Home Life Style Sen o zębach poznaj jego znaczenie

Sen o zębach poznaj jego znaczenie

by Agata Kubiak
Sen o zębach

Sen o zębach psujących się lub wypadających zębach, złamanym zębie, albo o pięknych, białych zębach? Możliwości jest wiele.

Sen o zębach

sztuczne zęby

sztuczne zęby

Zęby należą do jednego z najczęstszych i nieraz również najbardziej przerażających motywów, jakie pojawiają się w naszych snach. Zazwyczaj sny tego typu kojarzą się negatywnie i wróżą nieszczęście, ale to, jak je interpretować, zależy w dużej mierze od kontekstu. Sprawdź, jakie znaczenie mogą mieć sny o zębach.

Sen o zębach znaczenie

Najczęściej przyjmuje się, że takie sny zwiastują nieszczęście, porażkę czy stratę – nawet w starożytnej Grecji uważano, że przepowiadają one śmierć lub utratę czegoś ważnego. Tradycyjne senniki również tak głoszą, dodając do tego nadchodzące kłopoty finansowe lub duże wydatki, jakie nas czekają.

aparat ortodontyczny

aparat ortodontyczny

Z biegiem czasu znaczenie snów o zębach zaczęło być rozszerzane i w zależności od kontekstu może ono bywać pozytywne, choć zazwyczaj wciąż budzą one niepokój i lęk, który utrzymuje się niekiedy nawet przez kilka dni. Carl Gustav Jung, szwajcarski psychiatra i psycholog, twierdził, że sny o zębach oznaczają strach przed utratą zdrowia i sił.

sen o zębach

sen o zębach

Najprostszym wytłumaczeniem pojawienia się tego motywu zębów w naszych snach jest lęk przed zbliżającą się wizytą u dentysty. Może to oznaczać także kompleks związany z tym, jak wyglądają nasze zęby, oraz negatywną samoocenę przez pryzmat swojego wyglądu i strach przed odrzuceniem przez innych. Poza tym sny o zębach mogą mieć różne znaczenie symboliczne, zależnie od kontekstu i stanu uzębienia, które pojawia się w naszych marzeniach czy koszmarach.

sen o zębach

sen o zębach

Sennik: wypadające zęby

mycie zębów

mycie zębów

Jednym z najczęstszych motywów w snach o zębach są wypadające zęby. Dla wielu osób jest to bardzo przejmujący, nieprzyjemny koszmar, gdyż nikt nie chce, by go to spotkało.

Jeżeli w śnie mamy do czynienia ze zdrowym zębem, który wypada bez jakiegokolwiek krwawienia, może to oznaczać nadchodzące negatywne zmiany w naszym życiu i poważne problemy, takie jak duża strata.

Może ona dotyczyć innych osób w naszym życiu, strat materialnych, negatywnych zmian w życiu osobistym czy zawodowym, a także utraty zdrowia. Być może należy zwrócić uwagę na swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, by się przed tym ustrzec. Kiedy śnią się nam wypadające zęby jedynki, może to oznaczać chorobę lub stratę bliskiej osoby.

zęby trzonowe

zęby trzonowe

Kiedy ząb jest chory i przy jego wypadaniu pojawia się krwawienie, to według sennika może to oznaczać pozytywną zmianę w życiu i rozwiązanie istniejących w nim problemów, z którymi nie możemy poradzić sobie od jakiegoś czasu.

Czasami sny o wypadających zębach potrafią przyjąć inną formę – w ich miejsce wyrastają nowe. Oznacza to wówczas pozytywne zmiany i pozbieranie się po ciężkich przejściach. Jeżeli w śnie pojawia się motyw wypadających zębów mlecznych, może to oznaczać psychiczną przemianę śniącego albo gotowość do podjęcia jakiejś ciężkiej decyzji.

utrata zębów

utrata zębów

Sennik: ząb zdrowy

zepsutych zębach

zepsutych zębach

Piękne, białe zęby są powszechnie uznawane za oznakę zdrowia i dbania o siebie. Również w snach mają bardzo pozytywne znaczenie. Jeśli śni Ci się zdrowy ząb, to jest to symbol zdrowia, witalności, pewności siebie i powodzenia. Będziesz cieszyć się dobrym samopoczuciem i poradzisz sobie ze wszystkimi wyzwaniami, które staną na Twojej drodze.

