Home Life Style Symbolika kwiatów-znaczenie najpopularniejszych kwiatów i ich kolorów

Symbolika kwiatów-znaczenie najpopularniejszych kwiatów i ich kolorów

by Agata Kubiak
Symbolika kwiatów

Kwiaty są z nami prawie cały czas. Od niepamiętnych czasów ludzie uprawiali je na rabatach i dbali o to, aby na stole w domu zawsze był świeży bukiet.

znaczenie kwiatówKwiaty są piękną ozdobą, a także sprawiają, że wnętrze wygląda bardziej komfortowo i radośnie. Jednak każdy kwiat, a także jego kolor, to szczególny symbol o dużym znaczeniu. Więc jakie jest symboliczne znaczenie każdego gatunku?

Symbolika kwiatów w przeszłości

Bardzo ważna jest symbolika kwiatów w przeszłości. Dawniej emocje i uczucia, nie tylko pozytywne, wyrażano za pomocą konkretnych roślin.

Intencja została również przekazana za pomocą kwiatów, ze szczególnym uwzględnieniem kolorystyki najpopularniejszych kwiatów.

Dawniej kwiaty wykorzystywano do ozdabiania bożków, a także do wykonywania dekoracji ślubnych. Z biegiem czasu kwiaty stały się również zabawnym sposobem komunikowania się.

czerwone różeW średniowieczu róże symbolizowały uczucia, a już wtedy ważny był ich kolor i etap rozwoju pąków. Najbardziej pożądane są półrozwinięte.

Ważna jest również liczba kwiatów w dłoniach i ich dobór. Rozwinęła się sztuka układania kwiatów i pojawiło się słowo „język kwiatów”. „Dotknąłeś mnie”, „Ukradłeś mi serce”, „Przestraszyłeś mnie”, „Tęsknię za tobą”, „Będę o ciebie walczył” – wybierając odpowiednie kwiaty, mężczyźni mogą przekazać ważne informacje swoim bliskim.

Mówi się, że ważne jest, aby nawet dama w jego umyśle otrzymała bukiet rękami! Jeśli ma rację, podziela jego uczucia, jeśli jest po lewej – niestety nie… W XIX wieku powstał specjalny słownik, w którym zapisano symbolikę kwiatów.

Symbolika najpopularniejszych kwiatów

kwiaty fioletoweChoć nie musimy brać tego dosłownie, warto zastanowić się, co oznaczają kwiaty przy wyborze bukietu dla konkretnej osoby lub konkretnej okazji kwiaciarni.

Symbolika niektórych roślin jest już zakorzeniona w zbiorowej świadomości – poznaj trochę, a unikniesz dużego zakłopotania.

Jakie kwiaty są odpowiednie dla najbliższych, a jakie na oficjalne okazje? Jaki rodzaj wdzięczności lub uznania dajemy? Co powinienem przyznać, a czego unikać?

 

Symbolika kwiatów. Co oznaczają poszczególne gatunki?

białe różeSymbolika tulipanów: Rozdając te wiosenne kwiaty, wyrażamy pozytywne uczucia. Tulipany symbolizują radość ze spotkania, możemy nimi wyrazić „jesteś taka miła”, „miło cię poznać”, jeśli są czerwone – „kocham cię”.

Chabry to kwiaty z rodziny Asteraceae. Mimo delikatnego wyglądu ma niewielkie wymagania glebowe i jest łatwa w uprawie. Preferuj słoneczne miejsce.

Chabry kwitną zwykle od maja do sierpnia i mają charakterystyczne koszyczki kwiatowe, lancetowate liście i wyprostowane łodygi.

Tworzy kolorowe rabaty kwiatowe, które pięknie zdobią łąki kwiatowe. Symbolizuje m.in. skromność, życzliwość, prostotę, wytrwałość w miłości, niebo.

eleganckie kwiatyRóże, jako jeden z najpopularniejszych kwiatów, nabrały wielu znaczeń. Przewyższa inne kwiaty i często niesie przesłanie oprócz botanicznego lub estetycznego znaczenia.

Od wieków jest obecny w kulturze, literaturze, malarstwie, herbie ważnych i wybitnych postaci, a nawet w religii.

Słownik symboli Kopalińskiego zwraca szczególną uwagę na sprzeczne znaczenia słowa róża.

