Home Moda Rozjaśnianie włosów od A do Z – poradnik

Rozjaśnianie włosów od A do Z – poradnik

by Agata Kubiak
Rozjaśnianie włosów od A do Z – poradnik

Chcesz odświeżyć swoją fryzurę? Myślisz o słonecznych refleksach, a może o zafarbowaniu wszystkich pasm? Zebraliśmy niezbędne informacje na temat rozjaśniania włosów. Sprawdź, jak działa rozjaśniacz, jakie są jego rodzaje, jak go używać, a także jak później pielęgnować jasne włosy. Podpowiadamy też, do czego służy woda utleniona. Zachęcamy do lektury!

 

Rozjaśniacz do włosów – rodzaje i działanie

Farby do włosów nigdy nie dadzą takiego efektu jak rozjaśniacz. Produkt ten działa bardzo prosto – najpierw otwiera łuski włosa, by w kolejnym kroku wniknąć w głąb włókna włosa i wymyć z niego pigment, rozjaśniając go od jednego do nawet ośmiu tonów. Proces zachodzi stopniowo. Pasma mają czerwony odcień, potem przechodzą w pomarańczowy, by w końcu dojść do blondu.

I tak rozjaśniacz do włosów występuje w różnych formach – w sprayu, kremie, żelu, proszku lub gotowego produktu, tzw. farby rozjaśniającej. Preparat w sprayu jest najszybszy, ale uzyskamy jedynie delikatny efekt, natomiast najsilniej (ale też najbardziej agresywnie) działa proszek. Kompromisem jest wspomniana farba rozjaśniająca, która nie tylko rozjaśnia włosy (od 3 do 5 tonów), ale też nadaje im pożądany odcień. Dużą popularnością cieszy się między innymi rozjaśniacz do włosów marki Joanna, który jest łatwo dostępny i w atrakcyjnej cenie.

Jeśli zaś chcemy, by rozjaśniacz do włosów w kremie, żelu lub proszku zadziałał prawidłowo, musimy połączyć go z aktywującą wodą utlenioną, zwaną oksydantem. Kluczowe jest wówczas wybranie odpowiedniego stężenia. Przykładowo 12% oksydant rozjaśni włosy nawet o 7-8 tonów, 9% – o 4 tony, 6% – o 3 tony, natomiast 3% – o 1-2 tony, kiedy chcemy zejść z ciemnego brązu na jasny brąz.

rozjaśniacz do włosów

Jak stosować farbę z rozjaśniaczem?

Każdy produkt, tak samo farby z rozjaśniaczem, stosujemy dokładnie tak jak zaleca producent. W przeciwnym razie możemy nie tylko zniszczyć włosy, ale i skórę głowy. Przed docelową aplikacją trzeba wykonać próbę uczuleniową na małym fragmencie skóry. Pozwoli to sprawdzić, czy produkt nie wywoła wysypki, zaczerwienia lub innej reakcji. Miejmy świadomość, że nawet dobry rozjaśniacz do włosów może być dla nas nieodpowiedni. Niewskazane jest też rozjaśnianie bardzo zniszczonych włosów, nakładanie produktu na zbyt długi czas oraz zbyt częste kilkakrotne rozjaśnianie.

Przystępując już do koloryzacji, potrzebujemy plastikową miseczkę, pędzelek lub szczoteczkę do nakładania produktu, grzebień o szeroko rozstawionych zębach, pelerynkę lub ręcznik (i ubrania, których nie będzie szkoda, jeśli się zniszczą czy odbarwią), nożyczki, klamerkę lub spinkę, rękawiczki oraz zegarek/stoper.

Nałóż rękawiczki i okryj ramiona. Jeśli chcesz rozjaśnić całe włosy, najpierw około ⅔ uzyskanej mieszanki nałóż na suche i dokładnie rozczesane włosy, podziel je na sekcje, poczynając od tyłu głowy i około 3 cm od nasady głowy w kierunku końcówek. Pomocny w rozprowadzeniu będzie grzebień. Po zazwyczaj 20 minutach nałóż pozostałą ⅓ na nasadę włosów i ponownie grzebieniem przeczesz całe włosy. Zmyj całość po około 10-20 minutach szamponem i nałóż silnie regenerującą odżywkę bądź maskę. Często są one dołączone do rozjaśniacza.

Co ważne, rozjaśniacz z aktywatorem wymieszaj dokładnie, aż do uzyskania jednolitej konsystencji, ale zrób to w ostatniej chwili, gdy już wszystko będzie przyszykowane. Farba cały czas się utlenia, więc lepiej zachować tę kolejność, aniżeli najpierw wymieszać produkt, a dopiero później rozczesywać i dzielić włosy.

Pielęgnacja włosów rozjaśnionych – kilka wskazówek

Rozjaśnianie mocno ingeruje w  kondycję włosów, więc aby nie były one osłabione, przesuszone i spalone, niezbędna jest solidna pielęgnacja. Ani rusz bez odżywki po każdym myciu oraz dodatkowej maski po trzecie mycie. 

Warto stosować linię kosmetyków przeznaczonych do włosów blond. Dzięki nim zniwelujesz ewentualne żółte tony i na dłużej zachowasz piękny kolor. Rozjaśnianym włosom służy też olejowanie, na przykład olejem lnianym, ze słodkich migdałów, jojoba czy z winogron.

Ponadto unikajmy suszenia gorącym nawiewem suszarki i stylizacji na gorąco – prostownicą lub lokówką. Jeśli zaś musimy je użyć, to koniecznie wcześniej nałóżmy termoochronę.

Trzymamy kciuki za to, byś cieszyła się pięknymi włosami w kolorze jasnego blondu! Powodzenia!

Powiązane artykuły