Home Life Style Ferie w górach

Ferie w górach

by Agata Kubiak
Ferie w górach

Ferie w górach to świetny pomysł na wypoczynek i aktywną formę spędzenia czasu. W górach można uprawiać różne sporty, takie jak narciarstwo, snowboard, wspinaczka, trekking, czy kolarstwo górskie.

wymarzone ferie zimoweW zależności od regionu, mogą być dostępne różne formy aktywności. 

Ważne jest, aby przed wyjazdem na ferie w góry, dokładnie zaplanować swój urlop, uwzględniając swoje preferencje, budżet i potrzeby. Należy również zwrócić uwagę na prognozę pogody, aby mieć odpowiedni sprzęt i ubranie.

Wybierz idealny nocleg

Polskie góry oferują masę ciekawych miejsc i noclegów, warto poszukać czegoś co będzie spełniało nasze wymagania. Poniżej przedstawiamy kilka kryteriów które, nasz nocleg powinien spełniać:

 • Lokalizacja – powinien być blisko stoku narciarskiego lub tras biegowych, aby ułatwić dostęp do sportów zimowych.
 • Standard – powinien być wygodny i ciepły, z dobrym ogrzewaniem i ciepłą pościelą.
 • Wyposażenie – powinien mieć dostęp do suszarki do butów narciarskich i sprzętu, a także miejsce na przechowywanie sprzętu narciarskiego.
 • Usługi – powinien oferować usługi, takie jak wypożyczanie sprzętu narciarskiego, lekcje narciarskie lub snowboardowe, czy serwis sprzętu narciarskiego.
 • Dostępność – warto upewnić się, że nocleg jest dostępny w terminie, w którym planujemy wyjazd, i zarezerwować go z wyprzedzeniem.
 • Atrakcje – powinien oferować różne atrakcje poza sportami zimowymi, takie jak spa, sauna, bilard, czy kino.

Zaplanuj pełne atrakcji ferie w polskich górach

Ferie zimowe to najlepszy czas na podszlifowanie swoich umiejętności właśnie w sportach zimowych. Jeśli tylko Wasze zdrowie pozwala Wam na aktywność fizyczną i nie boicie się lekkich stłuczek, oto kilka naszych propozycji:

 • Narciarstwo i snowboard – wiele ośrodków narciarskich w górach oferuje trasy dla osób o różnym poziomie zaawansowania.
 • Biegówki – wiele tras biegowych w górach pozwala na aktywne spędzenie czasu zimą.
 • Saneczkarstwo – świetna zabawa dla całej rodziny, dostępne na wielu trasach zimowych.
 • Wyprawy na rakietach śnieżnych – popularna forma aktywności zimowej pozwalająca na odkrycie piękna górskich krajobrazów.
 • Kuligi – wiele ośrodków w górach oferuje przejażdżki konne zimą, które pozwalają na odkrycie piękna górskich krajobrazów.
 • Wyprawy z przewodnikiem – ośrodki w górach oferują wyprawy z przewodnikiem po górskich szlakach, pozwalające na odkrycie piękna górskich krajobrazów i poznanie historii gór.
 • Kąpiele termalne – wiele ośrodków w górach oferuje kąpiele termalne, co pozwala na relaks i odpoczynek po trudach dnia.
 • Kultura – ciekawe zwiedzanie zamków, muzeów, czy kościołów.

Najlepsze miejsca na ferie w górach

przedszkole narciarskieW polskich górach istnieje wiele ciekawych miejsc, w których warto spędzić ferie zimowe.

Wybór odpowiedniego zależy od naszych funduszy (niektóre bardzo popularne turystycznie miejsca są droższe), a także naszej lokalizacji.

Wbrew pozorom polskie pasmo górskie jest bardzo długie i może zrobić nam dużą różnicę, czy wybierzemy góry położone na wschodzie, czy zachodzie kraju. Oto kilka najpopularniejszych miejsc:

 • Tatry, które oferują wiele tras narciarskich i tras trekkingowych, a także piękne krajobrazy i liczne atrakcje turystyczne.
 • Karkonosze, które oferują również wiele tras narciarskich i tras trekkingowych, a także piękne krajobrazy i liczne atrakcje turystyczne.
 • Bieszczady, które oferują piękne krajobrazy, trasy trekkingowe i szlaki rowerowe, a także możliwość obserwacji dzikiej przyrody.
 • Sudety, które oferują wiele tras narciarskich i tras trekkingowych, a także piękne krajobrazy i liczne atrakcje turystyczne.
 • Pieniny, które oferują piękne krajobrazy, trasy trekkingowe, szlaki rowerowe, a także możliwość przepłynięcia tratwą po Dunajcu.

Pogoda i klimat w polskich górach

baseny termalnePogoda i klimat w polskich górach zależy od regionu i wysokości. W Tatrach i Karkonoszach, klimat jest alpejski, z mroźnymi zimami i ciepłymi latami.

W Tatrach śnieg jest obecny przez cały rok, a w Karkonoszach pokrywa śnieżna jest obecna od listopada do marca. W Sudetach klimat jest umiarkowanie ciepły, z mniejszą ilością śniegu niż w Tatrach i Karkonoszach.

