Home Life Style Samochód elektryczny

Samochód elektryczny

by Agata Kubiak
Samochód elektryczny

Samochód elektryczny

Samochód elektryczny. Nie ma wątpliwości, że na rynku pojawia się coraz więcej pojazdów elektrycznych. Dlatego rośnie ich zwolenników i przeciwników. Niektórzy uważają, że samochody elektryczne to niezawodne maszyny perpetuum mobile, podczas gdy inni ufają tradycyjnym samochodom spalającym.

Sprawdźmy więc zalety i wady pojazdów elektrycznych. Może ten artykuł rozwiąże Twoje wątpliwości.

Zalety pojazdów elektrycznych

Samochód elektrycznyOczywiście największą zaletą pojazdów elektrycznych są koszty ich utrzymania i użytkowania. Energia elektryczna nie jest droższa niż ropa czy benzyna, a jej koszt jest łatwiejszy do przewidzenia. Oczywiście ceny energii elektrycznej nie będą się zmieniać i nie będą tak olśniewające jak ceny paliwa.

Kolejną niewątpliwą zaletą jest to, że konstrukcja pojazdów elektrycznych jest znacznie prostsza. To z kolei zmniejsza ryzyko awarii i naprawy. Dlatego użytkownicy pojazdów elektrycznych nie będą musieli wymieniać filtrów i oleju. Na pewno zaoszczędzi to twój czas ale i pozwoli na brak zbędnych wydatków.

Wady samochodów elektrycznych

Chociaż samochody elektryczne mają wiele zalet, mają też wady. Jednym z głównych czynników jest niewątpliwie stosunkowo niewielki zasięg w kilometrach na jednym ładowaniu. Należy pamiętać, że obecne samochody elektryczne mogą przejechać tylko od 100 do 200 kilometrów na jednym ładowaniu.

Niestety, nie wszystkie urządzenia elektryczne, takie jak radia czy klimatyzatory, mogą pomóc w skróceniu kilometrów. Innym problemem, który może skutecznie uniemożliwić kierowcom kupowanie samochodów elektrycznych, jest to, że wciąż brakuje stacji do ładowania samochodów.

Wynika to głównie z niewystarczającego popytu na takie samochody. Oczywiście optymistycznie liczba stacji ładowania systematycznie rośnie, ale na pewno nie będzie rozwijała się w tempie, które daje kierowcom poczucie, że stan magazynowy jest wystarczający. Kolejną wadą jest czas ładowania. To trwa dłużej niż tankowanie samochodu.

Samochód elektryczny ładowanie

Jeśli chcesz w pełni naładować samochód, zajmie to kilka godzin. Dlatego raczej nie będziemy jeździć tym typem auta, zwłaszcza zimą, gdy temperatura jest poniżej zera, zużycie energiiSamochód elektryczny wzrośnie. Porozmawiajmy wreszcie o cenie. Okazuje się, że nie namówiła kierowcy do zakupu samochodu. Cena aut elektrycznych jest kilkakrotnie wyższa od ceny benzyny, ale to nie wszystko.

Kierowca zwykle musi mieć w zestawie np. Urządzenie do ładowania auta w domu oraz specjalne wyposażenie, takie jak zestaw kabli do zakupu auta. Niestety te koszty nie są minimalne, bo kosztują tysiące dolarów. Złoty. Ostatnim, ale równie ważnym aspektem jest kwestia strony internetowej. Niestety, gdy nasz samochód się zepsuł, jedyną opcją było wezwanie przyczepy i sprowadzenie samochodu na miejsce zdarzenia. I musimy pamiętać, że obiektów takich jak stacje ładowania jest bardzo niewiele.

Samochody elektryczne

nie są dla każdego. Jednym z największych problemów, z jakimi borykają się elektrycy, jest słaba dostępność stacji ładowania. Choć ich liczba rośnie, częste podróże na duże odległości w Polsce wydają się nieco uciążliwe. Jaki jest najlepszy sposób korzystania z pojazdów elektrycznych? Ładuj z własnego gniazdka. Najlepiej w nocy, z niższą taryfą. Wystarczająca jazda jest również dobra, więc nie musisz go ładować w ciągu dnia.

