Dawid Woliński: jeśli projektant ma pasję i jest konsekwentny, to jest w stanie osiągnąć sukces
Wielu projektantów zaczyna od zera – mówi Dawid Woliński. Swój pierwszy pokaz zorganizował dzięki wsparciu rodziców, wierzy więc, że nawet bez dużego kapitału młodzi designerzy mogą odnieść sukces. Zaznacza też, że dla ludzi z prawdziwą pasją nie jest to trudny zawód, choć wymaga konsekwencji i ciężkiej pracy.
Teoretyczną wiedzę z zakresu projektowania ubioru Dawid Woliński zdobywał na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w warszawskiej Szkole Projektowania Ubioru i Kostiumu Filmowego. Karierę zaczął w 2003 roku, pokazując pierwszą autorską kolekcję, którą tworzył przez trzy lata.
Projektant Dawid Woliński
Projektant twierdzi, że gdyby nie pomoc rodziców jego debiutancki pokaz mógłby w ogóle nie dojść do skutku, aby sfinansować to przedsięwzięcie mama Wolińskiego musiała sprzedać samochód. Juror konkursu Fashion Designer Awards 2019 podkreśla, że takie trudne początki nie są niczym zaskakującym w branży modowej.
– Wielu projektantów zaczyna z niczego, z niczym i przekształcają to w firmę, która na rozwój potrzebuje oczywiście inwestycji, ale myślę, że jeżeli projektant ma pasję, ma konsekwencję w sobie, jest w stanie osiągnąć sukces, niekoniecznie dużymi nakładami finansowymi – mówi Dawid Woliński agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Dziś Dawid Woliński należy do czołówki najlepszych polskich projektantów. Jego nazwisko kojarzy się z luksusem, klasyczną elegancją, niepozbawioną elementu nonszalancji oraz kolekcjami haute couture. Jest laureatem prestiżowych nagród z dziedziny mody, a jego projekty noszą polskie i zagraniczne gwiazdy show-biznesu. Projektant twierdzi, że na swój sukces ciężko pracował, nie uważa jednak swojego zawodu za trudny.
– Jeżeli się go wykonuje z pasją, to na pewno nie. Jeżeli jest to chwilowy kaprys, to myślę, że może być trudno – mówi Dawid Woliński.
Juror Dawid Woliński
Projektant jest jednym z jurorów w konkursie Fashion Designer Awards 2019, przeznaczonym dla początkujących designerów, pragnących nie tylko pokazać swoje prace specjalistom, lecz także rozwijać się i edukować w zakresie projektowania ubioru. Jednym z kryteriów oceny ich dokonań będzie stopień oryginalności projektów, zadaniem designerów jest bowiem m.in. zaskakiwanie odbiorców.
Dawid Woliński nie jest jednak w stanie określić, jakie inne czynniki wpływają na fakt, czy dany projektant ma szansę odnieść sukces na rynku mody.
– Na to chyba każdy musi sobie sam odpowiedzieć, bo obserwując to, co dzieje się w modzie widzimy, że wiele różnych czynników warunkuje sukces kolekcji bądź jej nie sukces – mówi projektant.
Dawid Woliński twierdzi, że na przestrzeni siedemnastu lat trwania jego kariery zawodowej polski rynek modowy uległ bardzo dużej zmianie. Podobną metamorfozę przeszedł, jego zdaniem, rynek sztuki, którego moda jest istotną częścią.
– Myślę, że to ma wiele wspólnego z ekonomią kraju, z tym, co dzieje się generalnie w sztuce, z tym, co dzieje się na ulicach, sytuacją polityczną. Moda jest bardzo reaktywnym medium, które lubi transformować – mówi projektant.