Home Zdrowie Pocenie się nóg w butach – jak sobie z tym radzić?

Pocenie się nóg w butach – jak sobie z tym radzić?

by Agata Kubiak
Pocenie się nóg w butach

Pocenie się nóg w butach to problem, z którym zmaga się wiele osób niezależnie od pory roku. Może on być nie tylko źródłem dyskomfortu, ale i przyczyną wstydu oraz problemów związanych z higieną. Jak więc sobie radzić z nadmiernym poceniem stóp? Wyjaśniamy w artykule.

Nadmierne pocenie się stóp – z czego może wynikać?

Nadmierna potliwość stóp może wynikać ze zbytniej aktywności gruczołowych potowych, pobudzonych do działania przez nadaktywny ośrodkowy układ nerwowy. Problem nadmiernego pocenia stóp ma różne przyczyny, które zasadniczo dzieli się na pierwotne i wtórne. Jednym ze źródeł nadpotliwości pierwotnej są uwarunkowania genetyczne. Dolegliwość ta bywa bowiem przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Wtórna nadpotliwość stóp może wynikiem m.in.:

  • zażywania określonych leków np. antybiotyków czy antydepresanty,
  • spożywania alkoholu czy kofeiny,
  • niezdrowego stylu życia,
  • zmian hormonalnych, jakie zachodzą podczas ciąży czy menopauzy,
  • chorób neurologicznych oraz cukrzycy i nadczynności tarczycy,
  • nadmiernego stresu.

Domowe sposoby na nadmierne pocenie się stóp w butach

Aby ograniczyć pocenie się nóg w butach, warto wprowadzić kilka zmian w codziennej higienie. Możemy zastosować domowe sposoby na pocenie stóp takie jak m.in.:

  • naprzemienne moczenie (mycie) stóp w zimnej i ciepłej wodzie – mogą skutecznie redukować wydzielanie potu, dzięki działaniu obkurczającemu na naczynia krwionośne;
  • stosowanie produktów ograniczających pocenie stóp – korzystnym wyborem może okazać się antyperspirant Perspirex do stóp: https://perspirex.com.pl/produkty/perspirex-foot-lotion/ Produkt ten zapobiega przykrym zapachom i ogranicza nadmierną potliwość nawet podczas długiego i intensywnego dnia.

Co jeszcze można zastosować na pocenie stóp?

Warto też wybierać skarpety wykonane z naturalnych materiałów (bambus, bawełna, wełna merino). Są one przewiewne i chłonne, co oznacza, że odprowadzają wilgoć oraz umożliwiają naturalną wentylację skóry stóp.

Istotny jest też wybór odpowiedniego obuwia. Powinno ono być wykonane z materiałów, które „oddychają”, np. skóry i jej roślinnych zamienników oraz tkanin naturalnych. Umożliwiają one bowiem lepszą wentylację skóry.

Jeśli problem nadmiernej potliwości stóp nie ustępuje, należy skonsultować się z podologiem oraz wykonać badania w celu wykluczenia chorób ogólnoustrojowych.

Nadmierne pocenie stóp – dlaczego należy temu zapobiegać?

Zapobieganie nadmiernemu poceniu stóp jest ważne nie tylko dla komfortu, ale i zdrowia. Nadmierna potliwość może prowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych. Wilgotne środowisko sprzyja bowiem rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów. Ponadto ciągły kontakt skóry stóp z wilgocią sprawia, że staje się ona cienka, pomarszczona i przyjmuje niezdrowy, żółto-szary odcień. Problem ten wiąże się także z nieprzyjemnym zapachem, który może powstać na skutek rozkładu cząsteczek potu przez bakterie żyjące na powierzchni skóry stóp. Dbanie o stopy i stosowanie skutecznych metod na ograniczenie pocenia się ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ich właściwej higieny i naszego samopoczucia.

Powiązane artykuły