Home Zdrowie Wizyta u stomatologa – jak przygotować dziecko?

Wizyta u stomatologa – jak przygotować dziecko?

by Agata Kubiak
Wizyta u stomatologa – jak przygotować dziecko?

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważnym elementem codzienności każdego człowieka. Nauka czystości obejmuje również dzieci, które oprócz dbania o mycie zębów powinny prędzej czy później odbyć wizytę u stomatologa. Jak przygotować dziecko na tę okoliczność, by nie reagowało lękiem i miało pozytywne skojarzenia?

Przykład idzie z góry

Najważniejszym wzorcem dla dzieci są ich rodzice. Jeśli któreś z nich obawia się wizyt w gabinecie stomatologicznym i głośno wyraża na ten temat swoje zdanie, dziecko zasłyszy te słowa i poweźmie jako przykład. Jeśli dojdzie do tego obawa przed nieznanym, recepta na katastrofę gotowa. Jak otoczyć dziecko opieką i zapewnić je, że nie ma się czego bać? Z odpowiedzią przyjdzie rzetelnie prowadzony portal parentingowy, gdzie można znaleźć naprawdę przydatne informacje.

Wybór gabinetu

Współpraca ze stomatologiem to klucz do sukcesu. Warto pamiętać, że dobry dentysta to taki, który charakteryzuje się wzorowym podejściem do najmłodszych pacjentów. Doświadczony lekarz, który lubi pracować z dziećmi, stworzy w gabinecie przyjemną atmosferę i zadba o dobre samopoczucie małego pacjenta. Będzie cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania i tłumaczył każdą czynność, której się podejmuje. To z pewnością sprawi, że między lekarzem a dzieckiem wytworzy się nić zaufania, która zaprocentuje w przyszłości wizytami bez strachu.

Rozmowa i pozytywne nastawienie

Jeszcze przed wizytą w gabinecie należy poinformować dziecko, że dentysta bierze ważny udział w dbaniu o jego ząbki.Wizyta u stomatologa Warto przedstawić tę postać jako sprzymierzeńca na drodze do zdrowego uśmiechu, a nie osobę, która wyrządza krzywdę.

Podczas rozmowy z maluchem należy wspomnieć, że dentysta potrafi usunąć z zębów bakterie nagromadzone po spożyciu słodyczy.

W żadnym wypadku nie można straszyć dziecka hasłami: „jeśli nie umyjesz zębów, pójdziesz do dentysty”. Wizyta nie jest formą kary i na pewno nie powinna kojarzyć się maluchowi w ten sposób.

Gabinet stomatologiczny w domu

Można zachęcić dziecko, by stanęło po drugiej stronie i wczuło się w rolę dentysty. Niech ustawią się do niego w kolejce lalki i misie, które wymagają dentystycznej kontroli. Może mama i tata również się skuszą na przegląd uzębienia? Taka zabawa pomoże dziecku zrozumieć rolę stomatologa, co być może zniweluje strach przed nieznanym.

Planowanie wizyty

Należy dać dziecku czas na oswojenie się z myślą o nadchodzącej wizycie. Najrozsądniej będzie je poinformować o tym kilka dni przed planowanym terminem. W dniu kontroli można pojawić się na miejscu nieco wcześniej, aby maluch mógł zaznajomić się z otoczeniem. W korytarzu gabinetu przyjaznego dzieciom często wiszą wesołe plakaty – „studiowanie” ich będzie dobrym wstępem do spotkania ze stomatologiem.

Po zakończonej wizycie następuje najprzyjemniejsza część – pochwała. Dziecko na pewno będzie dumne z aktu swojej odwagi, a kolejne wzmocnienie ze strony rodzica zadziała motywująco przed następnym badaniem. Nagrodą za dobre zachowanie może być jakiś drobiazg – książeczka z ulubionej serii, zabawka czy kolorowanka.

Powiązane artykuły