Home Zdrowie Soczewka wewnątrzgałkowa i leczenie zaćmy

Soczewka wewnątrzgałkowa i leczenie zaćmy

by Agata Kubiak
zaćma

Katarakta to schorzenie mogące prowadzić do poważnych konsekwencji. Tylko laserowy zabieg usunięcia zaćmy pozwoli Ci odzyskać dawną sprawność.

Problem zaćmy jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu i przeważnie dotyka osób starszych. Na soczewce oka pojawia się mgiełka, która ogranicza widoczność tak samo, jak para na szybie. Zmniejszona przezierność sprawia, że wzrok staje się mniej ostry, a problem z biegiem czasu się pogłębia. Nieleczona katarakta może prowadzić do całkowitej ślepoty. Jak rozpoznać początki zaćmy, jakie objawy daje ta choroba, a także jakie możliwości leczenia oferuje dzisiejsza medycyna?

Objawy zaćmy – kiedy warto udać się do lekarza?

Soczewka oka z upływem lat grubieje i staje się coraz twardsza. Sprawia to, że promienie świetlne, które docierają do oka, zostają zniekształcone i rozproszone. Pacjent postrzega obrazy jako zamazane, przyciemnione o wypłowiałych kolorach. Utrudnione jest widzenie w ciemności i przy słabym oświetleniu, ale jednocześnie chory źle znosi silne, jasne światło, które w niektórych przypadkach powoduje nawet dolegliwości bólowe.

Niepokojącym symptomem powinno być również podwójne widzenie oraz pojawiająca się poświata wokół świateł.

Zawsze, kiedy zaczynasz gorzej widzieć, powinieneś skierować swoje kroki do gabinetu okulistycznego. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, sprawdzi wzrok, a także wykona badanie dna oka, które pozwoli ocenić między innymi stan soczewki oraz jej przezierność.

Najtrudniej jest zdiagnozować zaćmę u niemowląt. Choroba ta bywa czasem uwarunkowana genetycznie i zdarza się, że dziecko rodzi się już nią obciążone. Bardzo ważna jest obserwacja malucha, zwrócenie uwagi, czy wodzi wzrokiem za przedmiotami, reaguje na nie. Apatia i częste pocieranie oczu piąstkami również może być sygnałem alarmującym.

Jak leczyć zaćmę?

Zamglenie soczewki pod postacią zaćmy jest nieodwracalne. Nie można tej soczewki w żaden sposób zregenerować, wyczyścić. Dzisiejszym medykom nie są znane żadne preparaty farmakologiczne, które mogłyby doprowadzić pacjenta do całkowitego ozdrowienia. Jedyną efektywną metodą leczenia jest zabieg usunięcia zaćmy, który polega na pozbyciu się uszkodzonej soczewki i zastąpieniu jej sztucznym odpowiednikiem. Już we wczesnej fazie katarakty warto przedyskutować ten sposób z lekarzem okulistą. Im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym większe może być ryzyko powikłań.

Aktualnie najnowocześniejszą metodą stosowaną w chirurgii zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Polega ona na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków, a następnie odessaniu jej fragmentów. Stosowany do tego zabiegu laser tworzy mapę oka w 3D, co pozwala na maksymalną precyzję wszystkich działań. Wszczepiana soczewka wewnąrzgałkowa jest pierwotnie zwinięta, dlatego umiejscowienie jej w oku nie wymaga dużego nacięcia, wystarczy maksymalnie 3 mm. Soczewka zastępcza rozwija się dopiero w gałce i od razu układa się na swoim miejscu adekwatnie do kształtu oka.

Rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych

Przed zabiegiem usunięcia zaćmy pacjent wraz z lekarzem ma możliwość ustalić, jaka soczewka wewnątrzgałkowa będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, soczewki jednoogniskowe, dwuogniskowe, trójogniskowe, toryczne. Soczewki jednoogniskowe korygują wzrok do bliży lub do dali. Soczewki wieloogniskowe są bardziej zaawansowane technologicznie i zapewniają pełen zakres widzenia, wykluczając konieczność stosowania dodatkowej korekcji wzroku np. okularów do czytania. Soczewki toryczne można dostać jedno- oraz wieloogniskowe, dodatkowym ich atutem jest korekcja astygmatyzmu.

Operacyjne leczenie zaćmy dla wielu bywa jedynym ratunkiem przed ślepotą i utratą samodzielności. Zabieg wykonany przez wykwalifikowanych specjalistów jest krótki, bezbolesny i niesie ze sobą znikome ryzyko powikłań.

Powiązane artykuły