Home Zdrowie Nieprzyjemny, dziwny zapach potu – jak go zniwelować?

Nieprzyjemny, dziwny zapach potu – jak go zniwelować?

by Agata Kubiak
zapach potu

Nadmierne pocenie się i towarzyszący mu nieprzyjemny zapach potrafi uprzykrzyć życie, utrudnić codzienne funkcjonowanie i spowodować dyskomfort. W obiegowej opinii pot utożsamiany jest z niedostateczną higieną, jednak jego przyczyny mogą być różne. Również zapach potu nie zawsze jest taki sam. Niezależnie od powodów z niechcianymi symptomami można – i warto! – walczyć. Jak ograniczyć pocenie się? Jak usunąć brzydki zapach potu? Skorzystaj z porad jeszcze przed latem.

1. Nieprzyjemny zapach potu – od czego zależy?

2. Co wpływa na zapach potu?

3. Sprawdzone sposoby na walkę z potem

4. O czym jeszcze warto pamiętać?

Mimo obiegowej opinii, świeży pot nie powinien być przykry dla nosa. U zdrowych osób gruczoły wydzielają substancję bezwonną: składającą się w 99 procentach z wody. Pojawiający się dziwny zapach potu słusznie stanowi zatem powód do niepokoju – warto poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy i skutecznie zniwelować niedogodność.

Nieprzyjemny zapach potu – od czego zależy?

Warto podkreślić, że nie sposób całkowicie zahamować wydzielanie potu. Nie byłoby to nawet wskazane. To proces fizjologiczny, którego zadanie polega na regulowaniu temperatury ciała i zapobieżeniu przegrzania się organizmu. Kłopot zaczyna się, gdy dziwny zapach potu przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.

Na ludzkim ciele znajduje się wiele gruczołów potowych. Dzielą się one na dwa typy: gruczoły ekrynowe i apokrynowe. W zależności od tego, których jest więcej, woń potu i jego konsystencja różni się. Pot produkowany przez gruczoły potowe ekrynowe jest bezwonny i bezbarwny. Składa się głównie z wody, z niewielkimi ilościami chlorku sodu, elektrolitów i produktów przemiany materii. Żółte zabarwienie i intensywny zapach potu to efekt działania gruczołów apokrynowych. Ostry, nieprzyjemny, brzydki zapach powstaje wskutek metabolizowania potu przez bakterie.

Co wpływa na zapach potu?

Nadmierne wydzielanie potu i brzydki zapach wydzieliny mogą być efektem trybu życia, stosowanej diety, przyjmowanych leków, chorób. Jeśli więc doskwiera ci przykry zapach, warto skonsultować się z lekarzem. Zdarza się bowiem, że to jeden z pierwszych symptomów ułatwiający dalszą diagnostykę.

Pot o zapachu acetonu lub gnijących owoców może wskazywać na nieprawidłowo leczoną lub nierozpoznaną cukrzycę. Brzydki zapach potu przywodzący na myśl mocz lub amoniak występuje przy niewydolności nerek. Specyficzna wydzielina o zapachu świeżej wątróbki to symptom niewydolnej wątroby. Co ciekawe, z brzydkim zapachem potu mogą wiązać się również choroby psychiczne, na przykład schizofrenia. To efekt działania związku TMHA.

Nie zawsze jednak obecność nieprzyjemnego zapachu zwiastuje choroby. Może to być także efekt diety bogatej w sól i ostre przyprawy, duże ilości czerwonego mięsa, warzyw kapustnych, cebuli lub czosnku. Wówczas zapach potu jest ostry, nieco kwaśny.

Czasami jednak powody są bardziej przyziemne. Należą do nich: brak lub niedostateczna higiena, nadmiar stresu, brak depilacji w newralgicznych miejscach czy zaburzenia hormonalne.

Sprawdzone sposoby na walkę z potem

Jeśli powody nadmiernej potliwości są znane, znacznie łatwiej jest walczyć z nieprzyjemnym zapachem. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów.

  • Właściwa higiena ciała

Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja ciała. Prysznic lub kąpiel z użyciem łagodnego środka myjącego to absolutna konieczność – w upalne dni warto korzystać z tej metody nawet kilka razy dziennie. Nie zapomnij o skórze głowy – jej także dotyczy problem, czego symptomem jest przetłuszczanie włosów.

Owłosienie ciała często pełni funkcje ochronne, jednak w pewnych miejscach włosy sprzyjają osadzaniu się potu i rozkładaniu go przez bakterie. Z tego względu warto wydepilować pachy lub okolice bikini.

  • Dobry antyperspirant

To prosty i bardzo efektywny sposób na niwelację zapachu potu. Pamiętaj jedynie, że nie każdy dezodorant ma właściwości antyperspiracyjne. Dla żyjących aktywnie odpowiedni będzie preparat z długotrwałą ochroną, która sprawdzi się nawet w wysokich temperaturach czy stresujących sytuacjach.

  • Zadbaj o zbilansowaną dietę

Unikaj soli, nadmiaru ostrych przypraw, fastfoodów. Warto włączyć do swojego jadłospisu produkty bogate w wapń, witaminę B i zdrowe tłuszcze. Pamiętaj, że alkohol i kofeina pobudzają gruczoły potowe do pracy, co w tej sytuacji nie jest twoim sprzymierzeńcem.

Unikaj odzieży ze sztucznych tkanin – procesy regulujące temperaturę ciała przebiegają w niej trudniej, co sprzyja produkcji potu. Zwłaszcza latem sprawdzą się ubrania z oddychającej bawełny czy lnu. Regularnie wymieniaj także elementy garderoby na świeże.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli twoje ciało rozpoczyna produkcję potu w stresujących sytuacjach, można mówić o swego rodzaju samonapędzającej się spirali. Warto podjąć próbę zapanowania nad stresem kompleksowo. Przetestuj techniki relaksacyjne, medytację czy jogę. Zadbaj także o zdrowy sen. Przyczyną nocnego pocenia często jest niewłaściwie dopasowana pościel czy niewietrzona sypialnia.

Powiązane artykuły