Home Podróże Najpiękniejsze miejsca w Polsce, które warto zobaczyć

Najpiękniejsze miejsca w Polsce, które warto zobaczyć

by Agata Kubiak
Najpiękniejsze miejsca w Polsce

W Polsce mamy wiele pięknych miejsc, które są warte odwiedzenia. Co ważne można je odwiedzać praktycznie o każdej porze roku.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce  – miejsca, które warto zobaczyć

Polska jest krajem, w którym można odwiedzić przepiękna miejsca zarówno te górskie, jak i nadmorskie. Są również cudnenajpiękniejsze miejsca miejsca takie jak nasze puszcze, w których można zobaczyć w naturalnym środowisku dzikie zwierzęta. Jest to raj dla miłośników przyrody i dzikiej natury.

Polska jest krajem, w którym można spędzić aktywny wypoczynek wraz z całą rodziną. Warto też dodać, że Polska zaczyna być również coraz bardziej doceniania przez obcokrajowców, którzy z chęcią przyjeżdżają w nasze góry, czy nad polskie plaże.

Najpiękniejsze miejsca w Polce – Kraków, Wrocław, Trójmiasto 

najpiękniejsze miejscaNiewątpliwie miastem, które jest wart zobaczenia, to Kraków. Jest to przepiękne miasto, które zachwyca o każdej porze roku. Można zwiedzać tutaj przepiękny rynek oraz sukiennice.

Nie można pominąć Zamku Królewskiego na Wzgórzu Wawelskim, który jest wizytówką Krakowa. Będąc w Krakowie warto też odwiedzić chociaż raz Kościół Mariacki, gdzie przy okazji można wejść na wieżę widokową i podziwiać miasto z góry.

najpiękniejsze miejsca

Można również także zahaczyć o Kazimierz i dzielnicę żydowską. Są to bardzo klimatyczne i urokliwe uliczki, które zachwycą o każdej porze dnia i nocy. W okolicy Krakowa warto, jest też odwiedzić najbardziej znaną kopalnię  Wieliczkę.

Można tam zwiedzić od środka cudną kopalnię i poczuć się przez chwilę jak górnik. Kolejnym pięknym miastem wart przyjazdu jest także najpiękniejsze miejscaWrocław.

Miasto to położone na Śląsku słynie przede wszystkim z szukania krasnali, które są rozłożone po rynku oraz po całym mieście. Wrocław jest także nazywany miastem mostów.

Można zobaczyć tutaj przepiękne mosty, które tworzą piękną dekorację całości miasta.

Z mostów można również podziwiać Odrę. Będąc we Wrocławiu należy też udać się do Panoramy Racławickiej.kolorowe jeziorka

Dla miłośników zwierząt jest tam również ZOO, a dla miłośników flory Ogród Japoński. Wrocław także można odwiedzać o każdej porze roku. Trójmiasto jest kolejnym punktem na liście, którą trzeba odwiedzić.

Najczęściej jest odwiedzane w ciągu wakacji. Jest to raj dla miłośników morskich przygód. Można tutaj spędzać całe dni na piaszczystych plażach i podziwiać przepiękne widoki oraz wsłuchiwać się w szum fal.

Warto także jest przejść się po starówkach Gdańska, czy Gdyni. Warto też przejść się po molo w Sopocie, które jest szczególnie klimatyczne wieczorem. Nad nasze polskie morze warto, jest także kolorowe jeziorkaprzyjechać po sezonie. Jest wtedy mniej ludzi i można przejść się na długie spacery po plaży i cieszyć się pięknymi widokami.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na weekend – Mazury 

Gdy chcemy odwiedzić nasze piękne polskie zakątki na weekend i mieć jednocześnie ciszę spokój oraz bliskość natury to idealne na to będąkolorowe jeziorka Mazury. Są to przepiękne okolice, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku. Jest też to raj dla rowerzystów. Można tutaj pieszo lub na rowerze zwiedzać przepiękne okolice.

Jest to znakomite miejsce na spędzenie weekendu z całą rodziną. W lecie można także skorzystać z otaczających Mazury jezior. Dzięki temu każdy gość znajdzie idealną rozrywkę dla siebie. kolorowe jeziorkaMazury to także świetne miejsce na spędzenie Sylwestra.

Warto też dodać, że Mazury to także raj dla miłośników żeglugi. Na Mazury można przyjeżdżać całą rodziną, gdyż wszyscy jej członkowie znajdą idealne, aktywne rozwiązanie na zwiedzanie miejscowości. Warto wspomnieć o bardzo dobrze rozwiniętych szlakach rowerowych dzięki, którym można zwiedzić Mazury.