Sennik wskazuje, że takie sny mogą zwiastować zażegnanie sporów i poprawę relacji z ważnymi osobami w naszym życiu, a także nadchodzące pozytywne zmiany. Jeżeli w śnie widzisz zdrowe zęby u innej osoby, możesz przypuszczać, że jest to ktoś, kto ma wobec Ciebie dobre intencje. Sen o zdrowych zębach to bardzo dobry znak na przyszłość.

Sen o zębach srebrnych lub złotych

brudne zęby

brudne zęby

Czasami śnią nam się konkretnie zęby srebrne lub złote. Według sennika sen o złotych zębach zwiastuje szczęście, bogactwo i dobrobyt. Może to oznaczać, że wkrótce czeka Cię przypływ pieniędzy lub pozytywna zmiana w życiu.

Pojawienie się w snach srebrnych zębów oznacza to samo, ale na mniejszą skalę, na przykład wygraną w konkursie – nie jest to tak dobry i mocny znak, jak złote zęby, ale wciąż bardzo pozytywny.

Niektóre senniki ostrzegają jednak, że sen o złotych zębach oznacza, że na Twojej drodze stanie jakaś duża pokusa, która może doprowadzić Cię do utraty pieniędzy, w związku z czym należy zastanowić się dobrze, nim podejmie się jakąś wiążącą decyzję.

Sennik: zepsute zęby

zęby zepsute

zęby zepsute

Psujące się zęby to poważny kłopot, który należy naprawić jak najszybciej, aby uchronić się przed problemami. Zepsute zęby pojawiające się w snach również ostrzegają przed nadchodzącymi kłopotami, najczęściej stratą i porażką. Może to także oznaczać, że osoba śniąca lub ktoś dla niej ważny nie dba o swoje zdrowie i jej stan może się pogorszyć.

 

zęby wypadające

zęby wypadające

Warto zwrócić uwagę, czy nie czyha na nas jakieś niebezpieczeństwo i czy nie zaniedbaliśmy jakiejś kwestii w swoim życiu, gdyż takie sny mogą też nas ostrzegać przed kłopotami finansowymi lub fałszywymi ludźmi w naszym otoczeniu.

Sennik: złamany ząb

Podobnie jak w przypadku snów o wypadających zębach, złamany ząb to koszmar, którego nikt nie chce przeżyć. Może to być zły zwiastun na przyszłość. Senniki najczęściej wskazują, że wróży to liczne zawirowania w życiu osobistym, w tym kryzys w związku albo nawet jego rozpad.

sztucznych zębach

sztucznych zębach

Być może musisz przemyśleć swoje bliskie relacje lub podjąć jakieś kroki, aby nie dopuścić do negatywnego rozwoju sytuacji. W sennikach pojawia się także inna interpretacja – sen o złamaniu zęba może oznaczać, że masz coś na sumieniu, co Ci ciąży i nie pozwala spać spokojnie.

Sennik: wyrywanie zębów

krzywe zęby

krzywe zęby

Sen o wyrywaniu zębów może pojawić się w wielu wariantach; może pojawić się w nim dentysta, ale i ktoś bliski, albo całkiem obca osoba.

Niezależnie od tego, taki sen ostrzega nas przed problemami czy wydatkami, a dodatkowo wzywa nas do uporządkowania różnych ważnych spraw w życiu, w tym finansowych, jeśli nie chcemy popaść w poważne tarapaty i ponieść strat.

Może to oznaczać, że nadszedł czas na wyrwanie metaforycznego zęba, czyli zakończenie relacji, która jest dla Ciebie toksyczna, nawet jeśli będzie to bolesne. Jeżeli w rolę osoby wyrywającej zęba wciela się ktoś inny niż dentysta, warto na niego uważać.

Powiązane artykuły