Home Life Style Wino

Wino

by Agata Kubiak
Wino

Wino podczas posiłku w restauracji, kelner bądź inna doświadczona osoba, może pomóc Ci w doborze idealnego wina, nawet jeśli sam nie masz pojęcia jakie mogłoby Ci zasmakować. Pytając o Twoje preferencje smakowe, mogą polecić Ci wino, które będzie dobrze uzupełniać się z Twoim posiłkiem i trafi w Twoje gusta. Problem pojawia się jednak w trakcie przeglądania półek sklepowych lub stron internetowych, widząc niekończący się szereg różnego rodzaju win. Opisy na etykiecie niekoniecznie ułatwiają sprawę- kategoria, moc, nazwa importera czy pochodzenie, często wprowadzają w niemałą dezorientację.

Wino ale jakie ?

Dobrą wiadomością jest to, że po zapoznaniu się i zrozumieniu podstawowych informacji na temat wina, możesz dowiedzieć się więcej o tym, które są dla Ciebie najlepsze, a których lepiej unikać. Po poznaniu lepiej swoich smaków i ogólnych cech win, możesz stać się nie lada ekspertem i czuć się pewnie w wyborze wina perfekcyjnie pasującego do Twojego posiłku. W dodatku wizyta w sklepie po odpowiedni trunek będzie trwała znacznie krócej. Jednak trzeba przyznać, że czasem mimo odpowiedniej wiedzy, nie celujemy w najlepsze okazy. Czym więc najczęściej się kierujemy?

 

Cena wina jako główna wytyczna

 

Dlaczego wino kosztuje aż tyle? Każdy miłośnik wina zadał sobie to pytanie choć raz. Stając przed wyborem bardzo łatwo zauważyć, że ceny znacznie się różnią. Czy droższe wino oznacza lepsze? Niekoniecznie. Na cenę końcową składa się wiele czynników. Jeśli producent posiada certyfikat ekologiczny lub biodynamiczny ceny zawsze będą wyższe, jednak z pewnością przełoży się to na jakość. W lepszych winnicach dokonuje się większego przesiewu, aby odrzucić złej jakości owoce oraz poddaje się je dłuższym procesom selekcji. W końcowym cyklu produkcji dochodzą koszty zamknięcia i opakowania. Ciężkie, grube, szklane butelki mają zapewnić bezpieczeństwo w trakcie transportu i ochronić wino przed wszelakim ryzykiem, za co również musimy zapłacić.

Po kosztach dystrybucji i przewozu wszystko zależy od tego gdzie wino jest serwowane. Czy w zwykłym sklepie, barze lub restauracji, cena będzie się różnić. Oczywiście w zwykłym supermarkecie uda Ci się znaleźć wina w bardziej przystępnych cenach. Nie zawsze mamy ochotę i okazję na wino z najwyżej półki.

Warto jednak pamiętać, że zakupy w sklepach, w których oddani, przeszkoleni pracownicy mogą pomóc Ci przejść przez ten proces, to dobry sposób na poznanie świata wina i rozwinięcie swoich upodobań. Może zdarzyć się, że budżet nam na to nie pozwala. Fakt ten nie powinien nas jednak dołować, gdyż możemy znaleźć dobrej jakości wina o niezwykłych smakach w przystępnych cenach. Warto również zainteresować się czy pobliska winnica nie organizuje wyprzedaży, bo można znaleźć tam sporo perełek na promocji.

wino

Okazja czyni kupca 

Wybierasz wino na prezent, dla siebie, przyjaciół, a może na pierwszą kolację z rodziną Twojego partnera? Zwykle jest to najbardziej istotna kwestia. Kiedy planujesz spędzić wieczór we własnym towarzystwie na kanapie przy ulubionym serialu, bez problemu możesz wybrać wino z niższej półki nie myśląc, czy przypadnie do gustu Twoim towarzyszom. Nikt nie oceni, czy wybrałeś odpowiednią butelkę. Kiedy jednak musisz wybrać je na specjalną okazję, selekcja staje się bardziej skomplikowana. Aby ułatwić sobie sprawę, warto zapoznać się z ogólnodostępnymi poradnikami wyboru win. Nie powinieneś jednak stresować się wyborem przed którym stajesz, ponieważ jest to bardzo uniwersalny trunek. Podane jako dobrze schłodzone będzie dobrym orzeźwieniem do posiłku i nie stłumi smaku dań.

 

Pojemność i moc

W trakcie zakupów klasyfikujemy wina również patrząc na zawartość alkoholu oraz stan ich butelki. W zależności od ilości osób, które mają spożywać wino, powinniśmy zaopatrzyć się w wystarczającą ilość alkoholu. Przy większej ilości osobników musimy wyposażyć się w więcej butelek, a co za tym idzie, koszta wzrosną. Kiedy fundusze na to nie pozwalają, jesteśmy zmuszeni do kupna tańszych produktów. Te z kolei mają niższą zawartość alkoholu. Widoczna jest tutaj zależność ceny do jakości.

wino białe i czerwone

Liczą się lata

Rocznik wina znaleźć możemy na etykiecie butelki. Każdemu z nas, choć raz w życiu obiło się o uszy, że im starsze wino, tym lepsze. Nie do końca jest to prawda, ponieważ aż 95% win dostępnych na rynku powinniśmy spożyć w ciągu maksymalnie pięciu lat. Mimo wszystko często kierujemy się tą informacją, ponieważ mit ten jest nam powszechnie znany. Jest to jednak dobra wskazówka. Rocznik wina to rok, w którym winogrona były zbierane. Jeśli jednak wino nie ma określonego konkretnego rocznika, jest wytwarzane poprzez zmieszanie wielu win z różnych lat.

Wino zakup

Kupno wina może być ciekawym doświadczeniem oraz rozszerzać naszą wiedzę w różnych dziedzinach życia. Jeśli jesteś pasjonatem wina i lubisz wiedzieć co pijesz, możesz spróbować domowej produkcji. Tworzenie własnych partii win sprawi, że będziesz świadom użytych składników i technik, które mogą być na równi (albo nawet i lepsze) z najlepszymi winnicami. Oczywiście w trakcie produkcji kierować się możesz swoimi gustami dokładnie tak, jak robisz to w sklepie. wino

 

Powiązane artykuły