “źródła” i zwyczajne zlecenie takiej usługi jubilerowi. Sprawdź ofertę milloni-jubiler.pl, gdzie otrzymasz fachową obsługę, poradę oraz biżuterię najwyższej jakości tworzoną w Polsce.

 

Powiązane artykuły