Home News Sztuka wysoka czy popularna? Teatr we Wrocławiu prężnie konkuruje z największymi kinami

Sztuka wysoka czy popularna? Teatr we Wrocławiu prężnie konkuruje z największymi kinami

by Agata Kubiak
Teatr we Wrocławiu

Kulturalna mapa Wrocławia jest pełna miejsc, do których nie tylko mieszkańcy miasta, ale i przybywający do niego goście, tłumnie przychodzą niemal każdego dnia. Wśród nich są kina, muzea i restauracje, jednak wyjątkową rolę pełni teatr we Wrocławiu. Wystawiane na jego deskach sztuki przyciągają zarówno dorosłych, jak i dzieci, dla których to pierwsze spotkanie ze sztuką wysoką.

 

  1. Teatr we Wrocławiu nie jedno ma imię
  2. Duża scena kusi nietuzinkowymi spektaklami
  3. Teatr nie tylko dla dorosłych
  4. Ograniczenia związane z rządowymi obostrzeniami

 

Wrocławski teatr ma wieloletnią, bogatą tradycję, jednak wciąż potrafi zaskoczyć swoich widzów. Wśród teatralnych propozycji są zarówno spektakle tradycyjne, inspirowane wielkimi dziełami literackimi, jak i pełne niezwykłych utworów muzycznych musicale, a nawet performance jednoosobowe, tworzone przez mniejsze teatry offowe.

 

Teatr we Wrocławiu nie jedno ma imię

 

Mówiąc o teatrze we Wrocławiu, wiele osób ma przed oczami duża scenę Teatru Polskiego. To jednak nie jedyne miejsce, gdzie można na żywo obejrzeć fenomenalną grę aktorską miejscowych gwiazd. Duża scena Teatru Polskiego, czyli scena im. J. Grzegorzewskiego, mieści się nieopodal Urzędu Miasta, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 3. Ten sam teatr wystawia spektakle na jeszcze dwóch scenach – mieszczącej się na pl. Orląt Lwowskich Scenie na Świebodzkim oraz na Scenie Kameralnej przy ul. Świdnickiej 28. Swoje sceny na widzów w każdym wieku otwierają również inne teatry:

  • Wrocławski Teatr Lalek, Pl. Teatralny 4,
  • Wrocławski Teatr Pantomimy, Aleja Dębowa 16,
  • Wrocławski Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12
  • Teatr Muzyczny CAPITOL, ul. Piłsudskiego 72.

 

To jeszcze nie wszystkie teatry, które można odwiedzić we Wrocławiu. W mieście stu mostów działają również mniejsze teatry, których repertuar jest skierowany do konkretnej grupy widzów. Planując odwiedzić teatr we Wrocławiu, warto obserwować na bieżąco oferty na wydarzenia w poszczególnych miejscach i rezerwować na nie najlepsze bilety. W zależności od wybranego teatru, pojedynczy bilet można kupić już za 20 zł!

 

Duża scena kusi nietuzinkowymi spektaklami

 

Wrocław – miasto spotkań – to hasło towarzyszy mieszkańcom stolicy dolnego śląska już od roku 2000 i nie ma w nim ani odrobiny przesady. Koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi, spektakle i inne kulturalne wydarzenia odbywają się tutaj niemal codziennie, zarówno w tygodniu, jak i w weekend, dlatego każdy znajdzie dla siebie odpowiednią ofertę kulturalną. Wśród wrocławskich teatrów ogromnym zainteresowaniem cieszy się duża scena Teatru Polskiego, na deskach której wystawiane są różnorodne spektakle, zarówno te będące interpretacją wielkich dzieł literackich, jak i te, które odwołują się do współczesnej problematyki lub są jednym z elementów większych wydarzeń, jak choćby spektakl „Czas na mnie” zamykający obchody Roku Różewiczowskiego. Na widowni dużej sceny co tydzień zasiada setki widzów, aby przeżywać wraz z aktorami cudowne historie, pełne emocji, fascynacji i refleksji. Jeśli i Ty chcesz poczuć się wyjątkowo i być częścią niezwykłego wydarzenia, zadzwoń i kup bilet, pierwszy rząd czeka właśnie na Ciebie!

 

Teatr nie tylko dla dorosłych

 

Wrocławskie teatry coraz mocniej otwierają się na najmłodszych widzów, zachęcając tym samym ich rodziców, aby pozwolili swoim pociechom poznać tę formę sztuki wysokiej. Spektakle dla dzieci są zabawne, ciekawe, kolorowe i absorbujące, dlatego nie pozwalają się nudzić nawet klasowym rozrabiakom. Obserwowanie gry aktorskiej na żywo to dla dzieci ogromna frajda, której nie mogą doświadczyć, idąc do kina czy oglądając film w domu z rodzicami. Wyjście do teatru z dzieckiem pozwala poszerzyć jego horyzonty myślowe, pokazać mu, że świat jest fascynujący i jeśli tylko chce, może być ważną częścią tego świata.

 

W spektaklach przeznaczonych dla młodych widzów coraz częściej uczestniczą przedszkolaki, dla których wyjścia są organizowane przez miejscowe przedszkola. Do teatrów zjeżdżają się też uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy na żywo oglądają świat ze znanych im lektur czy dzieł literackich, znajdujących się w kanonie książek dodatkowych. Wielu uczniów, którzy za młodych lat uczestniczą w spektaklach teatralnych, kontynuuje zwyczaj chodzenia do teatru również później, kiedy samodzielnie decyduje o tym, jak spędzić swój wolny czas.

 

Ograniczenia związane z rządowymi obostrzeniami

 

Pandemia koronawirusa sprawiła, że teatralne życie, nie tylko we Wrocławiu, ale i w setkach innych miast w Polsce, zamarło na wiele miesięcy. Obecnie ponownie widzowie mogą cieszyć się z możliwości odwiedzenia ulubionego teatru, jednak z zachowaniem stosownych procedur, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. W teatrze należy zasłaniać nos i usta za pomocą maseczki oraz dezynfekować ręce. W związku z niestabilną sytuacją, obsługa teatru ma prawo prosić widzów o wypełnienie oświadczenia, że nie mieli kontaktu z osobą zakażoną w ciągu ostatnich dwóch tygodni lub nie zostali skierowani na izolację lub kwarantannę.

Powiązane artykuły