Home Life Style Jaka jest różnica między restauracją a Bistro?

Jaka jest różnica między restauracją a Bistro?

by Agata Kubiak
Bistro

Jaka jest różnica między restauracja a Bistro?

Bistro czy restauracja, zakłady gastronomiczne są bardzo zróżnicowane nie tylko pod względem rodzaju działalności, ale także sposobu obsługi, konstrukcji i wystroju wnętrz, warunków procesu produkcyjnego.

  • Restauracja to lokal dla smakoszy z obsługą kelnerską i stolikami. Posiłki przygotowywane są na zamówienie, w oparciu o surowce, z mniejszej ilości półproduktów i przygotowywane od podstaw. W ofercie restauracji oprócz dań przygotowywanych na miejscu znajdują się słodycze, napoje (alkoholowe i bezalkoholowe), papierosy i inne towary. Rodzaje kuchni w tych miejscach są często różne i zazwyczaj pasują do odpowiedniej aranżacji wnętrza. Oprócz serwowania posiłków restauracja zapewnia również rozrywkę.
  • Bistro, czyli Mała restauracja, zwykle w rogu, specyficzne połączenie restauracji, baru i kawiarni. Zazwyczaj bistra mają swobodną, elegancką atmosferę, która odróżnia je od typowych, bezsensownych restauracji. Zazwyczaj jest to miejsce, w którym można szybko wypić lampkę wina lub filiżankę kawy przy barze i zjeść smaczną kolację przy małym okrągłym stoliku. Cechą paryskiego bistro jest przeszklona ściana na zawiasach, która latem otwiera swoje drzwi.

Co oznacza nazwa bistro?

Bistro to mała i tania restauracja. To mała francuska restauracja serwująca niedrogie jedzenie w swobodnej lub bezpretensjonalnej atmosferze. Atmosfera wewnątrz restauracji jest swobodna i swobodna. Mówi się, że bistra pochodzą z kuchni w piwnicach paryskich mieszkań, gdzie właściciele zwiększają swoje dochody, sprzedając jedzenie.

Bistra mogą być definiowane przez jedzenie, które serwują. Często serwują francuskie potrawy przyrządzane w domu lub gotowane na wolnym ogniu. Jedzenie serwowane w bistrach jest zazwyczaj bardzo proste i niezbyt wyszukane. W menu często znajdują się proste i kreatywne dania francuskie, takie jak kanapki, sałatki, naleśniki, zupy warzywne i omlety.

Bistro może liczyć na stałych bywalców, ale profil biznesowy takiego miejsca sugeruje, że powinno ono przyciągać również osoby „od strony ulicy” chwilowo szukające miejsca do jedzenia. Dlatego dobrym pomysłem byłoby wyróżnienie go. Pomocny może być baner kierujący do tawerny.

Przed lokalem powinna znajdować się tablica informująca o promocyjnych cenach i menu dnia. Choć nie zawsze cieszy się ona popularnością wśród klientów, możemy zdecydować się na reklamowanie ulotki w popularnych kanałach komunikacji. Jeśli ulotka uprawnia do zniżek lub darmowych napojów, ten marketing może okazać się skuteczny.

W wielu przypadkach bistra przyciągną lokalnych klientów, ale to nie znaczy, że nie możesz szerzej zaznaczyć swojej obecności na mapie kulinarnej danego miasta. Fundacja to prężnie działający profil w mediach społecznościowych.

Może służyć do powiadamiania o zmianach w menu i aktualnych ofertach promocyjnych. Warto wprowadzić stałe godziny, w których klienci mogą liczyć na niższe ceny  i codziennie przygotowywać zestawy lunchowe, podawane w przystępnych cenach.

Jaka jest obsługa w bistro?

Obsługa w bistro jest na bardzo wysokim poziomie. Dania podawane są na talerzu lub tacy, a kelner kładzie porcje na talerzu przed gośćmi. Goście mogą również serwować go z talerza trzymanego przez personel. Kelner najpierw przynosi na stół puste sztućce, a potem talerz z lewej strony.

Podawać widelcem i dużą łyżką, czasem potrzebne są specjalne szczypce. Serwis francuski jest dość czasochłonny i wymaga większej konserwacji. W zamian daje gościom niepowtarzalny klimat. Serwis francuski wykorzystywany jest głównie do eleganckich świątecznych przyjęć lub eleganckich restauracji.

 

Czym różni się bistro od resto?

Bistro definicja

Bistro specjalizuje się w różnorodnych menu. Na przykład jest bistro z winem, w którym publiczność zachwyca się winami, i są restauracje bistro, każda z własną specjalnością, oferująca obsługę i smak niespotykany nigdzie indziej. Dlatego bistra są synonimem haute cuisine i są również związane z jedzeniem.

Żywność.

Bistro jest małe, aby zachować jakość i ekskluzywność. Wiele z tych restauracji i kawiarni kandyduje do ważnych nagród w gastronomii, takich jak prestiżowa gwiazdka Michelin. Koncepcja bistro została zaprojektowana z myślą o autentycznym wyczuciu francuskiego i Bon Vivant, człowieku, który docenia i rozumie towarzystwo dobrego jedzenia i wina, dżentelmena o dobrym guście.

Resto – czyli francuska restauracja

Francuskie restauracje to coś więcej niż tylko miejsca, w których można zaspokoić głód. To miejsce kontemplacyjne, w którym Francuzi odpoczywają, myślą, relaksują się i rozmawiają z przyjaciółmi po pracy. Atmosfera restauracji jest spokojna i luźna, a nikomu przy stole nie spieszy się.

Podobnie jak w Polsce restauracje francuskie mogą być różne: droższe, tańsze, wegańskie, wegetariańskie, rustykalne, eleganckie itp. Czym różni się francuska restauracja od polskiej? Po pierwsze, godziny pracy.

Przed wyjazdem do Francji warto wiedzieć, że większość dobrych restauracji jest otwarta od 12:00 do 14:30 i od 19:00 do około 22:30. Jeśli wybierasz się do Francji w niedalekiej przyszłości i chcesz zjeść obiad w dobrych restauracjach, koniecznie sprawdź godziny otwarcia, abyś nie wrócił rozczarowany (oczywiście rezerwując stolik). Uwaga: restauracja jest zwykle nieczynna w poniedziałki.

Zalety BistroPierre.pl

Tam, gdzie główne ulice stolicy łączy Plac Trzech Krzyży, pojawia się Bistro PIERRE, gdzie wszystko kręci się wokół idei szczęścia. Śniadanie serwuje od 7 rano w dni powszednie i 8 rano w weekendy. W śniadaniowym menu znajdziemy m.in. jajka po benedyktyńsku, szakszukę, francuski omlet, rogalik, granola czy owsiankę.

W Bistro Pierre zamówimy również bajgle takie jak pastrami, feta czy camembert, kanapki na bazie bagietek grillowanych na miejscu, sałatki: Cezar, Nicotz i awokado.

Dla głodnych restauracja oferuje coq au vin, bakłażana z pomidorami, kozim serem i pesto, croque monsieur lub croque madame. Pierre to także miejsce na wino, z kartą win serwowaną przy kieliszku, karafce i butelce, z wyborem winnych przekąsek np. oliwki, focaccia, frytki z majonezem truflowym, griccini z oliwą z oliwek.

Powiązane artykuły