Home Zdrowie Przyszła wiosna! Czas zadbać o swoje nogi!

Przyszła wiosna! Czas zadbać o swoje nogi!

by Agata Kubiak
Czas zadbać o swoje nogi

Wraz z nadejściem wiosny wiele osób zaczyna zastanawiać się, co zrobić, żeby nogi były piękne, gładkie i dobrze wyglądały, ale przede wszystkim, aby były zdrowe. Na to są różne sposoby, ale bardzo ważne znaczenie ma systematyczność. Pomóc mogą tutaj różne zabiegi, ćwiczenia oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków. Tak więc, co najlepiej wpłynie na kondycję naszych nóg?

 

Regularna aktywność fizyczna

Warto poświęcić kilkanaście minut dziennie na aktywność fizyczną1, która będzie skierowana na poprawę funkcjonowania nóg. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się ćwiczenia, które można wykonywać przy okazji innych czynności, jednocześnie nie tracąc na to zbyt wiele czasu. Na przykład, zamiast korzystać z windy, można chodzić schodami. Warto wybrać się na przejażdżkę rowerową albo wysiadać z tramwaju dwa przystanki wcześniej i dojść do miejsca docelowego pieszo. Dzięki temu krew zacznie krążyć prawidłowo i będzie można pozbyć się uczucia ciężkości nóg.

Na poprawę krążenia – naprzemienny prysznic

Krążenie krwi można poprawić pod prysznicem. Dokładnie chodzi tutaj o zastosowanie naprzemiennego prysznica. W tym celu warto przez kilka minut polewać całe ciało raz zimną, a raz ciepłą wodą. Taki prysznic pobudza krążenie krwi, a do tego wzmaga procesy, które zachodzą w tkankach całego ciała. Dzięki temu można również zmniejszyć cellulit oraz poprawić jędrność skóry.

Peeling i balsam na poprawę skóry

Podczas kąpieli można wykonać peeling nóg, gdyż on również pobudza krążenie krwi, a do tego pozwala usunąć martwy naskórek. Po takim peelingu nogi są gładkie, lśniące oraz zdrowsze. Natomiast wykorzystując balsam, można wykonywać masaż. Należy wybrać produkt, który będzie dostosowany do głównego problemu skóry, np. nawilżający, natłuszczający albo wyszczuplający. Wystarczy kolistymi oraz pociągłymi ruchami wykonywać masaż nóg, co pozwoli zmniejszyć ich ciężkość oraz opuchliznę.

Pończochy uciskowe

Poza tym na poprawę krążenia może również pomóc zastosowanie pończoch uciskowych2. Są to specjalne elastyczne i uciskowe podkolanówki, skarpetki albo rajstopy. Mają one na celu wytwarzanie nacisku na nogi, a także poprawianie stanu żył. Można je stosować w czasie niewydolności żylnej nóg albo w celach profilaktycznych, aby uniknąć tej dolegliwości. Tak więc ich działanie polega na poprawie przepływu krwi w żyłach oraz na złagodzeniu choroby.

Leki wpływające na poprawę kondycji nóg

Przy problemach, takich jak uczucie ciężkości nóg oraz obrzęki, pomóc może zastosowanie odpowiedniego leku. Warto sięgnąć po te, w których składzie znajduje się heparyna sodowa. Substancja czynna usprawnia proces mikrokrążenie, co przynosi ulgę w sytuacji, gdy zmagamy się z ciężkością nóg. Formuła wodno-żelowa pozwala szybko przeniknąć w głąb skóry, co przyjemnie chłodzi i przynosi olbrzymią ulgę zaraz po aplikacji, dlatego warto sięgnąć po żel chłodzący Lioton 1000. Składniki tego leku mogą być stosowane w leczeniu wspomagającym w chorobach żył powierzchownych, do których zalicza się: żylaki kończyn dolnych, zapalenie żył oraz zakrzepowe zapalenie żył.

Preparat ten pomaga również na krwiaki podskórne, a także na stłuczenia i obrzęki. Heparyna zawarta w tym żelu ma działanie, które powoduje poprawę mikrokrążenia, łagodzi stan zapalny, a do tego przyspiesza wchłanianie krwiaków podskórnych.

Referencje:

Aktywność fizyczna jako kluczowy element zdrowego stylu życia, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa, 2017.

Bera P., Kompresjoterapia (Dostęp online z dnia 07.04.2022 r.: https://aesthetica.com.pl/clients/25/files/files/AE_28_40-45.pdf).

1 Aktywność fizyczna jako kluczowy element zdrowego stylu życia, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa, 2017, s. 4-7.

2 P. Bera, Kompresjoterapia (Dostęp online 07.04.2022 r.: https://aesthetica.com.pl/clients/25/files/files/AE_28_40-45.pdf).

Powiązane artykuły