Home Life Style Imiona

Imiona

by Agata Kubiak
Imiona

Imiona, Imię to coś, co towarzyszy każdemu z nas od pierwszego dnia życia. Nie bez powodu, jego wybór dla dziecka często spędza sen z powiek przyszłym rodzicom.

Imiona mają swoje znaczenie, często kojarzą się pozytywnie lub negatywnie i każdy chce, aby właśnie to imię, które nosi było wyjątkowe. Jakie są najpopularniejsze imiona dla kobiet i mężczyzn, a jakie pojawiają się w statystykach zdecydowanie rzadziej?

Najpopularniejsze imiona żeńskie

Kobiece imiona bywają bardzo zróżnicowane, a te, które jeszcze do niedawna wydawały się najbardziej popularne, ustępują miejsca całkiem nowym. Jeszcze  kilkadziesiąt lat temu mnóstwo dziewczynek dostawało na imię Maria, Teresa, Zofia, Barbara, Danuta, Elżbieta.urządzeniu użytkownika

Próżno było wówczas szukać kogoś, kogo imię byłoby obcojęzyczne, brzmiało całkiem inaczej, niż te, które zwykle nadawali dzieciom młodzi rodzice. Już nieco później, pod koniec ubiegłego stulecia bardzo dużo małych dziewczynek nosiło imiona takie jak Katarzyna, Karolina, Anna czy Klaudia lub Paulina.

Obecnie niezwykle popularne imiona żeńskie to Julia, Zuzanna, Hanna, Maja czy Zofia. W statystykach nie brakuje jednak także takich jak Natalia, Emilia, Amelia. Weronika lub Alicja.

Najpopularniejsze imiona męskie

Marek, Janusz, Krzysztof czy Andrzej to nadal imiona, które nosi w Polsce ogromna liczba dorosłych mężczyzn. Były one niezwykle chętnie wybierane jakiś czas temu, jednak aktualnie coraz rzadziej nadaje się je noworodkom.

znaczenie imionZ czego może to wynikać? Być może po prostu swego czasu panował ich przesyt, może kojarzą się młodym rodzicom z ich wujkami czy dziadkami i nie zdają się być tak atrakcyjne, kiedy myślą o małym chłopcu.

Trzydzieści lat temu bardzo chętnie wybierano za to imiona takie jak Łukasz, Mateusz, Piotr, Dawid czy Kamil. Jeszcze na początku nowego stulecia mnóstwo dzieci dostawało imiona Jakub, Kacper, a także Michał.

Aktualnie do łask wracają imiona takie jak Jan, Antoni czy Franciszek. Powrót do imion, jakie nadawano wiele lat temu obserwuje się nie tylko wśród imion męskich, ale także żeńskich.

Imiona złotego środka

księga imionCzym są imiona złotego środka? To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą nadać swojemu dziecku imię ładne, niezbyt oryginalne, ale też nie takie, które zdaje się być w czołówce tych najpopularniejszych. Jakie imiona obecnie można więc zaliczyć do tej grupy?

Wśród żeńskich będą to Sara, Matylda, Paulina, Małgorzata, Aniela, Joanna czy Izabela. Wśród męskich: Borys, Kajetan, Sebastian lub Krystian.

Zdecydowanie będzie to naturalnie znacznie większa grupa, a imiona złotego środka będą także cieszyły dużą popularnością, chociaż będą nadawane znacznie mniej chętnie od tych, jakie biją rekordy popularności.

Najrzadsze imiona w Polsce

lista imionPoza tymi bardzo popularnymi zdarzają się także imiona niezwykle oryginalne. Bywa, że nosi je jedynie kilka osób w kraju.

Często są to imiona zagraniczne, nadane przez rodziców, z których np. jedno właśnie jest obcokrajowcem. Zdarza się też, że jakieś imię jest po prostu wybierane mniej chętnie.

Z męskich może to być Lesław, Radzimir, Alojzy, Aureliusz, Alfred, Klaudiusz czy też Dionizy.

najładniejsze imionaNie brak także imion inspirowanych bohaterami różnych powieści Romeo, Kaspian, Tristan, Leonidas czy Baltazar także pojawiają się w rejestrach.

Jeżeli chodzi o rzadkie imiona dla kobiet to są to między innymi: Balbina, Adela, Aisza, Brygida, ale również Cataleya, Daniela, Delfina, Esmeralda czy Dobrawa albo Dolores.

Nie sposób wymienić ich wszystkich, gdyż naprawdę ogromna liczba ludzi rodzi się i dostaje imię, jakiego praktycznie nikt w kraju nie słyszał, a często nawet nie potrafi poprawnie wymówić.

