Home Life Style Upał jak ochłodzić mieszkanie?

Upał jak ochłodzić mieszkanie?

by Agata Kubiak
Upał

W okresie letnim temperatury bardzo szybko rosną, co przekłada się nie tylko na klimat na dworze, ale też na odczuwalną temperaturę w domu.

By uchronić się przed upałem w domu, warto postawić na sprawdzone sposoby, które sprawią, że upały przestaną być dokuczliwe. Poniżej można znaleźć listę sposobów, które skutecznie uchronią przed gorącem w okresie letnim.promienie słoneczne

Biała tkanina na oknie jako sposób na upał

Biała tkanina to sposób na zmniejszenie temperatury w okresie letnim. Na oknie można zawiesić zwykłą białą, bawełnianą tkaninę, która będzie nieprzezroczysta.

Taki materiał dobrze jest zawiesić nie wewnątrz mieszkania, ale na zewnątrz. Tam tkanina będzie skutecznie chronić przed dostaniem się gorąca do środka.

Jeśli tkaninę zawiesi się od wewnątrz, to metoda nie będzie aż tak skuteczna, ponieważ szyba nagrzeje się, a co za tym idzie również wnętrze pomieszczenia.

ciepłe powietrzeKoniecznie trzeba wybrać białą tkaninę, gdyż inne kolory nie sprawdzą się. Prócz tego, tkaninę można również zwilżyć wodą i dopiero wtedy zawiesić.

Chłodzenie przez wietrzenie

Wietrzenie może skutecznie ochłodzić oraz odświeżyć mieszkanie. Warto otwierać okno w porze nocnej oraz wczesnym porankiem, wtedy temperatura na dworze będzie niższa niż w porze południowej.

Podczas wietrzenia warto otwierać okno przeciwległe, by zapewnić aktywną cyrkulację powietrza. Warto również nie zapomnieć, że wietrzenie jest nierzadko powodem, dla którego w domu robi się głośno.

obniżyć temperaturęWarto każdorazowo pilnować, by nie doszło do przeciągu. Jest to działanie, które jest bardzo ekonomiczne, a zarazem efektywne.

Rolety i zasłony wewnątrz mieszkania

Kolejnym sposobem na niższą temperaturę wewnątrz mieszkania jest postawienie na funkcjonalne elementy wyposażenia.

Można tutaj wymienić rolety, które znajdują się na zewnątrz oraz żaluzje, które montuje się wewnątrz domu.

nawilżanie powietrzaTakie dodatki można zakupić raz na wiele lat, co przełoży się nie tylko na możliwość odgradzania się od upałów w trakcie letnich miesięcy.

Rolety oraz żaluzje są praktyczne przez cały rok, również w trakcie zmiany pogody na ulewną czy też na gwałtowne nawałnice.

Warto zaopatrzyć się w takie elementy, gdyż są one praktyczne, funkcjonalne oraz mogą stanowić część wystroju wnętrza.

Montaż można przeprowadzić nawet samemu, nie wszystkie żaluzje wymagają pracy z wiertarką, niektóre można przymocować w prosty sposób z wykorzystaniem taśmy klejącej.

Folia okienna przeciwsłoneczna

ochłodzić pomieszczenieFolie okienne przeciwsłoneczne to sposób na schłodzenie okna w nowoczesny sposób.

Produkt ten jest stosunkowo nowy na rynku, a jego istnienie nie powinno być mylone z folią aluminiową. Jest to produkt, który może zrobić wielką różnicę.

Należy go montować na okno, jednak nie jest ważne to czy znajduje się od wewnętrznej, czy też zewnętrznej strony.

Warto przy tym wiedzieć, że folia, jeśli zostanie umieszczona na zewnętrznej stronie, może wykazać się większą skutecznością, co oczywiście przekłada się na większy komfort mieszkańców.

obniżenie temperaturyFolia z wyglądu jest niepozorna, ponieważ może być nawet zupełnie transparentna.

Warto jednak wiedzieć, że im wyższa jakość tego produktu, tym folia będzie grubsza, co przełoży się także na cenę.

Omawiane rozwiązanie można stosować na wszystkich rodzajach okien, na szybach mniejszych oraz większych.

Chłodzenie pomieszczenia przez sufit

upalne dniKolejnym nowoczesnym rozwiązaniem jest chłodzenie przez zamontowanie na suficie stosownej konstrukcji.

By takie rozwiązanie było możliwe, trzeba posiadać sufit podwieszany, na którym będzie trzeba zamontować stosowne panele.

Chłodzenie będzie możliwe dzięki systemowi rurek, w których popłynie zimna woda. Temperaturę można regulować, dzięki wygodnemu systemowi.

Panele nie zabierają dużo miejsca, ich grubość jest niewielka. Warto jednak mieć na uwadze, że samodzielny montaż takiego systemu może być trudny do wykonania.

wietrzenie pomieszczeńWarto lepiej postawić na usługi doświadczonej firmy w takim przypadku. Cały system jest jednak bardzo cichy i nie powoduje żadnego dyskomfortu w pomieszczeniu.

Roleta zewnętrzna jako sposób na niższą temperaturę

Roleta zewnętrzna nie jest nowym wynalazkiem, jednak jej funkcjonalność również uległa polepszeniu.

Obecnie można znaleźć rolety, które pozwolą na automatyczne opuszczanie oraz podnoszenie, wedle zaplanowanego harmonogramu. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne.

wilgotność powietrzaW okresie letnim można harmonogram dowolnie modyfikować, a kolejną zaletą, która wynika z posiadania takich żaluzji, jest pomoc w utrzymaniu czystych okien.

Warto wybrać rolety w kolorze białym, które będą odbijały światło.

Klimatyzacja sposobem na błyskawiczne ochłodzenie

Klimatyzacja jest niezaprzeczalnie wydajna. Może być stosowania w pomieszczeniach większych, mniejszych, w domach oraz pomieszczeniach biurowych. Jest ona jednak droga w utrzymaniu.

ochłodzenie mieszkaniaJej posiadanie na pewno odbije się na portfelu oraz rachunkach. Jednak dla osób, które cenią sobie wygodę i skuteczność, takie rozwiązanie będzie doskonałe.

Klimatyzacja jest wygodna oraz intuicyjna w użytkowaniu, najczęściej ma się do dyspozycji pilota.

Wentylatory sufitowe i oczyszczacze powietrza latem

ochłodzić pokójWentylatory sufitowe są urządzeniem, które jest efektowne, może skutecznie schładzać powietrze, jednak nie nadaje się zupełnie do małych oraz niskich pomieszczeń.

Takie urządzenie potrzebuje nieco więcej miejsca. Sporą popularnością cieszą się za to małe wiatraki, które mogą stać na ziemi lub też na stoliku, ewentualnie na innym meblu.

Ich obecność w pomieszczeniu daje podmuch powietrza, co przyczynia się obniżenia temperatury. Są to urządzenia również bardzo tanie oraz łatwo dostępne. W okresie letnim posiadają je w swojej ofercie nie tylko sklepy elektroniczne. Warto posiadać taki wiatrak, jeśli chce się niewielkim kosztem schłodzić pomieszczenie.

Jedną z nowszych alternatyw są także kolumny powietrza, które mają podobną funkcję co wiatraki, jednak mogą one posiadać kilka sprytnych funkcji w zależności od modelu.

Możliwe jest ustawienie wyłączenia się urządzenia po upływie określonego czasu. Można więc przy takiej kolumnie zasnąć i nie martwić się, że urządzenie będzie działać do rana.

 

Powiązane artykuły