Home Kobieta w biznesie Szafa mroźnicza – czym się kierować przy jej wyborze?

Szafa mroźnicza – czym się kierować przy jej wyborze?

by Agata Kubiak
szafy mroźnicze

Szafy mroźnicze służą do przechowywania produktów spożywczych w odpowiednio niskiej temperaturze, najczęściej w przedziale od -12 do -30 stopni C. To niezbędne wyposażenie sklepów, cukierni i lodziarni, a także barów i restauracji. Służą do mrożenia mięsa, ryb, półproduktów, gotowych dań, deserów i lodów. Przed kupnem zamrażarki do lokalu gastronomicznego trzeba przeanalizować najważniejsze parametry szaf mroźniczych i wybrać model, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Musimy wziąć pod uwagę między innymi ich gabaryty i pojemność, klasę energetyczną, rodzaj drzwiczek, ilość półek i to, czy można je dowolnie rozmieszczać.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szafy mroźniczej?

Jaką zamrażarkę wybrać? Tę decyzję będziemy mogli podjąć dopiero wtedy, kiedy przeanalizujemy najważniejsze właściwości urządzenia chłodzącego. Szafa mroźnicza musi być przede wszystkim niezawodna, bo działa codziennie przez 365 dni w roku. Zabezpiecza produkty przed zepsuciem, gwarantuje ich świeżość i dostępność, wpływa na ograniczenie marnowania żywności. Warto postawić na szafy mroźnicze sprawdzonych i renomowanych producentów i kupić urządzenie w wyspecjalizowanym sklepie. Mamy wtedy gwarancję dobrej jakości i mniejsze ryzyko awarii, a w razie usterki – łatwy dostęp do serwisu. Uszkodzenie zamrażarki niesie ze sobą ogromne koszty – naprawa, a być może kupno nowego sprzętu i konieczność wyrzucenia całej zawartości. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Poniżej lista najważniejszych parametrów szaf mroźniczych.

Pojemność szafy mroźniczej

Wielkość szafy mroźniczej dostosowujemy do zapotrzebowania naszego lokalu na mrożonki. Jeśli mamy bardzo bogate menu, trzeba zaopatrzyć się w zamrażarkę o dużej pojemności. Większa szafa mroźnicza przyda się także wtedy, kiedy mamy rzadsze dostawy świeżej żywności i musimy mieć sporo miejsca do jej przechowywania. W ramach potrzeb można kupić szafy pojedyncze, podwójne, a także trzydrzwiowe o różnych pojemnościach.

Rodzaj drzwiczek – szafy mroźnicze przeszklone i zabudowane

Na zapleczu ustawiamy zamrażarki magazynowe o pełnych drzwiach. Do eksponowania towarów w kawiarni, cukierni czy lodziarni przydadzą się szafy mroźnicze przeszklone i podświetlone. Mocno schłodzone desery czy lody będą pięknie prezentować się w eleganckiej zamrażarce. Szafy mroźnicze z przeszklonymi drzwiami znajdą też zastosowanie w sklepach spożywczych i hipermarketach, które oferują mrożonki.

szafa moroźnicza

Układ półek w szafie mroźniczej

Najlepsze będą egzemplarze z możliwością regulacji półek, wtedy idealnie dopasujemy je do wielkości przechowywanych produktów. Ważny jest także kierunek otwierania drzwi oraz typ zamrażarki – pionowa czy pozioma.

Klasa energetyczna szafy mroźniczej

Zamrażarki to urządzenia, które muszą być włączone przez cały czas, więc warto wybrać sprzęt energooszczędny. Takie modele są z reguły nieco droższe, ale bardziej opłacalne przy codziennej eksploatacji, bo zużywają mniej prądu. 

Zabezpieczenie i system sterowania szafą mroźniczą

Szafy mroźnicze powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które nie ulegają korozji (np. stal nierdzewna). Te zamykane na zamek chronią żywność przed dostępem osób niepowołanych. Wiele modeli ma alarm, który informuje o zbyt długo otwartych drzwiach, a wyraźny, podświetlony panel dotykowy pozwala na wygodną kontrolę temperatury wewnątrz zamrażarki.

Szafy mroźnicze – podsumowanie

Zarówno zamrażarki magazynowe, jak i te ekspozycyjne – czyli szafy mroźnicze przeszklone – powinny być przede wszystkim solidnie wykonane, niezawodne, możliwie bezawaryjne i funkcjonalne. Na rynku dostępnych jest wiele modeli urządzeń chłodzących o różnych parametrach. Warto wybrać taką szafę mroźniczą, która w pełni odpowiadać będzie zapotrzebowaniu naszego lokalu gastronomicznego.

Powiązane artykuły