Może być symbolem życia i śmierci, cnoty, rozpusty, niezniszczalności lub efemerycznej próżności. Róża jest oczywiście także symbolem miłości, zarówno psychicznej, jak i fizycznej.

kolory kwiatówChryzantemy to kwiaty. Które kojarzą się głównie z Dniem Zmarłych, ale jest to błędna interpretacja. W zależności od koloru chryzantem mogą symbolizować lojalność i pamięć innych.

Znaczenie kolorów we florystyce

  • Różowe kwiaty wyrażają wdzięczność, troskę, podziw i współczucie. To także symbole kobiecości i wyrafinowania.
    Czerwone kwiaty symbolizują pasję i pożądanie, a także miłość do rodziców. Są oznaką zainteresowania drugą osobą i chęci nawiązania z nią bliskiej więzi. To kolor zarezerwowany dla naszych bliskich. Rośliny tego koloru to także symbole siły i odwagi.
  • Żółte kwiaty należy stosować bardzo ostrożne – mogą symbolizować pozytywność, ale mogą też oznaczać trudności. Z jednej strony żółte kwiaty reprezentują szczęście, radość i przyjaźń. Z drugiej strony są symbolami zazdrości, zdrady i fałszywej, odrzuconej miłości. Dlatego unikaj kwiatów tego koloru, chyba że są tylko częścią bukietu – wraz z innymi kolorami znaczenie żółtego staje się pozytywne (energia, optymizm).
  • Białe kwiaty to esencja niewinności i wierności, dlatego często wykorzystuje się je w bukietach ślubnych. Biały bukietpiękne kwiaty wysyłamy również, gdy chcemy okazać szacunek lub przeprosić.
  • Niebieskie kwiaty symbolizują przyjaźń i uczucie, a także są kolorem pokoju. Warto podarować bukiet tego koloru przyjacielowi, choremu lub komuś, kto przechodzi stresujący etap życia.
  • Fioletowy kwiat reprezentuje smutek i żal.

Znaczenie ilości kwiatów

Wiemy już, jak ważny jest kolor kwiatów, a ich różnorodność może nadal być dla niektórych problemem. A co z liczbą kwiatów? Kupując kwiaty dziewczynie, czy powinniśmy dać jej bukiet nieparzysty, czy nawet?

pachnące kwiatyZgodnie z kontraktowymi umiejętnościami życiowymi, w kwiaciarni przyjmuje się, że liczba kwiatów w bukiecie powinna być liczbą nieparzystą, np. dla dziewczynki, mamy, zwykłego przyjaciela. Czemu?

Po pierwsze dlatego, że liczby parzyste są zarezerwowane dla kompozycji żałobnych.

Wyjątkiem mogą być takie okazje, jak rocznice ślubu czy 18. urodziny. W tym przypadku nawet bukiety kwiatów mają również znaczenie symboliczne.

10 czerwonych róż to wspaniały prezent na 10. rocznicę ślubu, a bukiet 18 róż jest idealny na 18 urodziny.

Liczby nieparzyste w bukiecie też nie są tak przypadkowe. Z estetycznego punktu widzenia nieparzyste kwiaty po prostu lepiej układają się w bukiecie, a cała róża różowakombinacja wygląda lepiej. Dlatego kwiaciarnie robią bukiety na podstawie nieparzystej liczby kwiatów.

Pytanie tylko, czy ta liczba naprawdę ma takie znaczenie? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – cóż, nie. Istnieje przekonanie, że parzysta liczba kwiatów przynosi pecha, ale to tylko przesąd.

Pamiętaj, ile kwiatów będzie składał się z Twojego bukietu, zależy wyłącznie od Ciebie. Nie ma obowiązkowego wymogu przestrzegania zasad umowy.

Mimo to najlepiej jest nie rzucać się w oczy, nie wiedząc, czy dawca kwiatów wierzy w te przesądy.

Mowa kwiatów – podsumowanie

kompozycje kwiatoweChociaż kwiaty kojarzą nam się z pięknymi rzeczami, niestety niektóre rzeczy najlepiej zostawić w spokoju. Ta roślina zawiera tuberozę, która nie nadaje się do opcji na całe życie.

To dosłownie oznacza „odejdź ode mnie”. Żółty goździk również nie jest najlepszym wyborem, symbolizuje odrzucenie, a nawet pogardę.

Możemy zaoferować komuś cyklamen na pożegnanie – to oznacza rozstanie.

Aroganckiej osobie możemy dać pomarańczową lilię, a osobie, na którą jesteśmy źli, możemy dać petunię. Czarne róże to kwiaty pogrzebowe, niech tak będzie.

Powiązane artykuły