Home Life Style Pokolenie 40-latków

Pokolenie 40-latków

by Agata Kubiak
pokolenie

Pokolenie 40-latków rodzicami

Pokolenie nasze w ostatnich latach coraz częściej decyduje się na rodzicielstwo w późnym wieku. Młodzi ludzie najczęściej pragną skończyć studia, uporządkować życie zawodowe i osiągnąć finansową stabilizację, a dopiero później starać się o dziecko. Często też mają problem ze znalezieniem odpowiedniego partnera i zanim zwiążą się z osobą, z którą chcą mieć potomstwo, wstępują już w dojrzały wiek. W efekcie coraz więcej ludzi zostaje rodzicami po 40 roku życia.

Kiedy mówimy o późnym rodzicielstwie?

Jeszcze kilka dekad temu urodzenie pierwszego dziecka w wieku 30 lat było postrzegane jako późne macierzyństwo. Obecnie te granice uległy przesunięciu. Planowanie posiadania dziecka w tym wieku jest raczej normą. Kobiety w większych miastach zazwyczaj właśnie wtedy starają się o dziecko. Najczęściej mają już ustabilizowaną sytuację rodzinną i zawodową. Obecnie o późnym rodzicielstwie możemy mówić, gdy rodzicami zostają osoby około 40 roku życia. Można powiedzieć, że jest to światowy trend społeczno-ekonomiczny. Wiele znanych aktorek urodziło pierwsze dziecko w późnym wieku.

Czy późne rodzicielstwo budzi zaskoczenie?

Czy starsi rodzice czują się niekomfortowo w konfrontacji z młodszymi? Raczej nie, w końcu późne rodzicielstwo jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem i nikogo zbytnio nie dziwi to, że osoba w średnim wieku ma małe dziecko.

pokolenie

Późne rodzicielstwo to większy komfort

Dojrzałe rodzicielstwo wiąże się ze spokojem i stabilizacją. Starsi ojcowie i matki są już doświadczeni życiowo, zazwyczaj  mają stabilną sytuację życiową, mieszkaniową i finansową. To sprawia, że są w stanie zapewnić potomkom lepsze warunki życia niż młodzi rodzice, a do tego mają większą wiedzę i bagaż doświadczeń, co pomaga w odpowiednim wychowaniu dziecka. Co więcej, osoby w średnim wieku, które zdecydowały się na dziecko mogą czuć się spełnione, bowiem ukończyły studia, mają stałą pracę i zdążyły już coś przeżyć. Tacy ludzie nie są zatem sfrustrowani tym, że wychowywanie dziecka może odebrać im wolność i uniemożliwić karierę. Dojrzałe osoby są też bardziej rozwinięte pod względem rozwoju osobowości i świadomości emocjonalnej, co ma korzystny wpływ na wychowanie dziecka i przekazywanie mu odpowiednich wartości.

Dojrzali rodzice bywają nadopiekuńczy

Osoby, które późno zostały rodzicami niestety bywają nadopiekuńcze wobec swoich pociech, utrudniając im samodzielność. Poza tym różnica wieku między rodzicem a dzieckiem może być przyczyną nieporozumień wynikających z odmiennego światopoglądu. Starsi rodzice mogą też nie rozumieć młodzieżowej mody i krytykować pasje dziecka czy też muzykę, której słucha. Dojrzali rodzice mają także więcej oczekiwań i wyobrażeń związanych z ciążą, podchodząc mniej spontanicznie do swojej roli. To może powodować większe rozczarowania.

pokolenie

Dziecko jako zadanie

Starsi rodzice, jako że ich głównym wyzwaniem w życiu była dotychczas praca zawodowa, mogą traktować rodzicielstwo jak zadanie czy projekt. Takie osoby często są przyzwyczajone do skrupulatnego planowania swoich działań. Jednak trzeba pamiętać, że bycie rodzicem jest nieprzewidywalne i wymaga spontanicznych decyzji. Nie da się od początku do końca zaplanować wychowania człowieka. Trzeba skupić się na dobru dziecka i potrafić się w nie wsłuchać, zamiast podchodzić do wychowania z przesadnym perfekcjonizmem i stawiać nierealne wymagania.

Późna ciąża wiąże się z ryzykiem

Późne macierzyństwo wiąże się ze zwiększonych ryzykiem wystąpienia chorób i wad płodu. Poza tym samo zajście w ciąże w dojrzałym wieku jest znacznie trudniejsze niż u młodych osób. Obecnie kobiety dłużej są zdrowe, zadbane i aktywne niż jeszcze 20-30 lat temu. Jednak wcale nie oznacza to, że dłużej są płodne. Niestety, około 40 roku życia prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest kilkakrotnie mniejsze niż w poprzednich latach życia. Późna ciąża wiąże się również ze znacznie większym ryzykiem wystąpienia u matki chorób w trakcie ciąży oraz powikłań w trakcie porodu. Starsi rodzice mogą też być w gorszej kondycji znacznie gorzej znosić niedosypianie niż ci młodsi.

Pokolenie 40 -latków i dłuższa młodość

Z drugiej strony kobiety, które decydują się na późne macierzyństwo mają świadomość tego, że istnieje u nich większe ryzyko powikłań, dlatego bardziej dbają o siebie i o dziecko. Poza tym przemiany hormonalne związane z urodzeniem i wychowywaniem dziecka uodparniają matkę. Pozostaje ona dłużej aktywna, gdyż musi sprostać wyzwaniom macierzyństwa. Dzięki temu dojrzała kobieta po urodzeniu dziecka czuje się lepiej niż jej rówieśniczki.

pokolenie

Czy dojrzałe rodzicielstwo jest lepsze?

Trudno powiedzieć, czy rodzicielstwo w dojrzałym wieku ma więcej plusów, czy minusów. Oczywiście dojrzali rodzice są bardziej ukształtowani, świadomi i stabilni emocjonalnie niż młodzi. Jednak decydując się na dziecko muszą przejść rewolucję i całkowicie zmienić dotychczasowe nawyki. Dla młodych osób ciągłe zmiany są normalne, natomiast dojrzalsze osoby zwykle są przyzwyczajone do ustalonego trybu życia. Późne rodzicielstwo jest zatem wyzwaniem, jednak wielu potrafi mu sprostać i cieszyć się wychowywaniem potomka będąc w dojrzałym wieku.

Powiązane artykuły