Home Life Style Aleksandra Popławska aktorka

Aleksandra Popławska aktorka

by Agata Kubiak
Aleksandra Popławska

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.

Mimo pozytywnego zakończenia sprawy i przyjęcia korzystnej dla twórców nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz nie kryją oburzenia. Czują się bowiem upokorzeni tym, że aktorzy, by skutecznie zawalczyć o swoje, musieli wyjść na ulice. Ta nowela dopiero teraz dostosowuje polskie przepisy do dyrektyw Unii Europejskiej.

– Jesteśmy w Europie, więc powinniśmy wszyscy działać na podobnych prawach, a jednak Polska się wyłamuje od płacenia tantiem. I jest to przykre, bo to są pieniądze dla nas, zarobki za naszą pracę, które nam się należą – mówi agencji Newseria Lifestyle Aleksandra Popławska.

– Za spektakl teatralny aktor otrzymuje jakąś gratyfikację, więc film rządzi się podobnymi prawami. Za każdą prezentację filmową powinien i musi dostawać jakiś procent gratyfikacji, to jest logiczne i normalne, dlatego że dystrybutorzy na tym filmie zarabiają, więc powinni zarabiać również inni twórcy – mówi Krzysztof Dracz.

Niestety obydwoje nie mogli  uczestniczyć w proteście aktorów i twórców z branży filmowej, jaki 11 czerwca odbył się pod Sejmem, ponieważ byli pochłonięci pracą. W ostatnich tygodniach trwały bowiem intensywne przygotowanie do premiery spektaklu pt. „Czułe słówka” w Och-Teatrze.

– Zawsze jestem na takich akcjach i wspieram je całym sercem. Niestety ostatnio, kiedy były protesty, siedziałam w teatrze na próbach – mówi Aleksandra Popławska.

– Mieliśmy tutaj intensywną pracę, ale generalnie to jest jakiś absurd. Teraz o każdą sprawę będziemy walczyć na ulicy? To jest z lekka chore – dodaje Krzysztof Dracz.

Swoje roszczenia wysuwali także wydawcy, którzy apelowali, aby w nowych przepisach uwzględnić zapisy dotyczące wynagradzania mediów przez duże platformy cyfrowe, takie jak na przykład Google. Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu odrzuciła jednak te poprawki. Wydawcy podkreślają, że brak zmian w tej sprawie przyniesie ze sobą fatalne, daleko idące skutki. Może bowiem doprowadzić do upadku wielu firm medialnych lub zmusić je do funkcjonowania w modelu, w którym dostęp do wiarygodnych treści będzie wyłącznie płatny.

Aleksandra Popławska – życiorys zawodowy

Aleksandra Popławska, urodzona 17 marca 1976 roku w Zabrzu, jest znaną polską aktorką filmową, telewizyjną i teatralną, a także reżyserką. Jej wszechstronny talent i charyzma sprawiły, że zdobyła uznanie zarówno wśród krytyków, jak i widzów.

Wykształcenie

Aleksandra Popławska ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych) im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 2000 roku. Już w czasie studiów wyróżniała się talentem, co otworzyło jej drzwi do prestiżowych scen teatralnych.

Kariera teatralna

Po ukończeniu studiów Aleksandra rozpoczęła pracę w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie zagrała w wielu znaczących przedstawieniach. Jej kreacje sceniczne były wielokrotnie doceniane przez krytyków i publiczność. Występowała również na scenach takich teatrów jak Teatr Studio, Teatr Dramatyczny i Teatr Narodowy. Popławska brała udział w wielu ambitnych projektach teatralnych, współpracując z wybitnymi reżyserami, co pozwoliło jej na rozwijanie swojego warsztatu aktorskiego.

Kariera filmowa i telewizyjna

Aleksandra Popławska zdobyła popularność również dzięki rolom w filmach i serialach telewizyjnych. Debiutowała w filmie „Warszawa” (2003), który zdobył Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jej rola została zauważona i otworzyła jej drogę do dalszych produkcji.

Wśród najbardziej znanych filmów z udziałem Popławskiej znajdują się m.in. „Dom zły” (2009) w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, „Krew z krwi” (2012) oraz „Nieobecni” (2020). Aktorka zdobyła uznanie za swoje wszechstronne kreacje, zarówno w dramatach, jak i w produkcjach sensacyjnych.

W telewizji Aleksandra Popławska zagrała w licznych popularnych serialach. Do najbardziej znanych należą „Wataha”, gdzie wcieliła się w postać Igi Dobosz, oraz „Belfer”, gdzie zagrała rolę policjantki Leny Korcz. Jej występy telewizyjne przyczyniły się do zwiększenia jej popularności i uznania wśród szerokiej publiczności.

Reżyseria

Aleksandra Popławska nie ogranicza się tylko do aktorstwa. Próbowała swoich sił również jako reżyserka teatralna. Jej debiut reżyserski, „Punkt Zero: Łaskawe”, zrealizowany w Teatrze Dramatycznym, spotkał się z pozytywnymi recenzjami, co zachęciło ją do dalszych prób w tej dziedzinie.

Nagrody i Wyróżnienia

Za swoje osiągnięcia artystyczne Aleksandra Popławska była wielokrotnie nagradzana. Otrzymała m.in. nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nominacje do Orłów – Polskich Nagród Filmowych. Jej wkład w rozwój polskiego teatru i kina został doceniony przez liczne gremia artystyczne.

Aleksandra Popławska artystka

Aleksandra Popławska to wszechstronna artystka, która z powodzeniem łączy kariery aktorki filmowej, telewizyjnej i teatralnej oraz reżyserki. Jej talent, determinacja i wszechstronność sprawiają, że jest jedną z najbardziej cenionych postaci na polskiej scenie artystycznej. Dzięki swoim niezapomnianym rolom i wybitnym kreacjom, Aleksandra Popławska na trwałe zapisała się w historii polskiego teatru i kina.

Powiązane artykuły