Najrzadsze Imiona Dla Dziewczynek

  1. Dobrawa: To staropolskie imię oznaczające „dobra” lub „dobrze wróżąca”. Jest bardzo rzadko nadawane, ale ma piękne, historyczne korzenie.
  2. Mirabel: Delikatne i wyjątkowe imię, które w Polsce jest rzadko spotykane. Pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „godna podziwu”.
  3. Idalia: Imię o greckim pochodzeniu, oznaczające „widząca” lub „widząca rzeczy boskie”. Jest rzadko wybierane, ale ma wyjątkowe brzmienie.
  4. Eufemia: To imię pochodzi z języka greckiego i oznacza „dobrze mówiąca”. Jest bardzo rzadko spotykane, co czyni je wyjątkowym wyborem.

Najrzadsze Imiona Dla Chłopców

  1. Borysław: Staropolskie imię, które oznacza „walczący” lub „sławny wojownik”. Jest rzadko wybierane, ale ma silne i męskie brzmienie.
  2. Sambor: Kolejne staropolskie imię, które oznacza „ten, który walczy w bitwie”. Jest bardzo unikalne i rzadko spotykane.
  3. Erazm: Imię o greckim pochodzeniu, oznaczające „ukochany” lub „pożądany”. Jest rzadko wybierane, ale ma głębokie znaczenie i eleganckie brzmienie.
  4. Witold: Chociaż to imię jest bardziej znane, jego popularność znacznie spadła, czyniąc je rzadziej spotykanym. Pochodzi z języka litewskiego i oznacza „władca lasu”.

Unikalność i Oryginalność

Wybierając rzadkie imię dla dziecka, rodzice często kierują się chęcią nadania wyjątkowego i oryginalnego imienia, które będzie się wyróżniać. Rzadkie imiona mogą mieć również głębokie znaczenie lub nawiązywać do rodzinnych tradycji czy historii.

Jakie jest najczęstsze imię w Polsce?

Na przestrzeni ostatnich lat nieco zmienia się popularność niektórych imion. Bez wątpienia jednak wśród kobiet, zarówno tych małych, jak i nieco starszych niezwykle często pojawiającym się imieniem jest Anna, a także Maria.

nietypowe imionaNierzadko spotkać można nie tylko dojrzałe kobiety noszące takie imiona, ale także mnóstwo małych dziewczynek, które przychodzi na świat otrzymuje je, często po babci lub prababci.

Męskie imię, które wiedzie prym to Piotr i chociaż mimo wszystko zdaje się, że nie jest aktualnie na topie, to wciąż pojawiają się mali Piotrusie, a i tych starszych zdecydowanie nie brakuje wśród polskich mężczyzn.

Powracające ostatnio do łask imię takie jak Jan również zdecydowanie musi się znaleźć na liście.

Najpopularniejsze imię w Polsce 2022

Rok 2022 jeszcze nadal trwa, a zatem narodzi się z pewnością jeszcze mnóstwo dzieci, jednak już można zaobserwować, że niektóre z imion, nadawanych w poprzednich latach nadal będzie w czołówce.

Dla chłopca zdecydowanie może być to Antonii, Jan lub Aleksander. Najwięcej małych dziewczynek może dostać imię Julia lub Zuzanna.

Mimo wszystko lista tych, które obecnie są popularne jest bardzo długa. Leon, Jakub, Franciszek, Szymon, Mikołaj lub Stanisław to również ulubione imiona dzisiejszych młodych rodziców. Dla dziewczynek często wybierają oni między innymi Hanna, Zofia, Maja, Lena czy nawet Iga.

najładniejsze imięTak naprawdę na przestrzeni ostatnich kilku lat w rankingach popularności wciąż pojawiają się te same, często tylko w innej kolejności.

Śmiało więc możemy ocenić, że to właśnie te, wyżej wymienione są najpopularniejsze i wygląda na to, że jeszcze jakiś czas tak będzie.

Czym się kierować wybierając imię dla nowego członka rodziny? Czy dobrze jest postawić na oryginalne?

Czy lepiej wybrać tradycyjne, polskie silne imię? To trudna decyzja, jednak przede wszystkim warto kierować się sercem i nie przejmować tym, czy imię, jakie wybraliśmy spodoba się innym.

Aktualnie trendy bardzo się zmieniają, wzrasta także poziom tolerancji dla imion zagranicznych i nie wydają się już one tak egzotyczne, jak jeszcze kilka lat wcześniej.

Dobrze jest sięgać po te zapomniane, piękne polskie imiona, ale dobrze jest też śmiało decydować się na inne, ciekawe, brzmiące nieco intrygująco. Mimo wszystko nie ma dwóch takich samych osobowości, tak więc imię, chociaż niezwykle istotnym wciąż pozostaje tylko dodatkiem.

Powiązane artykuły