Home Zdrowie Bolesne miesiączki

Bolesne miesiączki

by Agata Kubiak
bolesne miesiączki

bolesne miesiączkowanieBolesne miesiączki to częsty problem wśród kobiet. Przyczyny związanego z nimi dyskomfortu mogą być przeróżne i warto przeprowadzić szereg badań w celu ich ustalenia.

Niestety nie zawsze odpowiedź jest prosta i jednoznaczna, dlatego warto wiedzieć jak złagodzić ból i ułatwić sobie funkcjonowanie w tym okresie.

zawroty głowyWażne jednak, żeby skontaktować się z ginekologiem, jeśli ból jest silny i pojawia się wraz z każdą miesiączką. Przyczyną może być np. endometrioza.

Co stosować na bolesne miesiączki?

 

 

wtórne bolesne miesiączkowanieBolesne miesiączki potrafią ogromnie uprzykrzyć życie, a nawet utrudniać codziennie czynności.

Żeby złagodzić dyskomfort, można skorzystać z leków przeciwbólowych, które są dostępne bez recepty.

Często pomocny okazuje się paracetamol, ibuprofen lub środki przeciwskurczowe z drotaweryną. Wiele preparatów ma złożone składy i z pomocą farmaceuty z pewnością uda się dobrać właściwy lek, który doraźnie pomoże złagodzić ból.bóle miesiączkowe

Warto też poznać domowe sposoby, które niejednokrotnie okazują się bardzo skuteczne.

Zespół bolesnego miesiączkowania. Co powoduje bolesne miesiączki?

Najczęstszym powodem bolesnych miesiączek jest nadmiar prostaglandyn, których ilość znacznie wzrasta w okresie miesiączki.

ból brzuchaMają one wpływ na wrażliwość na ból i wywołują silne skurcze i intensywniejsze złuszczanie błony śluzowej macicy.

Skurcz mięśni macicy może też wywołać ucisk naczyń i spowodować krótkie niedokrwienie tego narządu, co wiąże się z silnym bólem.

Bolesne miesiączki i objawy towarzyszące.

Ból w dole brzucha nie jest jedynym z nieprzyjemnych objawówból miesiączkowy miesiączki i wiele kobiet narzeka też na wiele towarzyszących im w tym okresie problemów.

Wśród najpopularniejszych warto wymienić ból głowy, często tak silny, że doprowadza do światłowstrętu i wymiotów. Często określany jako migreny, pojawia się na kilka dni przed spodziewaną miesiączką lub w jej trakcie.niesteroidowe leki przeciwzapalne

PMS to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych objawów towarzyszących miesiączce. Zespół napięcia przedmiesiączkowego bywa tematem żartów, chociaż tak naprawdę nie ma w nim nic zabawnego.

Zmienny nastrój, poirytowanie, złość lub stany depresyjne i płacz bez konkretnego powodu, to poważne i uciążliwe dla kobiet problemy.

bolesne miesiączki pierwotneCiężko jest kontrolować takie objawy, a hormony mają olbrzymi wpływ na samopoczucie.

Wiele kobiet w pełni zdaje sobie sprawę, że ich frustracja czy smutek to efekt miesiączki, ale mimo tego nie są w stanie nad tym zapanować, co często odbija się na relacjach z bliskimi. PMS to też ból i nadwrażliwość piersi, co wywołuje duży dyskomfort.

tylko ból brzuchaPrzed miesiączką lub w jej trakcie, bardzo często pojawiają się też problemy z układem pokarmowym, w szczególności wzdęcia oraz biegunki.

Jak złagodzić bolesne miesiączki? Sposoby na ból menstruacyjny.

nasilać krwawienieBól menstruacyjny można złagodzić, stosując ćwiczenia rozciągające. Dobrym sposobem jest joga, pływanie lub spokojne spacery.

Często zaleca się kąpiel w ciepłej wodzie, ważne jednak żeby nie była ona gorąca.

Jeśli ból powraca co miesiąc, to warto zainwestować w termofor lub elektryczną poduszkę i ogrzewać bolące miejsce. Ważne jest, żeby pozwolić sobie na odpoczynek i nie zmuszać się do intensywnej aktywności.

bóle głowyW czasie miesiączki nie warto też odmawiać sobie przyjemności, ponieważ zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne, znacząco wpływa na apetyt.

Żeby ułatwić sobie przetrwanie trudnego okresu, warto się rozpieszczać i poprawiać humor dobrym jedzeniem i leniuchowaniem przed ulubionym filmem.

Ważne jest też unikanie stresu, ponieważ ma on wpływ na pracę całego organizmu i może potęgować złe samopoczucie oraz ból.

Domowe sposoby na bóle menstruacyjne

skurcze macicyBóle podczas miesiączki można złagodzić, pijąc ziołowe napary. To stary i dobry sposób, który wraz z ciepłymi okładami stosowały nasze mamy i babcie.

Najlepiej sięgać po rumianek, miętę lub mieszanki z dodatkiem cynamonu. Popularnym, domowym sposobem są też masaże, które warto wykonywać przy użyciu olejków.pierwotne bolesne miesiączkowanie

Wyjątkowo skuteczny jest olejek lawendowy, którego zapach koi zmysły i działa uspokajająco. Podobno równie skutecznie sprawdza się olejek o zapachu róży.

Warto do swojej diety wprowadzić kwasy omega, które mają wpływ na nasilenie skurczów mięśni. Szczególnie ryby morskie mogą złagodzić uciążliwe objawy. Popularny łosoś oraz dorsz mogą też mieć znaczący wpływ na poprawę humoru i częściowe złagodzenie PMS.

Do diety warto również wprowadzić len mielony, który nie tylko ma wpływ na nasilenie bólu miesiączkowego, ale poprawi też kondycję włosów, skóry i paznokci. Zaleca się unikania ostrych potraw oraz nadmiaru soli, a do suplementacji warto włączyć wapń oraz magnez.

Powiązane artykuły