W lasach, które rozpościerają się po całych Mazurach można w okresie jesiennym wybrać się na rodzinne zbieranie grzybów.

najpiękniejsze miejsca

Beskid Śląski i Żywiecki – Najpiękniejsze miejsca w Polsce

Beskid Śląski Żywiecki to przepiękne szlaki, które zawierają po drodze pełno różnych szczytów górskich, które możnanajpiękniejsze miejsca zdobywać o różnej porze roku. Beskid Żywiecki leży na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego. Sąsiaduje także z Beskidem Śląskim. Będąc w Beskidzie Żywieckim warto, jest odwiedzić przepiękne Jezioro Żywieckie, które zachwyca o każdej porze roku.

Dla miłośników dzikiej natury najlepszą porą będzie wczesna wiosna, gdzie różne gatunki ptaków przylatują napoić się do tego jeziora. Po tym jeziorze można również żeglować. Babia Góra to miejsce, do którego zmierzają wszyscy miłośnicy gór.

Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama. najpiękniejsze miejscaSchronisko na Hali Krupowej jest także ważnym punktem każdej wycieczki w Beskid Żywiecki.

Beskid Śląski to także miejsca takie jak Wisła, czy Ustroń. Są to przepiękne i urokliwe miasta, które są odwiedzane szczególnie w zimie. Wisła kojarzy się również z odbywającymi się tutaj skokami narciarskimi. Zarówno Beskid Śląski, jak i Żywiecki oferuje mnóstwo atrakcji dla miłośników gór, pieszych, czy rowerowych wędrówek. Można podziwiać z bliska przepiękną przyrodę i zdobywać kolejne szczyty górskie.

Zimową porą Beskidy zamieniają się w bajkową krainę, którą chętnie odwiedzają także miłośnicy sportów zimowych. Można tutaj także udać się na rodzinny kulig połączony z ogniskiem.

centrum miasta

Najpiękniejsze miejsca w Polsce – plaże nad Bałtykiem

najpiękniejsze miejscaBałtyk jest rejonem Polski, który najczęściej odwiedzany jest w okresie letnim. To wtedy najwięcej turystów wypoczywa na plaży lub korzysta z kąpieli w morzu.

Plaże nad Bałtykiem są bardzo zróżnicowane. Jedne są długie, szerokie i piaszczyste, a niektóre mogą być kamieniste. Gdy szukamy przepięknej piaszczystej plaży, na której można opalać się cały dzień, to idealnym miejscem do spędzenia wakacji będzie na przykład: Karwia, Dąbki, czy Darłówko.

morze bałtyckieW tych miejscowościach będziemy mogli swobodnie odpocząć całą rodziną, a najmłodsi mogą pobawić się w piasku. Za najpiękniejsze plaże nad Bałtykiem uchodzą także miejscowości: Łeba, czy Hel. Warto dodać, że Hel jest najbardziej wysuniętym punktem na mapie Polski. Uchodzi za początek lub koniec naszego kraju.

morze bałtyckieNiektóre plaże mogą być także kamieniste jednak również mają one swój urok. Warto też wspomnieć o wydmach, które również są przepięknym zjawiskiem, które występuje w naszym kraju. Są one jednak chronione i nie można po nich chodzić.

Najpiękniejsze Parki Narodowe w Polsce

Polska ma bardzo dużo pięknych Parków Narodowych. Niewątpliwie do najpiękniejszych zalicza się: Ojcowski Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy, Bieszczadzki Park Narodowy, czy Pieniński Park Narodowy.

najpiękniejsze góryKażdy z tych parków jest także sławny z poszczególnych gatunków dzikich zwierząt, które tam żyją w naturalnym środowisku. Jest też to raj dla miłośników dzikiej natury, którzy lubią obserwować różne gatunki w ich środowisku.

Są tutaj różne gatunki ptaków, czy zwierząt kopytnych. Białowieski Park Narodowy słynie przede wszystkim z dużej ilości wolno żyjących żubrów oraz innych dzikich zwierząt.

Ojcowski Park Narodowy przyciąga turystów Maczugą Herkulesa oraz najpiękniejsze górymnóstwem jaskiń. Kampinoski Park Narodowy to mokradła, które odwiedzają różne rodzaje zwierząt. Warto jest tutaj przyjechać wiosną.

Natomiast Słowiński Park Narodowy to przede wszystkim piasek, który przyciąga turystów przez cały rok. Piasek ten przybiera niezwykłe formy, które przypominają krajobraz z bajek.

Tatrzański Park Narodowy to jeden z najsłynniejszych parków, który jest odwiedzany przez cały rok. Park ten zachwyca, czy to wiosną, czy jesienią lub zimą. Bieszczadzki Park Narodowy to drugi z kolei park,dolina pięciu stawów który jest tłumnie odwiedzany przez cały rok. Można tu spotkać wilki, żbiki, czy rysie. Pieniński Park Narodowy słynie z tego, że można przepłynąć Dunajec drewnianą tratwą. Parki Narodowe są idealne na niedzielne, rodzinne piesze wycieczki.

