Home Fitness Jak pozbyć się boczków i w końcu mieć talię osy?

Jak pozbyć się boczków i w końcu mieć talię osy?

by Agata Kubiak
Jak pozbyć się boczków
Szczupła i ładna figura to marzenie każdej kobiety. Niestety złe nawyki żywieniowe i siedzący tryb życia sprzyjają tyciu i powstawaniu boczków. Sprawiają one, że nasza pewność siebie maleje i czujemy się gorzej w swoim ciele.
Dodatkową frustrację powodują ubrania, które nie układają się na ciele tak, jakbyśmy tego chciały.
Na szczęście mamy ogromny wpływ na to, jak wygląda nasze ciało i stosując się do kilku ważnych zasad, możemy poprawić wygląd naszej sylwetki i pozbyć się boczków. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak to zrobić. 

Dlaczego tak łatwo tyjemy w talii?

spalanie tkanki tłuszczowejNie ma jednego miejsca na ciele, które tyje jako jedyne. Tak naprawdę przybierając na wadze, nasze ciało zmienia się od stóp do głów.

Faktem jednak jest, że w zależności od predyspozycji genetycznych, niektóre miejsca na ciele tyją bardziej niż inne.

Osoby o figurze gruszki zdecydowanie najłatwiej przybierają w okolicy brzucha oraz boczków. Z kolei kobiety o figurze gruszki przyrost tkanki tłuszczowej dostrzegą w okolicy bioder i ud.

Dostarczając do organizmu pożywienia bogatego w węglowodany proste, możemy zaobserwować, że zwiększa się obwód naszej talii. Spowodowane jest to tym, że spożywane cukry podnoszą poziom insuliny we krwi, a ta sprzyja tyciu. Inną przyczyną może być także nietolerancja pokarmowa, która sprawia, że ciało puchnie.

tkankę tłuszczowąW takim wypadku konieczna jest całkowita zmiana dotychczasowej diety, co poprzedzone powinno zostać pakietem badań na nietolerancje pokarmowe.

Jak się pozbyć boczków?

Dobra wiadomość jest taka, że boczki nie muszą z nami zostać na zawsze.

Zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych i wdrożenie kilku prostych ćwiczeń podczas treningu pozwala w niedługim czasie pozbyć się ich i ładnie ukształtować swoją sylwetkę.

Na to, czy boczki pojawią się na naszym ciele, ma wpływ przede wszystkim dieta. To jadłospis obfitujący w produkty niezdrowe, smażone i bogate w cukry sprawiają, że odkłada nam się tkanka tłuszczowa. Efektem są nielubiane boczki oraz większa liczba na wadze.

spalić tkankę tłuszczowąWażne jest także to, ile kalorii spożywamy w ciągu dnia. Jeżeli jemy więcej, niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie na kalorie, możemy mieć pewność, że nie zostanie to zignorowane przez nasz organizm.

Jedząc dokładnie tyle, ile wynosi nasza całkowita przemiana materii, waga nie będzie ani maleć, ani rosnąc. Z kolei obcinając ilość dostarczanych kalorii, nasza waga zacznie spadać, co w efekcie poskutkuje redukcją boczków.

nasyconych kwasów tłuszczowychKolejną ważną sprawą jest ilość wypijanej wody w ciągu dnia. Każdy zdrowy człowiek powinien wypijać co najmniej 1,5 litra płynów w ciągu dnia.

Najlepszym wyborem jest niegazowana woda mineralna, która wpływa na wszystkie procesy w organizmie. Nie najlepszym wyborem są soki czy słodzone napoje, które mają w składzie dużą ilość cukru i wpływają na tycie.

Pijąc zbyt mało wody w ciągu dnia, możemy zaobserwować, że nasze ciało puchnie. Oznacza to, że zatrzymuje nam się woda w organizmie. By się jej pozbyć, należy wyrobić sobie zdrowy nawyk picia wody.

Tkanka tłuszczowa

spalanie tłuszczuOstatnią rzeczą jest nasz tryb życia i aktywność w ciągu dnia. Jeżeli jemy zbyt dużo, a dodatkowo w ciągu dnia nie podejmujemy żadnej aktywności fizycznej, w niedługim czasie zauważymy pogorszenie kondycji oraz zmianę wyglądu ciała, oczywiście na gorsze.

