Home Moda Organizacja wesela ślubnego

Organizacja wesela ślubnego

by Agata Kubiak
Organizacja wesela

Nie wszyscy ludzie lubią planowanie, jednak organizacja ślubu to sytuacja, w której nie można obejść się bez zaplanowanych w najdrobniejszych szczegółach działań. W tym artykule opowiemy o przygotowaniach do ślubu, abyś o niczym nie zapomnieć i aby Twoja uroczystość przebiegła idealnie.

Planowanie ślubu: pierwszy krok — budżet ślubny

Przede wszystkim weselni plannerzy muszą ustalić budżet weselny. To, ile wydasz na własną uroczystość, zależy wyłącznie od Twoich planów i możliwości. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że uroczystość można zorganizować w każdym budżecie. Wystarczy zrobić jasny plan — jakie usługi ślubne są naprawdę potrzebne, z których można spokojnie zrezygnować, co taniej jest zrobić samemu, na czym można zaoszczędzić.

Najbardziej potrzebne usługi ślubne

Na szczególną uwagę zasługuje decyzja pary o samodzielnym przygotowaniu uroczystości. Trzeba przyznać, że samodzielne przygotowanie wesela nie jest procesem łatwym, a nawet wyczerpującym, gdyż cała odpowiedzialność za spójność uroczystości tego dnia spoczywa na samych nowożeńcach.

Istnieje szereg usług i produktów, bez których ślub praktycznie nie jest możliwy. Oczywiście masz pełne prawo do postępowania według własnego uznania, ale nie radzimy rezygnować z następujących rzeczy i usług:

 • Pierścionki zaręczynowe;
 • Suknia ślubna i garnitur pana młodego;
 • Usługi fotograficzne;
 • Minimalna florystyka ślubna (bukiet, butonierka);
 • Kawiarnia lub restauracja;
 • Usługi muzyków lub DJ;
 • Usługi prezentera;
 • Tort weselny.

Od czego zacząć przygotowania do ślubu?

Jeśli budżet jest mniej więcej pewny, można zacząć planować szczegółowo i zamówić te usługi, na które jest największa konkurencja wśród nowożeńców. Przede wszystkim należy wykonać następujące czynności:

 1. Zdecyduj się na liczbę gości. Na podstawie tych danych można obliczyć przybliżoną kwotę, jaką możesz przeznaczyć z budżetu na bankiet weselny w kawiarni lub restauracji. Można też sprawdzić, na jaki lokal można liczyć — jeśli nie ma wielu gości, można zaoszczędzić lub wybrać najlepszą restaurację z dobrym jedzeniem i nienaganną obsługą. Napoje alkoholowe liczone są osobno. I nawet jeśli zdecydujemy się na świętowanie tego wydarzenia w domu z najbliższymi lub urządzimy wesele na łonie natury, to i tak trzeba sporządzić podstawowe menu lub wybrać firmę cateringową, która wykona wszystkie obliczenia.
 2. Jeśli zdecydujecie się na wesele w restauracji lub kawiarni, obliczcie koszt dekoracji lokalu. Zapytaj pracowników lokalu — jeśli nie planujesz wydawać tysięcy złotych na zaprojektowanie unikalnego wystroju tematycznego, możesz być zadowolony z dekoracji, które mogą zaoferować. Oczywiście za takie dekoracje też trzeba będzie dodatkowo zapłacić, ale będą one znacznie tańsze niż tworzenie nowych dekoracji ślubnych na zamówienie. Dla tych, którzy uważają, że wystrój jest niezbędny, polecamy skorzystanie z usług profesjonalistów i znalezienie dekoratorów.
 3. W koszty trzeba będzie wliczyć konferansjera, bo bez niego goście będą się nudzić. Jeśli jednak planujecie wesele kameralne i w związku z nim obiad weselny dla krewnych lub wesele we dwoje, możecie obejść się bez usług konferansjera.
 4. Jeśli zdecydujesz się zaprosić gwiazdy na wesele, nie zapomnij wyjaśnić kosztów programu, ponieważ zwykle nie jest to tanie. Jeśli nie masz dużo wolnej gotówki w budżecie, lepiej zainwestować trochę więcej pieniędzy w dobrą muzykę na żywo, niż rezerwować kiepską muzykę i mało inspirujący program pokazu.
 5. Potrzebne będą również pieniądze na usługi fotograficzne i wideo. Oczywiście to każda para sama decyduje, czy potrzebuje obu, czy może lepiej trzymać się tylko jednego — fotografa lub kamerzysty. Możesz wybrać jedno lub drugie, ale w żadnym wypadku nie musisz oszczędzać na jakości zdjęć i filmów, które uchwycą szczęśliwe chwile, ponieważ pozostaną z Tobą na zawsze.
 6. Oszacuj, ile możesz wydać na suknię ślubną i garnitur pana młodego. Koszt zależy od tego, jak bardzo będą one zaawansowane.
 7. Ważną i obowiązkową pozycją wydatków będzie zakup obrączek ślubnych. Warto potraktować to poważnie, bo to właśnie obrączki jako symbol wiecznej miłości będą towarzyszyć Wam przez całe życie.
 8. Oblicz koszt makijażu ślubnego, fryzury i wszystkich powiązanych akcesoriów. Wydaje się, że niektóre usługi kosmetyczne można wykonać bez zamawiania ich u profesjonalistów — na przykład samodzielnie wykonać makijaż lub poprosić koleżankę, aby zrobiła to za ciebie. Jeśli jednak wśród najbliższych nie ma profesjonalnych fryzjerów i wizażystów, oszczędzanie na wizycie w salonie kosmetycznym nie jest wskazane. Profesjonalny makijaż to gwarancja, że będziesz wyglądać dobrze — zarówno na żywo, jak i na zdjęciach.
 9. Załatw sprawy transportowe. Być może będziesz potrzebował busa dla swoich gości i ładnego samochodu dla siebie.
 10. Odłóż pewną sumę pieniędzy na weselne słodkości — na pewno musisz mieć tort weselny.

Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie te punkty, masz już przed sobą całkiem jasny obraz. Nie krępujcie się dodać do kosztów co najmniej 15% więcej, bo nieprzewidziane sytuacje nie są rzadkością w przygotowaniach do ślubu.

Powiązane artykuły