Home Zdrowie Przygotuj swoją twarz na wiosnę

Przygotuj swoją twarz na wiosnę

by Agata Kubiak

Twarz – wiosenne przebudzenie

Twarz szykowana na wiosnę, bo wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Po zimie nasza skóra, a zwłaszcza twarz, jest zmęczona ciągłymi wahaniami temperatury i brakiem witaminy D, więc z utęsknieniem łapie pierwsze promienie słońca. W trakcie trwania zimowych miesięcy mróz naprzemiennie z suchym powietrzem regularnie wysuszał skórę twarzy.

Ponadto, zima jest okresem, kiedy nasza skóra jest bardziej podatna na zaczerwienienia i powstawanie naczynek, a zbilansowana dieta może stanowić problem, z powodu mniejszej dostępności świeżych warzyw i owoców. Dlatego warto jest skupić się na sumiennej pielęgnacji twarzy już od pierwszych dni wiosny.

Zmiana nawet najdrobniejszych nawyków może zaowocować piękną cerą – pamiętajmy, że dbanie o zdrową skórę twarzy jest inwestycją na lata. Warto skupić się na dwóch sferach – pielęgnacji zewnętrznej oraz tej od środka, związanej ze zdrowymi nawykami żywieniowymi, od których w największym stopniu zależy jakość naszej cery.

Właściwe oczyszczenie – zrób peeling!

Reset jest potrzebny. Dlatego warto oczyścić skórę twarzy przed właściwą pielęgnacją – peeling sprawi, że złuszczysz martwe komórki oraz zanieczyszczenia. Dzięki temu przygotujesz skórę na aplikację kremów – będą się lepiej wchłaniać.

twarz

Ważne, aby przed peelingiem całkowicie oczyścić skórę twarzy – żelem lub mleczkiem do mycia twarzy. Najlepiej nada się peeling drobnoziarnisty – dzięki czemu unikniesz otarć i podrażnień.

Przy cerze wrażliwej dobrym wyborem będzie peeling enzymatyczny – występuje on w postaci maseczki, którą po upływie czasu należy spłukać. Pamiętaj, że skóra twarzy jest delikatna i nie należy robić peelingu zbyt często. Raz w tygodniu w zupełności wystarczy.

Zachowaj właściwą kolejność w pielęgnacji

Codzienna higiena twarzy często przebiega w sposób intuicyjny, warto skupić się na właściwej kolejności, aby uniknąć m.in. zapychania porów. Możemy wyróżnić 4 etapy pielęgnacji: demakijaż, mycie, tonizowanie, właściwa pielęgnacja.

Twarz i jej oczyszczenie

Pielęgnacje rozpoczynamy od właściwego oczyszczenia twarzy. W przypadku makijażu oczu należy usunąć kosmetyki wacikiem nasączonym płynem micelarnym, w tym celu przyłóż płatek na ok 30 sekund.

Po tej czynności należy umyć twarz, używając kosmetyków do tego przeznaczonych – żelu lub pianki do mycia twarzy, produkt wmasuj w twarz szyję i dekolt, po czym dokładnie spłucz wodą. W razie potrzeby, czynność można powtórzyć. 

Ważne jest, aby nie pocierać twarzy ręcznikiem –  jest on siedliskiem bakterii, a wilgotna twarz lepiej współgra z produktami pielęgnacyjnymi. Wystarczy usunąć nadmiar wody dłońmi.

Kolejnym ważnym krokiem jest użycie toniku, którego zadaniem jest utrzymanie właściwego ph skóry. Dobrym zamiennikiem może być hydrolat, będący esencją roślinną – świetnie sprawdzi się wśród zwolenników naturalnej pielęgnacji. Twarz możesz spryskać lub tonizować przy użyciu wacika kosmetycznego.

Przy właściwej pielęgnacji zaleca się zastosowanie kremu pod oczy i kremu nawilżającego. W przypadku porannej pielęgnacji warto zastosować krem SPF – chroniący przed działaniem promieni słonecznych, dzięki temu skóra dłużej zachowa młodość.

W przypadku pielęgnacji wieczornej możesz użyć kremu o cięższej konsystencji – oznacza to, że dłużej się wchłania i pozostaje na skórze. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ w nocy skóra jest bardziej podatna na absorbowanie składników odżywczych i regenerację.

Domowa maseczka

Wiosna jest okresem obfitującym w owoce, dlatego warto jest wykorzystać ich potencjał sporządzając domową miksturę na twarz. W kwietniu sprawdzą się gruszki, wystarczy utrzeć obraną gruszkę i zmieszać ją z łyżką oliwy z oliwek i łyżką miodu.

Powstały eliksir należy nałożyć na twarz, a po 15 minutach dokładnie spłukać. W maju gruszkę możesz zastąpić garścią agrestu lub truskawkami. Owoce to źródła witamin, dlatego możesz je dowolnie miksować.

A co od środka?

Warto jest wykorzystywać potencjał sezonowych owoców i warzyw. Warto sięgnąć po rukiew wodną, którą naukowcy uznali za najzdrowszą roślinę na świecie. Spowalnia ona procesy starzenia się – określa się ją eliksirem młodości, gdyż spożywana regularnie może zmniejszać zmarszczki, pory oraz redukować zaczerwienienia.

Rukiew wodna chroni też przed rozwojem nowotworów. Produkt ten możemy znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, a nawet samodzielnie zasadzić w domu. Pamiętajmy, że pielęgnacja to nie tylko kosmetyki, ale przede wszystkim właściwe nawyki żywieniowe.

Powiązane artykuły