Home Moda Świece sojowe

Świece sojowe

by Agata Kubiak
Świece sojowe

Wielu z nas uwielbia otaczać się pięknie pachnącymi świecami, które cieszą nasze oczy wspaniałym blaskiem. Coraz popularniejsze stają się te wykonane z sojowego wosku.

świece sojoweZanim jednak po nie sięgniemy, warto byłoby czegoś się na ich temat dowiedzieć. Przede wszystkim dobrze byłoby mieć świadomość tego, jakie są największe zalety wosku sojowego.

Warto także zdobyć wiedzę na temat tego, jak samodzielnie wykonać świecę sojową. Na szczęście, nie jest to tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać.

Świece sojowe to ekologiczny wybór

Świece sojowe to doskonałe rozwiązanie dla każdej osoby, której zależy na dobru naszego środowiska naturalnego. Wosk sojowy jest bowiem w stu procentach biodegradowalny. Jest przecież pozyskiwany z soi, której uprawy nie stanowią zagrożenia dla natury.

świece zapachoweNiestety, tego samego nie można powiedzieć o przetwarzaniu ropy naftowej, z której to powstaje parafina. Dlatego też, świece parafinowe należy uznać za nieekologiczne. Nie powinny sięgać po nie osoby, którym zależy na dobru planety Ziemia.

Świeca sojowa pali się dłużej

Zdecydowanej większości z nas zależy na tym, aby aromatyczne świece paliły się jak najdłużej. Jest to dobre także dla naszego portfela. Większość świeczek zapachowych jest przecież dość droga. Dotyczy to zwłaszcza produktów wysokiej jakości. Jeżeli chcemy przez długi okres czasu cieszyć się płonącą świecą, zwróćmy uwagę właśnie na te sojowe.

Wosk sojowy jest zdecydowanie bardziej wydajny. Uważa się, że świeczki sojowe mogą spalać się nawet o połowę wolnej niż klasyczne, znane nam wszystkim świece parafinowe. To, ile dokładnie będą się spalały zależy jednak od ich pojemności. Im większa pojemność danej świeczki sojowej, tym rzecz jasna dłuższy czas jej palenia.

robione świece sojoweJeżeli mamy jakieś ulubione wersje zapachowe, lepiej inwestować w większe świece. Jest to zdecydowanie bardziej opłacalne pod względem finansowym.

Jeżeli zależy nam jednak na przetestowaniu różnych opcji zapachowych, malutkie świeczki mogą okazać się całkiem trafionym wyborem.

Naturalne właściwości świec sojowych

Jak już zaznaczono wyżej, świeca sojowa pali się naprawdę przez długi okres czasu. Jak się jednak okazuje, nie jest to jedyna jej zaleta. Świeczki sojowe są produktami roślinnymi. Oznacza to, że mogą korzystać z nich weganie.

ręcznie robione świece sojoweNiestety, tego samego nie można powiedzieć o świecach wykonanych na przykład z wosku pszczelego.

Ponadto, ze względu na rosnącą popularność, świece sojowe dostępne są w naprawdę wielu kolorach i wersjach zapachowych. Możemy wybierać spośród aromatów kwiatowych, owocowych, jak również drzewnych.

Wszystko zależy wyłącznie od naszych osobistych upodobań i preferencji. Świeczki dostępne są także w różnych pojemnościach. Mogą posiadać one drewniane bądź klasyczne knoty.

Niezaprzeczalnym atutem świeczek sojowych jest również korzystny stosunek ceny do jakości. Świeczki te są bowiem wydajniejsze od tych z parafiny, ale ich cena wcale nie jest wyższa!

Jak zrobić świece sojowe?

ostatniej kropli woskuNie musimy kupować wyłącznie gotowych świec sojowych. Równie dobrze możemy bowiem zdecydować się na zakupienie produktów, które umożliwią nam samodzielne ich zrobienie.

To naprawdę świetna zabawa! Będziemy potrzebować przede wszystkim około 150g wosku sojowego, 1 knota bawełnianego oraz 15ml dowolnie wybranego olejku eterycznego.

To właśnie on będzie odpowiadał za zapach naszej świecy. Pierwszym krokiem jest podgrzanie wosku w kąpieli wodnej. Gdy się roztopi, należy wzbogacić go o dodatek olejku eterycznego, a następnie dokładnie wymieszać. Później należy zamoczyć knot w wosku i przykleić go do szklanego słoika.

Następnie, powoli wlewamy do niego wosk i pozostawiamy do zastygnięcia na jedną dobę. Po tym czasie świeca jest już gotowa do użycia. Samodzielne przygotowywanie świec sojowych nie należy do najtrudniejszych czynności.

świec parafinowychNiemniej jednak, za pierwszym razem zrobienie świeczki może nam nie wyjść i jest to całkowicie normalne. Ważne jest to, aby się nie zniechęcać, bo praktyka czyni mistrza w każdej dziedzinie.

Czy świece sojowe są zdrowe?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że świece parafinowe mogą być potencjalnie szkodliwe dla naszego zdrowia. W trakcie ich spalania uwalniają się bowiem szkodliwe substancje, które wdychamy przez naprawdę długi czas. Niektóre z nich mogą posiadać nawet właściwości rakotwórcze!

Dobrze byłoby zatem zwrócić uwagę na świece sojowe, które uchodzą za zdecydowanie bezpieczniejsze. Śmiało mogą sięgać po nie osoby zmagające się z astmą oraz różnego rodzaju alergiami. Świeczki sojowe mogą być doskonałą opcją dla każdego, komu zależy na tym, aby korzystanie z nich było nie tylko przyjemne, ale również i bezpieczne.

Jak palić świecę sojową?

Jeżeli zależy nam na tym, aby świeca sojowa służyła nam przez naprawdę długi okres czasu, musimy pamiętać o odpowiednim korzystaniu z niej. Przede wszystkim, świeca którą palimy powinna posiadać temperaturę pokojową. Jeżeli zapalimy świecę, która znajdowała się przez długi czas w chłodzie, nie będzie ona spalała się zbyt dobrze.

Pierwsze palenie świeczki sojowej powinno trwać przez co najmniej trzy godziny. Tej samej zasady, w miarę możliwości należy przestrzegać podczas kolejnego palenia świecy. Ważne jest jednak to, aby zgasić ją nie później niż po 4 godzinach. Jest to bardzo istotne, jeśli świeczka ma służyć nam przez naprawdę długi okres czasu.

Nie możemy zapominać także o przycinaniu knota. Najlepiej używać do tego celu specjalnego akcesorium. Poza tym, jeżeli zależy nam na tym, aby świeca pięknie i intensywnie pachniała, nie należy zdmuchiwać płomienia. Zdecydowanie lepiej ugasić go przy pomocy specjalnego gasidła. Można zakupić go w sklepach ze świecami.

Poza tym, jeżeli rozlejemy wosk sojowy, w bardzo prosty sposób będziemy mogli go usunąć. Wystarczy użyć do tego celu wilgotnej szmatki. Usunięcie wosku parafinowego może nam już nastręczać o wiele większych trudności.

Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że roztopiony wosk sojowy nie jest tak gorący jak parafina. Jeśli się nim poparzymy, ból będzie więc zdecydowanie mniej dotkliwy.

Powiązane artykuły