Home Zdrowie Jak wesprzeć dziecko z mutyzmem wybiórczym? Cenne porady dla nauczycieli

Jak wesprzeć dziecko z mutyzmem wybiórczym? Cenne porady dla nauczycieli

by Agata Kubiak
Jak wesprzeć dziecko z mutyzmem wybiórczym?

Każdy pedagog, który doświadczył pracy z dziećmi cechującymi się mutyzmem wybiórczym, powinien zadawać sobie sprawę z tego, jak ważny wpływ ma jego postawa w procesie pomocy zarówno dzieciom dotkniętym tym zaburzeniem, jak i ich rodzicom. Empatia i życzliwość nauczyciela bywają kluczowym wsparciem w próbach złagodzenia objawów mutyzmu selektywnego. Jak skutecznie działać w obliczu tego trudnego zaburzenia, będąc nauczycielem? Koniecznie przeczytaj nasze cenne porady!

 

Każdy nauczyciel powinien mnóstwo czytać literatury pedagogicznej 

Nie ma dobrego nauczyciela, który regularnie nie poszerza swoich umiejętności zarówno w zakresie dydaktyki, jak i specjalistycznej wiedzy, którą na co dzień przekazuje. Bez względu na to, czy uczysz języka polskiego, czy wychowania fizycznego, powinieneś umiejętnie traktować wszystkich swoich uczniów. Wartościową i niezbędną w twoim zawodzie wiedzę zaczerpniesz z różnych nowych książek dla nauczycieli. Pamiętaj o tym, aby stale poszerzać swoje umiejętności w zakresie dydaktyki. Tylko w ten sposób prawidłowo wesprzesz dziecko, które doświadcza różnych trudności, takich jak mutyzm wybiórczy. 

Wspieraj i motywuj dziecko wyłącznie w łagodny, pozytywny sposób

Mianem tego zaburzenia określa się wybiórczość mówienia, czyli werbalnego porozumiewania się. Mutyzm selektywny to przede wszystkim zaprzestanie mówienia, z jednoczesnym brakiem ograniczeń mowy oraz możliwości porozumiewania się pisemnego. Oznacza to, że dziecko nie komunikuje się zazwyczaj w określonych sytuacjach społecznych, na przykład, gdy dochodzi do kontaktu z jego rówieśnikami. Jednymi z powodów występowania takiego zaburzenia są: obniżone poczucie własnej wartości, odczuwanie dużego lęku czy niska samoocena. 

Jak możesz pomóc dziecku, które cierpi na mutyzm selektywny? Przede wszystkim unikaj podniesionego głosu, agresywnej mowy ciała czy jakiegokolwiek przymuszania dziecka do rozmowy. Wystarczy, że okażesz mu szacunek, akceptację i zrozumienie, nawet gdy będzie, twoim zdaniem, myliło się w odpowiedziach czy milczało przez długi czas. Twój wrażliwy uczeń często potrzebuje go mnóstwo, aby zacząć się odzywać do ciebie czy do rówieśników.

ksiazki dla nauczycieli

Buduj pewność siebie dziecka z mutyzmem selektywnym

Pewność siebie najłatwiej buduje się, stawiając w jej zakresie wyłącznie małe kroki. A to doskonała metoda dla dzieci, które borykają się z różnymi zaburzeniami, w tym z mutyzmem selektywnym. Ważne jest to, abyś nie oczekiwał zbyt wiele od ucznia, któremu towarzyszy problem z mówieniem. 

Co ważne, zauważaj każdy nawet niewielki postęp dziecka na drodze do rozwoju. Doceniaj także jego chęci i same starania. W przypadku tego zaburzenia zależy od nich bardzo wiele. Pamiętaj, że wyczekujące pytania mogą budzić zakłopotanie czy lęk, a serdeczne zainteresowanie sprawami dziecka, tylko wzmacnia waszą więź. 

Zawsze bądź w stałym kontakcie z rodzicami dziecka

Co jeszcze możesz zrobić, aby pomóc dziecku z mutyzmem wybiórczym? Przede wszystkim dowiedz się o nim czegoś więcej, podpytując co jakiś czas rodziców o zainteresowania czy aktualne samopoczucie twojego ucznia. Razem z tymi dorosłymi powinniście ustalić cele i metody wsparcia dziecka z mutyzmem wybiórczym. Tylko wasze wspólne działanie pozwoli osiągnąć mu więcej w walce z tym trudnym zaburzeniem. 

Opisanie tu porady dla nauczycieli nie stanowią żadnego zastępstwa niezwykle potrzebnej dziecku z mutyzmem selektywnym indywidualnej terapii z wykwalifikowanym psychologiem. Jednak umiejętnie zastosowane wskazówki mogą wesprzeć ucznia w walce z tym zaburzeniem i pomóc mu łatwiej odnaleźć się w szkolnej rzeczywistości, w której nie będzie już dłużej zdany sam na siebie. Powodzenia!

Powiązane artykuły