Home Zdrowie Opryszczka na ustach u dziecka dlaczego powstaje i jak zapobiegać i leczyć?

Opryszczka na ustach u dziecka dlaczego powstaje i jak zapobiegać i leczyć?

by Agata Kubiak
opryszczka

Każdy rodzic, którego dziecko zetknęło się z tą dolegliwością, wie, jak nieprzyjemnym dla pociechy doznaniem jest opryszczka. W niektórych przypadkach potrafi ona utrudnić przyjmowanie pokarmów i napojów. Skąd jednak bierze się ten wykwit skórny i jak skutecznie sobie z nim radzić?

Czym jest opryszczka i co ją powoduje?

Opryszczka jest zakaźną chorobą wirusową, atakującą przede wszystkim małe dzieciZakażenie, do którego dochodzi w dzieciństwie, wywołane jest przez wirus z grupy HSV (Herpes simplex virus), a konkretnie HSV-1. Jej głównym objawem jest charakterystyczny wykwit, objawiający się najczęściej na ustach dziecka, który nierzadko utrudnia mu normalne funkcjonowanie. Niestety – po pierwotnym zakażeniu opryszczką choroba ta będzie nawracać; nie znaleziono jeszcze metody na całkowite wyeliminowanie jej z organizmu zakażonego (choć zdarza się, że dzieci przechodzą ten stan bezobjawowo). Objawy opryszczki można jednak skutecznie łagodzić.

Opryszczka u dzieci – powikłania i komplikacje

Niestety, choć opryszczka zazwyczaj nie kojarzy się ludziom z poważną chorobą, może prowadzić do powikłań. Szczególnie u dzieci poniżej 6-go roku życia lubi przeobrazić się w zapalenie jamy ustnej. O wiele poważniejszą komplikacją nieleczonej opryszczki jest jednak, często śmiertelne, opryszczkowe zapalenie mózgu. Opryszczka może być też niebezpieczna dla dzieci, których matki nigdy jej nie przeszły – nie przekazały im bowiem niezbędnych przeciwciał.

opryszczka u dzieci

opryszczka u dzieci

Jak leczyć opryszczkę?

Na szczęście leczenie opryszczki jest proste, a w niezbędne produkty można zaopatrzyć się choćby w aptece internetowej wapteka.pl. Specyfiki na opryszczkę najczęściej dostępne są pod postacią kremów, żelów, a także plastrów. Działają one w sposób łagodzący objawy choroby, redukują uczucie świądu i pieczenia. W większości przypadków nawet plastry na opryszczkę są po przyklejeniu do skóry dziecka całkowicie niewidoczne – może ono więc śmiało udać się do szkoły bez obawy o wścibskie spojrzenia innych dzieci.

Opryszczka u dzieci – co jeszcze warto wiedzieć?

Kiedy opryszczka na ustach przechodzi do postaci zaawansowanej, objawia się pękającymi, bolesnymi grudkami na wargach. Strupków tych absolutnie nie wolno drapać, ponieważ może to prowadzić do powstania zakażenia i wydłużenia czasu choroby. Warto również wiedzieć, że u niektórych dzieci opryszczce może towarzyszyć ogólne osłabienie odporności – warto więc suplementować im dostosowane do ich wieku witaminy.

Powiązane artykuły