W Bieszczadach i Karkonoszach jest chłodniej niż w Sudetach, z większą ilością opadów śniegu i niższymi temperaturami.

Zazwyczaj, pogoda w polskich górach jest nieprzewidywalna i może się szybko zmieniać, dlatego ważne jest by być przygotowanym na różne warunki pogodowe.

pokój zabawW sezonie zimowym ważne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, takiego jak ciepła odzież i buty, oraz należy szczególnie uważać groźne sytuacje, takie jak lawiny śnieżne.

Średnie ceny noclegów w polskich górach

Ceny noclegów w polskich górach mogą się różnić w zależności od regionu i standardu noclegu. W Tatrach i Karkonoszach, ceny noclegów są zwykle wyższe niż w innych polskich górach, zwłaszcza w sezonie zimowym. W Sudetach i Bieszczadach ceny są zwykle niższe niż w Tatrach i Karkonoszach.

komfortowych pokojachCeny za nocleg w pensjonacie w górach, jeśli tylko dobrze poszukamy, mogą zaczynać się od 100 zł za osobę za noc, w hostelu od 50 zł za osobę za noc, w kwaterach prywatnych od 80 zł za osobę za noc, a w apartamentach od 100 zł za osobę za noc.

Za hotele o wyższym standardzie zapłacimy już sporo więcej, bo ceny często zaczynają się od 200 zł za dobę, a w tych o standardzie najwyższym (4 lub 5 gwiazdek), ceny sięgają nawet 1000 zł za dobę.

Niestety w szczytowym sezonie zimowym wszystkie ceny te mogą być nieco wyższe.

Warto pamiętać, że ceny noclegów mogą się różnić w zależności od regionu, standardu, lokalizacji oraz dostępności, dlatego ważne jest dokładne przeanalizowanie ofert i zarezerwowanie noclegu z wyprzedzeniem.

Dostępność noclegów w polskich górach

okresie ferii zimowychGóry w sezonie zimowym, szczególnie w okresie ferii, są bardzo obleganym miejscem turystycznym.

Warto mieć to z tyłu głowy i nie zostawiać rezerwacji noclegu na ostatnią chwilę. Pozwoli nam to zaoszczędzić trochę pieniędzy i na pewno sporo nerwów.

Podczas trwania sezonu zimowego, gdy mamy do dyspozycji sporo aktywności zimowych, dostępność noclegów może być niższa, szczególnie w popularnych ośrodkach narciarskich.

ferie zimoweNatomiast w niektórych mniej popularnych regionach górskich dostępność noclegów będzie wyższa, ale trzeba pamiętać, że oferta jest tam mniej zróżnicowana i na miejscu może brakować wygodniejszych wariantów, jak hotele czy wyższej klasy pensjonaty.

Poznaj najlepsze pomysły na wakacje w polskich górach

Oto kilka pomysłów na wakacje w polskich górach:

 • Trekking i wspinaczka – polskie góry oferują wiele tras trekkingowych dla osób o różnym stopniu zaawansowania, a także wiele możliwości wspinaczki.
 • Kolarstwo górskie – wiele tras rowerowych w polskich górach dostarcza emocji i wyzwań dla miłośników kolarstwa.
 • Zimowe szaleństwo – polskie góry oferują doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych, takich jak narciarstwo, snowboard, czy biegów narciarskich
 • Wyprawy na rakiety śnieżne – To popularna forma aktywności zimowej pozwalająca na odkrycie piękna górskich krajobrazów.
 • Relaks w spa – wiele ośrodków w górach oferuje spa i wellness, pozwala na relaks i odpoczynek po trudach dnia.
 • Kulturalne atrakcje – polskie góry oferują również wiele atrakcji kulturalnych, takich jak zwiedzanie zamków i muzeów, czy wycieczki po malowniczych miasteczkach.
 • Wyprawy z rodziną – wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi, takie jak parki linowe, trasy zabaw, czy ogrody zoologiczne.

Poznaj inne pomysły na podróże

Jeśli nie jesteś miłośnikiem gór, to na pewno znajdziesz sobie inne odpowiednie dla Ciebie miejsce do spędzenia wymarzonych ferii. Podróże po Polsce to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Oto kilka propozycji na podróże po Polsce w ferie:

 • Zwiedzanie miast – możesz wybrać się na zwiedzanie miast takich jak Kraków, Warszawa, Wrocław czy Gdańsk, które oferują wiele atrakcji turystycznych, m.in. zwiedzanie zamków, muzeów, czy kościołów.
 • Wyprawa do lasu – możesz wybrać się na wyprawę do pobliskich lasów, lub rezerwatów, aby cieszyć się przyrodą, napawać spacerem na świeżym powietrzu, a także możesz sobie pozwolić na wyprawę z przewodnikiem.
 • Wakacje na wsi – możesz wybrać się na ferie na wieś, aby poznać tradycyjne polskie zwyczaje, degustować regionalne potrawy i poznać historię regionu.

Powiązane artykuły