Warto, jest przeznaczyć przynajmniej jeden dzień na zwiedzanie wybranego Parku Narodowego, tylko wtedy możemy swobodnie podziwiać przyrodę, która kryje się w naszych Parkach Narodowych.

Morskie Oko i inne najpiękniejsze miejsca w Polsce – Tatry

Morskie Oko jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce przez cały rok. Morskie Oko przyciąga turystów z całego świata. Można dostać się prostą i niezbyt wymagającą trasą na Morskie Oko.

Warto też dodać, że do Morskiego Oka można się dostać pieszo całą rodziną. Jest to idealna forma spędzenia razem czasu w otoczeniu przepięknej przyrody. Będąc w tej okolicy koniecznie należy także zajrzeć do Schroniska, które jest położone tuż przy Morskim Oku.

najpiękniejsze miejsca w polsceMożna tam zjeść pyszny obiad z widokiem na Morskie Oko. Po drodze także można zwiedzić Czarny Staw, Wodogrzmoty Mickiewicza, Dolinę Roztoki, czy Dolinę Pięciu Stawów. Zwiedzanie Tatr można rozłożyć na różne pory roku, gdyż o każdej porze roku krajobraz się tutaj zmienia.

Warto jednak przygotować się odpowiednio do górskich wędrówek szczególnie, gdy mamy zamiar iść w góry zimą. Warto, jest dobierać takie trasy, które są piękne i bezpieczne.

Gdy jesteśmy w Tatrach szczególnie w sezonie letnim to warto zdobyć Kasprowy Wierch, Giewont, czy Gubałówkę. Można także oczywiście wybrać na spacer Krupówkami. Z Kasprowego rozpościerają się przepiękne widoki jednak droga nie jest tak łatwa i przyjemna. Gdy jesteśmy całą rodziną to najlepiej jest zacząć wspinaczkę od Gubałówki, czy Giewontu. Tatry zachwycają nie tylko widokami na górskie szczyty ale także górską roślinnością.

biebrzański park narodowyWarto jest tutaj przyjechać na wiosnę, gdy rośliny wybudzają się z zimowego snu. Będąc w Tatrach należy jednak też uważać na dzikie zwierzęta, które mogą się pojawiać na szlakach zwłaszcza w okresie jesiennym i wczesną zimą oraz wiosną.

Można tutaj spotkać sarny, jelenie, dziki ale także groźne niedźwiedzie. Dlatego też między innymi nie wolno schodzić ze szlaków. Szlaki w polskich górach są bardzo dobrze oznaczone.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce – Bieszczady i Góry Stołowe

najpiękniejszych miejscBieszczady to kolejne miejsce, które jest niewątpliwe miejscem do zwiedzenia dla miłośników gór. Są tutaj bardziej dostępne szczyty niż w Tatrach. Można się także w Bieszczady wybrać całą rodziną i podziwiać przepiękne widoki. W Bieszczady warto też przyjechać o każdej porze roku. Góry Stołowe to także raj dla piechurów.

Można spędzić tutaj całe dnie podziwiając piękno przyrody. Warto dodać, że od 1993 został ustanowiony Park Narodowy Gór Stołowych, by chronić zarówno faunę, jak i florę tego parku. W tym rejonie jest przygotowanych około 100 szlaków. Góry Stołowe graniczą także z naszymi czeskimi sąsiadami. W Górach Stołowych można spotkać również jelenie, sarny, czy dziki.

województwie małopolskimMożna również spotkać borsuka lub salamandrę plamistą. Bieszczady i Góry Stołowe przyciągają co roku tłumy turystów, którzy chcą choć przez chwilę odpocząć przy podziwianiu przyrody w jej naturalnym środowisku i przy okazji zdobywać nowe górskie szczyty. Bieszczady są także przepiękne jesienią oraz zimą. Bieszczady są także idealnym miejscem na to, by spędzić tutaj rodzinne święta Bożego Narodzenia, czy też Sylwestra.

Najpiękniejsze zamki w Polsce

listę światowego dziedzictwa unescoW Polsce oprócz przepięknej przyrody mamy także wiele miejsc, w których można podziwiać dawną architekturę. Bez wątpienia są to nasze zamki, które zostały w różnych częściach z dawnych epok.

Niektóre zamki udało się odrestaurować, a niektóre są zachowane w takiej formie, w jakiej zostały odkryte. Do najpiękniejszych zamków w Polsce na pewno należą: Wawel, Książ, Czocha, Krzyżtopór, zamek w Niedzicy, czy zamek w Malborku.