To problem dla osób mieszkających w budynkach mieszkalnych. Spółdzielnie i sąsiedzi często nie zgadzają się na ładowanie z gniazdek na parkingach podziemnych. Dlatego trzeba szukać pobliskich stacji ładowania – w mniejszych miastach jest ich niewiele lub nie ma ich wcale. Nawet przy dotacjach rządowych cena samochodów elektrycznych jest znacznie wyższa niż benzyny. Korzystając z samochodu, możesz zaoszczędzić pieniądze. Generalnie ładowanie pojazdów elektrycznych jest tańsze niż ładowanie pojazdów elektrycznych.

Samochód elektrycznyKolejną zaletą jest to, że amortyzując pojazdy elektryczne, firma otrzyma korzystniejsze ulgi podatkowe. Jeśli przejeżdżasz nie więcej niż 300 kilometrów tygodniowo, wystarczy odwiedzać stację ładowania co 7 dni. Pojazdy elektryczne sprowadzane z zagranicy są zwolnione z podatku konsumpcyjnego. Dotyczy to również pojazdów hybrydowych z silnikami spalinowymi o pojemności nie większej niż 2,0 litry.

Kierowcy pojazdów elektrycznych mogą również korzystać z pasów dla autobusów, oszczędzając w ten sposób czas tracony w korkach. Jak wiesz, czas to pieniądz. Ponadto zrezygnowali z opłat parkingowych na płatnych parkingach. Jeszcze kilka lat temu ogromne akumulatory zajmowały dużą część bagażnika samochodu elektrycznego.

W dzisiejszych czasach kupując samochody elektryczne nie musimy iść na żadne ustępstwa – samochody elektryczne są tak praktyczne i przestronne, jak samochody z silnikiem spalinowym. Dostępnych jest coraz więcej modeli z różnych segmentów rynku, co oznacza, że każdy może znaleźć samochód, którego potrzebuje.

Popularność pojazdów elektrycznych

Popularność pojazdów elektrycznych na polskich drogach gwałtownie wzrosła, które zajęły już znaczną część rynku nowych samochodów. Stopniowo przechodzą z niszowego rynku do samochodów głównego nurtu i być może weszli na rynek samochodowy wcześniej, niż ktokolwiek przypuszczał.

Jeszcze w tym roku Volkswagen dołączy do tego specjalnego segmentu rynku ze swoim pierwszym całkowicie bezemisyjnym modelem ID.3. Dlatego warto poznać podstawowe informacje o tych samochodach. Wiele rzeczy, które naszym zdaniem są nieaktualne lub całkowicie błędne. Jak dotąd samochody elektryczne to wciąż nowość w Polsce, a większość z nas nie wie nic o ich naturze i tym, co zapewniają. Warto jednak wiedzieć o nich więcej, bo szybciej niż nam się wydaje mogą stać się ważną częścią naszego życia.

Jak działa samochód elektryczny?

Jak sama nazwa wskazuje, ma elektryczny odpowiednik, a nie silnik spalinowy. Pierwsza porusza paliwo ciekłe, wywołując eksplozję w cylindrze, podczas gdy ta druga przesuwa prąd dzięki wirnikowi obracającemu się w polu magnetycznym. Jest to z kolei spowodowane uzwojeniem przewodzącym prąd. Samochód z silnikiem spalinowym ma zbiornik paliwa, a samochód elektryczny – akumulator. Jest podobny do tego, który znamy z telefonów komórkowych czy laptopów, ale skala jest odpowiednia. Silniki elektryczne są znacznie mniejsze i lżejsze niż silniki spalinowe. Z kolei akumulator jest większy i cięższy niż zbiornik paliwa.

Jak prowadzić samochód elektryczny?

Samochód elektrycznyZarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne samochody elektryczne mogą wyglądać jak to, co znamy z ulicy. Jednak jeżdżą inaczej. Po uruchomieniu napędu nie słychać dźwięku, a moc przepływa do kół w stałym, jednokierunkowym tempie. Zwiększenie obrotów lub zmiana biegów nie spowodują opóźnień (w większości przypadków te samochody mają tylko jeden bieg).

Powiązane artykuły