Home Life Style 7 wskazówek, które pomogą Ci w aranżacji wnętrza w stylu barokowym

7 wskazówek, które pomogą Ci w aranżacji wnętrza w stylu barokowym

by Agata Kubiak
Styl barokowy

Styl barokowy wraca do mody! Luksusowo wyglądające pomieszczenia możesz uzyskać we własnym domu! To od Ciebie będzie zależało, czy styl ten wykorzystasz wyłącznie jako dodatek, dekorację czy może jednak całe wnętrza będą zainspirowane barokiem. O czym należy pamiętać, czerpiąc z tego stylu przy aranżacji wnętrz? Podpowiadamy!

  1. Początki stylu barokowego
  2. Styl barokowy – 7 porad ważnych przy aranżacji
  3. Meble i dodatki na ArtDecor24.pl

Początki stylu barokowego

Aby zrozumieć ten styl, warto najpierw poznać jego historię. Jednak bez obaw, nie będzie długo! Styl barokowy wywodzi się z XVI-wiecznych Włoch. Był popularny i wykorzystywany przez bardzo długi okres – w niektórych regionach (np. Niemczech czy w kolonialnej Ameryce Południowej) aż do XVIII wieku. Cechuje go bogactwo i przepych, barok nie zna pojęcia „mały”. Wyróżnia go dynamika, duża teatralność i dopracowanie w najmniejszych szczegółach – nic więc dziwnego, że nazywany jest również stylem dekoracyjnym. W stylu tym budowano kościoły (bazylika św. Piotra w Watykanie, bazylika Santa Maria della Salut w Wenecji, kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie), ale i budowle świeckie (fontanna di Trevi i Schody Hiszpańskie w Rzymie, francuski pałac wersalski, pałac w Wilanowie i Krasińskich w Warszawie). Na budowanie w tym stylu mogły pozwolić sobie wyłącznie elity.

Styl barokowy przyjął się także w meblarstwie. Meble barokowe większości kojarzą się pewnie z monarchią i z francuskim królem Ludwikiem XIV i wcale nie jest to błędne myślenie! Podobnie jak w architekturze cechuje je przepych – mogą posiadać złote elementy i bardzo bogate zdobienia oraz rzeźbienia. Znajdujące się na nich ornamenty często nawiązują do roślinności.

Styl barokowy – 7 porad ważnych przy aranżacji

Styl barokowy nie każdemu przypadnie do gustu, jednak jeśli – podobnie jak Ludwik XIV – kochasz taką estetykę, koniecznie musisz dowiedzieć się jak stworzyć pomieszczenia nawiązujące do baroku lub jego siostry, rokoko. Zanurz się we wnętrzu pałacowej atmosfery we własnym domu i przeanalizuj nasze podpowiedzi.

1.    Biel nieodłącznym elementem baroku

Klasyczny styl barokowy w meblarstwie charakteryzował się białą barwą. Krzesła oraz stół w tym kolorze z ozdobnymi ornamentami, na suficie kryształowy żyrandol i elegancki kominek stworzą romantyczną jadalnię. Sypialnia nie będzie miała sobie równych, jeśli wybierzesz imponujące łoże w barokowym stylu, a obok niego postawisz białą komodę lub dwudrzwiową szafę.

2.    Złocone akcenty wystroju

Styl barokowy to nie tylko klasyczna biel, złocone elementy również są cechą charakterystyczną mebli i dekoracji w tym stylu. Złotym połyskiem pokrywane są najczęściej detale wykonane z miedzi lub brązu. Aby barwa ta nie przytłoczyła wnętrza, pozłacane meble i ozdoby wybieraj z rozwagą.

3.    Luksusowe materiały

Królującymi materiałami były jedwab, aksamit i brokat. Dobrym pomysłem byłyby zatem dodatki w postaci narzut lub poduszek, które byłyby obleczone tymi rodzajami tkanin. Płótna były także wykorzystywane przy obiciach krzeseł, foteli czy kanap – wraz z pięknymi zdobieniami meble te demonstrują się bardzo okazale.

Barok wykorzystywał także takie materiały jak kryształ, naturalny kamień, szlachetne drewno, marmur, granit oraz złocenia.

4.    Barokowe dodatki

Rzeźby, a także motywy dekoracyjne rzeczy użytkowych (np. luster lub świeczników), często przedstawiały kwiaty, dzieci, muzyków, kobiety lub pulchne aniołki. Nie może ich zabraknąć we wnętrzu zaaranżowanym w barokowym stylu.

5.    Łącz epoki!

Styl barokowy królował ponad 200 lat i zmieniał się. Inaczej wyglądały XVI-wieczne pomieszczenia we Francji, a inaczej niemieckie z XVII wieku. Nie bój się zatem mieszać epok! Łącz np. wzory wyjęte niczym z pałacu wersalskiego z brytyjskimi meblami z ciemnego drewna i posiadającymi elementy metalowe.

6.    Jeden element barokowy

Styl barokowy może być dla wielu zbyt przytłaczający i zbyt „któlewski”. Należy jednocześnie zauważyć, że najbardziej pasuje do przestronnych pomieszczeń: w przeciwnym razie masywne meble wizualnie zawężą mały pokój. Dlatego jeśli nie dysponujesz dużą przestrzenią, ale podoba Ci się styl barokowy, rozważ stworzenie punktu centralnego, w którym znajdzie się jeden, ewentualnie dwa elementy barokowe. Przykładem może być umieszczenie barokowej kanapy, a nad nią bogato zdobionego żyrandola, gdy reszta pomieszczenia jest stworzona w nowoczesnym stylu. Lub stworzenie kącika do czytania składającego się z fotela i niedużego stolika.

7.    Wykorzystuj proste linie w aranżacji

Chociaż styl barokowy charakteryzuje się bogactwem i przepychem, cechowały go także proste linie. Rozważ zatem stworzenie kasetowego sufitu i zamieszczenie sztukaterii na ścianach lub gzymsów. Szklane oprawy oświetleniowe nadadzą pomieszczeniu barokowej estetyki, jednocześnie nie przytłaczając mieszkańca.

Meble i dodatki na ArtDecor24.pl

Chociaż synonimem baroku mógłby być przepych, należy pamiętać, że bardzo łatwo można przesadzić. Aranżacja w stylu barokowym może przytłoczyć wnętrze i wizualnie je zmniejszyć. Należy zatem szczególnie uważać przy wykorzystywaniu tej estetyki zwłaszcza w niedużych mieszkaniach. Jednak umiejętnie dobrane meble i dodatki, na przykład w sklepie ArtDecor24.pl, uczynią z Twojego wnętrza wygodną przestrzeń w bogatym, luksusowym stylu.

Powiązane artykuły