Można również do tego dodać pałac w Mosznej. Zamek Wawelski jest jednym z najbardziej znanych i najpiękniejszych zamków w Polsce. Jest corocznie odwiedzany przez tłumy turystów. Można do niego się dostać dwiema trasami. Można także w środku pozwiedzać grobowce oraz dzwony, czy zamkowe pokoje.

Zamek Książ zachęca turystów tym, że jest trzecim największym zamkowym zabytkiem Polski. Ma przepiękne wnętrza, które warto, jest odwiedzić. Zamek Czocha to warownia, która jest chętnie odwiedzana przez turystów.

skamieniałe miastoPochodzi on z XIII wieku. Zamek ten owiany jest legendami o duchach i ukrytych skarbach. Krzyżtopór to jeden z najsłynniejszych zamków w województwie świętokrzyskim. Charakteryzuje się tym, że ma 365 okien i 4 wieże, które symbolizują 4 pory roku, 12 sal, jako 12 miesięcy oraz 52 komnaty, czyli tygodnie w ciągu roku.

Zamek w Niedzicy jest położony w przepięknej okolicy Jeziora Czorsztyńskiego. Pod zamek można dostać się łódką. Zamek w Malborku to najwspanialsza pamiątka zachowana po Zakonie Krzyżackim.

Jest jednym z największych zamków w Polsce. Zamek w Mosznej zwany także pałacem jest równie cudnym miejscem, do którego bardzo często przyjeżdżają Młode Pary, które robią sobie w tym miejscu zdjęcia ślubne. Zamek w Mosznej ma aż 99 wież. Przed pałacem rozpościera się przepiękny ogród, który warto, jest zobaczyć na początku wiosny lub w lecie. Można tutaj zwiedzić także piwnice i tajemne komnaty.

ciekawych miejscWarto też odwiedzić przepiękne odnowione ruiny zamku w Chęcinach, który jest położony w województwie Świętokrzyskim. Z zamkiem w Chęcinach związana jest również legenda o białej damie, która wychodzi w środku nocy i przechadza się po ruinach.

Obecnie zamek jest odnowiony, a w nocy dodatkowo jest on podświetlony dzięki, temu widać go z daleka. Zamek w Chęcinach ma dwie wieże, które można odwiedzać. Z owych wież rozpościera się przepiękna panorama na same Chęciny, jak i Kielce.

Najpiękniejsze miejscowości nadmorskie w Polsce

Polska ma wiele pięknych miejscowości nad Morzem Bałtyckim, które chętnie są odwiedzane przez turystów także zza granicy. Oprócz powszechnie znanego Trójmiasta warto także odwiedzić między innymi: Kołobrzeg, Karwię, Mielno, Świnoujście, Rewal, czy Władysławowo.

warto odwiedzićNie można także zapomnieć o Półwyspie Helskim, czy Jastarni. Dziwnów, Mrzeżyno, Łeba, czy  Świnoujście także zasługuje na odwiedzenie. Warto także wspomnieć, że w Świnoujściu, by przedostać się na drugą stronę miasta należy przepłynąć promem.

Można także do takiego promu wjechać samochodem, gdzie są specjalnie naszykowane miejsca na auta. Mielno jest bardzo częstym odwiedzanym miastem szczególnie w sezonie. Gdy zależy nam na tym, by było blisko morza, a nie było zbyt dużo tłumu turystów, to warto, jest przyjechać do Karwi.

całej polsceBędąc w nadmorskich miejscowościach warto, jest także wykupić sobie rejs statkiem i zobaczyć morze oraz panoramę miast z innej perspektywy. Warto też odwiedzić niedużą miejscowość nadmorską, jaką jest Trzęsacz.

Występuje tutaj niebanalny zabytek. Są to ruiny kościoła w Trzęsaczu, które są położone w niedalekiej odległości od skarpy dlatego, jest to też taką atrakcją dla każdego turysty. Przepięknie widać te ruiny z plaży.

Polska to przepiękny kraj, który kryje w sobie wiele bogactw. Raj znajdą tutaj zarówno piechurzy, górscy wspinacze, miłośnicy żeglugi, czy też miłośnicy dzikiej zwierzyny i roślinności. Warto także dodać, że nasze przepiękne miejsca w Polsce można zwiedzać zazwyczaj o każdej porze roku i o każdej porze będą ponownie zachwycać.

Wiele osób ma już swoje ulubione miejsca, do których uwielbiają wracać waz z całymi rodzinami. Polska jest krajem, w którym można spędzić aktywne wakacje i ferie zimowe w przepięknych okolicach przyrody.

Powiązane artykuły