Oprócz treningów nie bez znaczenia jest także rodzaj wykonywanej pracy. Osoby, które pracują w biurze i w ciągu dnia niewiele się przemieszczają, powinny spożywać mniej kalorii od osób pracujących fizycznie.

Należy wziąć to pod uwagę, obliczając swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie.

 

Lista produktów zakazanych, jeśli chcesz zgubić boczki

Wiemy już, że nieodpowiedni tryb życia i kiepska dieta sprzyja powstawaniu boczków. Ale które produkty są najgorsze dla naszej sylwetki? Oto lista produktów zakazanych, do której należy się stosować, by zgubić boczki:

 • Produkty bogate w cukry proste, takie jak słodkie przekąski,
 • Produkty z przetworzonej białej mąki, na przykład białe pieczywo czy makarony,
 • Piwo i drinki,
 • Słodkie napoje i soki,
 • Słone przekąski, np. chipsy czy paluszki,
 • Produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

boczki ćwiczeniaAby zgubić boczki, dieta powinna być zdrowa i dostarczać wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. \

Warto opierać ją na pełnoziarnistych produktach, sezonowych owocach, warzywach oraz źródłach białka, takich jak chude mięso, ryby oraz nabiał. Ważne jest także to, jak często jemy.

Lepiej jeść mniejsze posiłki w odpowiednich odstępach czasu, niż jeść je rzadziej, ale zbyt duże porcje.

Talia osy – te produkty będą cię wspierać

regularne ćwiczeniaTalia osy jest pożądana przez wszystkie ćwiczące osoby i będące na dietach redukcyjnych. Nic dziwnego! Mając talie osy, wszystkie ciuchy układają się na nas jak na modelkach.

Ale czy talię osy może mieć każdy? Okazuje się niestety, że nie. Wszystko zależy od genetyki i rozstawu kości, który każdy ma inny. Istnieje kilka osób o konkretnych typach sylwetki, które pomimo odpowiedniej wagi, nie są w stanie osiągnąć talii osy.

Najczęściej jednak sylwetka kobiety ukształtowana jest w taki sposób, że różnica obwodu pomiędzy biodrami i piersiami a talią jest widoczna, a odpowiednie produkty mogą tę różnicę zwiększyć. Co więc jeść, by talia osy była bardziej widoczna?

 • Produkty z pełnego przemiału, na przykład bazujące na życie pełnoziarnistej mące pszennej,
 • Produkty niegazowane i bez cukru,
 • Domowe koktajle bazujące na imbirze i cytrynie, mające działanie odchudzające,
 • Chudy nabiał, taki jak naturalny twaróg, jogurty czy kefiry,
 • Sezonowe owoce o niskim indeksie glikemicznym,
 • Warzywa, szczególnie te o dużej zawartości wody-seler naciowy, szpinak, cukinia, bakłażan czy pomidory i ogórki.

Ćwiczenia na płaski brzuch

ujędrnienie skóryNie od dziś wiadomo, że ćwiczenia są sprzymierzeńcem w walce o lepszą sylwetkę.

Nie inaczej jest w przypadku ćwiczeń mających pomóc pozbyć się boczków. Wszystkie ćwiczenia wykonywane na brzuch, angażują także mięśnie skośne brzucha, które odpowiedzialne są za wygląd naszych boczków.

Zmieniając co jakiś czas rodzaj ćwiczeń, mamy pewność, że nasze mięśnie brzucha się wzmocnią, co zaowocuje poprawą sylwetki. Jakie ćwiczenia na płaski brzuch są najlepsze?

 • Brzuszki, zarówno te tradycyjne, jak i skośne,
 • Plank, czyli deska,
 • Nożyce i ich wszystkie modyfikacje polegające na unoszeniu nóg,
 • Hula hop,
 • Unoszenie nóg w pozycji leżącej.

boczki powstająKażde ćwiczenia poprawiają sylwetkę pod warunkiem, że są wykonywane prawidłowo. Każde powtórzenie należy wykonywać z napiętymi mięśniami brzucha, co jest gwarancją sukcesu. Na początek przygody z ćwiczeniami na boczki warto udać się na siłownię, gdzie profesjonalny trener zobaczy naszą technikę i oceni, czy ćwiczenia wykonywane są bezpiecznie i prawidłowo.

Powiązane artykuły